Řidiči často nerozlišují obytnou a pěší zónu. Stát je to může až 2500 korun za vjezd do zákazu
Obytná nebo pěší zóna? Maximální povolená rychlost 20 km/h v obou uvedených místech svádí ke zkratce, že pro řidiče není důležité mezi nimi rozlišovat. Jenže jak z pohledu cyklistů, tak i z pohledu řidičů motorových vozidel jsou rozdíly celkem zásadní.
Pěší a děti neomezeně
Obecně platí, že obytná zóna je určena pro chodce i cyklisty. Neodděluje od sebe pěší, cyklistickou ani motorovou dopravu. Pravidla jsou v ní nastavena a přizpůsobena tomu, aby zajistila bezpečné prostředí pro místní obyvatele, protože jde o komunikaci se smíšeným provozem (zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu § 39 - zastavěná oblast). Její začátek a konec jsou jasně označeny velkými obdélníkovými značkami "Obytná zóna" a "Konec obytné zóny" na modrém poli.
Rozčilování řidičů, že jde chodec po pozemní komunikaci v obytné i pěší zóně, je „mimo mísu“. Pěší jí totiž mohou používat v celé její šíři. Děti si ale mohou hrát „na silnici“ jen v obytné, nikoli pěší zóně. Chodci i děti ale mají v obytné zóně i své povinnosti. Musí umožnit vozidlům projet, takže v případě hrajících si dětí například sklidit branky na fotbal stranou. Naopak řidič musí dát pozor, aby chodce ani děti neohrozil. A když je to potřeba samozřejmě zastavit.
Pozor na přednost v jízdě
Pokud to místní úprava (značky) neupravuje jinak, ke vjezdu do pěší zóny opravňuje dodatková tabulka (například Vjezd zásobování povolen). A pokud to značka nepovoluje dodatkem, smějí v pěší zóně na kole jezdit jen děti do devíti let. Parkovat v obytné zóně můžete jen na vyznačených parkovištích. Pokud auto odstavíte jinde, můžete dostat pokutu. Zastavení kvůli nastoupení lidí nebo vyložení nákladu není nijak omezeno.
Řidiči by si měli dávat pozor při výjezdu z obytné zóny, pokud tam není značka "Dej přednost v jízdě“. V takovém případě totiž neplatí při výjezdu přednost zprava neboli pravidlo pravé ruky, ale povinnost přednost dát automaticky.
Na pěší zónu může i tramvaj
Pěší zóna je část města nebo obce určená hlavně pro chodce, proto nemá žádné jízdní pruhy. Chodci mají v této zóně přednost před jakýmkoliv dopravním prostředkem. Na značce „Pěší zóna“ mohou být uvedeny výjimky, tedy dopravní prostředky, které smějí do zóny vjet. Zajímavým místem je z tohoto pohledu Náměstí Svobody v Brně, kde jezdí po pěší zóně tramvaje (v místním slangu šaliny). Chodci musí těmto vozidlům ve výjimce umožnit průjezd. Motoristé v zóně mohou zastavit i zaparkovat, ale jen na označených parkovištích. Pokud ale poruší zákaz vjezdu motorových vozidel na pěší zónu, mohou dostat na místě pokutu ve výši 1 500 až 2 500 korun.