Reklama
Řidičův chleba

I neúmyslná koupě kradené ojetiny znamená, že lze o auto přijít. I když jen do tří let od pořízení

S prověřením pomůže policie nebo Cebia. Nutná je také detailní kontrola všech dokladů auta
Zdroj: Tiskový servis Asociace autobazarů

Trh s ojetinami je v Česku velmi rozsáhlý a nevypadá to, že by obliba ojetých aut měla v nejbližších letech klesat. Bezpečná koupě ojetiny ale není tak snadná, jak se na první pohled zdá. Dostat se do problémů kvůli špatné smlouvě nebo třeba kvůli skrytým vadám není nic těžkého. Problémy může přinést také koupě ojetiny, která stále někde má svého právoplatného majitele a byla mu ukradená.

Pomůže číslo VIN

Koupě ojetiny, a je jedno, jestli z bazaru nebo od soukromníka, by měla automaticky znamenat také důkladnou kontrolu auta. Tentokrát nemyslíme technický stav, ale hlavně jeho původ. V prvé řadě je dobré zkontrolovat všechny doklady auta, tedy to, zda nechybí některé vyplněné náležitosti, zda nejsou očividně poškozené a podobně. Druhým krokem by mělo být prověření původu auta.

K tomu pomůže číslo VIN. To najdete jak na některých dílech auta (čelní okno, motorový prostor), tak v dokladech. Obě čísla se musí vždy shodovat! Další prověření by mělo proběhnout v databázi kradených vozidel, kterou má na svých stránkách policie. Nicméně pamatujte, že tato databáze je jen informační. Ne všechna kradená auta v ní nutně musí být hlášena.

I proto je lepší kontaktovat některou z firem, která se prověřováním vozidel zabývá. Jde sice o placenou službu, například u známé Cebie, ale v celkové hodnotě vozu se to ztratí a za klid na duši to stojí. Cerfikát o prověření vozu může k prodeji nabídnout přímo prodejce, ovšem v tu chvíli je na místě si jej prověřit, protože může být falešný. Většina firem, které takové certifikáty vydávají, mají na svých webech možnost si jejich pravost a výsledky zjištění ověřit. Odkaz na webové stránky bývá v těchto případech zpravidla uveden přímo na certifikátu.
Reklama

Pořádně přečíst kupní smlouvu je základ

Ať už je nadšení z nového vozu jakékoliv, v každém případě je nutné si důkladně přečíst smlouvu. Úplně nejlepší je nechat ji napsat právníkem nebo mu ji alespoň předat ke kontrole. Jen on snáze odhalí případné nesrovnalosti. Může se stát, že prodejce ve smlouvě slibuje, že v případě, kdy se zjistí, že šlo o odcizené vozidlo, vrátí peníze. Ale jen, když mu jej předáte zpět. To ale může být problém, protože se snadno stane, že policie vozidlo zabaví a pak tedy není co předat.
Reklama

Když už se stalo

Pokud se ale kupující nakonec dostane do situace, kdy koupil kradené auto, má problém. Ovšem jen po dobu tří let od koupě. Pokud se totiž původní majitel ozve do doby tří let po koupi auta a prokáže, že mu bylo auto opravdu ukradeno, přesněji, že pozbyl auto nedobrovolně, může se domáhat jeho navrácení zpět. Takové domáhání ale často jde přes policii a nezřídka také přes soudy.

Ve chvíli, kdy se se ovšem ozve po této době, nemůže svůj nárok původní majitel vznést úspěšně. I tak to ale může zkoušet, je tedy potřeba se znovu připravit na případný soud.

Ministerstvo vnitra k tomu má jednu důležitou radu na závěr: „Zachovejte si při koupi ojetého vozidla alespoň základní instinkty. Rychlá a zdánlivě výhodná koupě od neznámého člověka přes inzerát, který při uzavření smlouvy odmítá předložit doklad totožnosti, nebo koupě auta od známého jeho známého, který slíbí dovezení nějaké pěkné a levné ojetiny ze zahraničí, nemusí být vždy tou nejspolehlivější investicí. Upřednostňujte prodejce, kteří vozidlo přímo vlastní a nejsou pouhými zprostředkovateli prodeje. Pokud se rozhodnete pro koupi přes bazar, vyberte si raději ty velké a prověřené.“

Diskuze

René - 22.10.2021 18:18:12
Ano, do auta vám namontují přijímač, který potom dohledají přes tu vlastní síť. Podívejte se na jejich stránky, kde najdete poptávkový formulář, oni se potom ozvou a sestaví vám nabídku přímo na míru. Je dobré, že jednotka v autě okamžitě reaguje
Filip - 21.10.2021 15:42:15
A jak je hledá? V autě mají nějaký přijímač?

Desetiletý Mercedes-Benz C W204 stojí méně než nová Škoda Fabia. Slouží lépe než Mondeo a Passat

Desetiletá Céčka nestárnou, nereznou, fantasticky jezdí a nestojí majlant. Kupujte ale obezřetně
24.04.2021 09:13
|
18
Reklama

Nejspolehlivější motory nemají Němci, Japonci ani škodovky. Statistika přinesla překvapivé výsledky

Podle britské pojišťovny Warranty Direct je na tom nejlépe Renault. Koncern VW neuspěl
17.04.2021 09:14
|
38

Jako nové se prodávaly za milion, teď stojí dva platy. Ojetá kombi s nádechem prémie stojí za úvahu

Fiat Croma i Volvo V50 automobilky složily z toho, co zrovna měly na skladě. Nedopadlo to špatně
02.04.2021 08:49
|
2

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV