Protektorový pokrok
Jezdit na protektorech bývalo za socialistických časů samozřejmostí. Už proto, že nové pláště se nesháněly právě snadno. Repasovaly se ostatně veškeré myslitelné komponenty včetně akumulátorů, karoserií nebo motorů. A nazout na zetor či tatrovku protektor místo nové pneumatiky znamenalo nemalou úsporu nehledě na možnost nový, mezitím již dodaný, plášť dál výhodně zobchodovat. Taková už byla doba. Tehdejší protektory ale rozhodně nebyly dokonalé. Kolovaly historky o běhounech utržených za jízdy, o šišatých, nevyvažitelných kolech a zhoršených jízdních vlastnostech. Bylo na nich nemálo pravdy.
Stejně jako samotné pneumatiky, i protektory prošly za desítky let postupným vývojem, který masivně zlepšil jejich kvalitativní vlastnosti. K tradičním „teplým“ protektorům přibyly i „studené“, nové jsou i možnosti povrchové úpravy protektorovaného pláště. Protektorování za tepla se totiž dnes převážně děje způsobem „patka–patka“, kdy nový povrch nedostane jen běhoun, ale i bočnice. Zcela tedy odpadá narušení estetického dojmu pohledem na přechod mezi starým a novým povrchem.
Protektorovat je možné teoreticky jakoukoliv pneumatiku, v praxi jsou ale preferovány renomované značky. Jen u nich je totiž záruka opravdu kvalitní konstrukce. Z téhož důvodu vám zatím nikdo nenaprotektoruje čínský plášť - nebo aspoň ne se zárukou.