Reklama
Řidičův chleba

Registrace auta online a platnost evidenčky několik let. Novela zákona ulehčí život všem řidičům

Novelu ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. V platnosti by mohla být v průběhu roku 2023
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Pokud jste někdy prodávali nebo kupovali auto, nebo třeba skútr, jistě jste absolvovali evidenční kontrolu. Následně jste museli na úřad. Celý tento proces je poměrně zdlouhavý, a ne moc příjemný. To by se ale během příštího roku konečně mělo změnit. Vláda schválila novelu, která to všechno výrazně zjednoduší. Navíc v případě evidenční kontroly už nebude potřeba nikam nosit protokol. Úřad si jej v systému vyhledá sám.

Konečně online

Je to shodou okolností pár dnů, kdy jsem řešil přepis motorového vozidla na nového majitele. Objednat se na konkrétní termín bylo v Praze a okolí možné až na červen. Tohle by ale od příštího roku měla být minulost. Výrazně ulehčit život by nám měl fakt, že registrace vozidla bude moci probíhat online. Stejně, jako třeba výměna řidičáku.

„I touto novelou zákona chceme lidem zjednodušit komunikaci s úřady, žádost o registraci auta chceme umožnit on-line a lidé tak ušetří jednu cestu na úřad. Po žádosti o výměnu řidičského průkazu tak chceme občanům nabídnout další novinku. Trend digitalizace dopravních agend pokračuje,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Změny by měly proběhnout i na poli evidenčních kontrol, které tvoří další nutnou součást registrace vozidla. Aktuálně „evidenčka“ platí jen 30 dnů, nově by to ale měly být dva roky. A zatímco teď musíme protokol z evidenční kontroly nosit na úřad, nově jej nebudeme potřebovat vůbec. Úřad si ho totiž zvládne zjistit sám ze svých záznamů.

Reklama

Úleva i pro dopravce

Dopravci také uvítají možnost rezervace registrační značky až na měsíc. Budou si totiž moci vyřizovat povolení potřebná ke své činnosti v předstihu, tedy ještě předtím, než bude vozidlo do registru silničních vozidel zapsáno. Zároveň budou moci vozidlo plně využívat ihned po jeho pořízení, respektive zápisu do registru silničních vozidel. To ale platí i pro běžné motoristy.

„Návrh zákona má do českého právního řádu též začlenit čtyři nařízení Evropské unie, která upravují zejména schvalování vozidel a jejich komponentů, například traktorů. Úprava mimo jiné obsahuje i komplexní změnu ve schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobených vozidel. To tak již nebude probíhat ve dvou navazujících fázích, ale pouze v jednom řízení,“ doplnil Martin Brychta z Ministerstva dopravy.

Stále jde ovšem jen o návrh, který ještě musí projednat Poslanecká sněmovna. Předpokládá se ale, že novela začne platit v průběhu roku 2023.


Diskuze

Pepíno - 17.04.2022 21:40:10
Je to už třeba, ale trochu bych krotil váš optimismus.Na konci procesu bude již tradičně z původního zákona mrzák. Uvědomte si že co funguje hladce jinde u nás nemusí.A EK byla zavedena jako ochrana kupujícího, paskvil z toho udělal český přístup.
Bob - 16.04.2022 11:59:26
Evidenčka bývala "Hm" technika za 150Kč. Dnes je tuším kolem 500,-. Drahé "hm", a k ho...u. Dokonce se stávalo, že na evidenčce začli kontrolovat pneu a disky a odebírali za to technickou. VINko si prodávající a kupující mohou odsouhlasit ve smlouvě sami

Pokud svým autem nabouráte stojící nový mercedes, rozhodně to nemá cenu tajit. Pořídil důkaz

Mercedes-Benz má skvělou vychytávku. Dokáže zdokumentovat i lehkou kolizi
09.03.2022 20:08
|
1
Reklama

Dobrá zpráva pro majitele obytných aut. V Česku zaplatí za dálnice 48krát méně, než dříve

Poplatky se ve většině zemí vypočítávají podle hmotnosti, délky nebo výšky automobilu
13.05.2021 15:43
|
0

Úřad nesmí vymáhat více pokut za špatné parkování, pokud řidič stojí delší dobu v modré zóně

Rozhodující pro udělení pokuty je časová kontinuita páchání přestupku. S autem se nesmí hnout
23.11.2020 07:13
|
8

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV