Vykoupení pozemků, stavební povolení, soutěž
Kompenzační opatření jsou nepřímou součástí dopravních staveb. Za cíl mají eliminovat dopad na životní prostředí, pokud jde o faunu a flóru. Jak během tiskové konference uvedl Jiří Francek ze společnosti NaturaServis, biologické průzkumy kolem naplánované trasy byly prováděny už od roku 2016. Aktuálně jsou realizována naplánovaná kompenzační opatření. Například v oblasti Počernického rybníka to bylo kromě jiného bagrování tůní. Celkově je kolem trasy pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi 16 lokalit, kde jsou prováděna podobná opatření. Podle smlouvy s ŘSD mělo být hotovo až příští rok, ale předpokládá se, že bude tato část přípravy hotová ještě letos.
Než bude ale zahájena samotná stavba, potrvá to ještě víc než rok. V ideálním případě se začne koncem roku 2024. Především je potřeba získat všechny potřebné pozemky. V současnosti jich má ŘSD odkoupených 85 procent. V některých případech odkup brzdí administrativa, jindy majitelé nereagují nebo jsou pozemky součástí exekucí. ŘSD už majitele zbývajících pozemků informovalo o tom, že dalším krokem může být i vyvlastnění.
Zároveň se čeká také na vydání stavebního povolení a v podstatě celý příští rok se zřejmě bude soutěžit zhotovitel. Očekáván je velký zájem, protože jde o zakázku za zhruba 12 miliard korun a navíc to je prestižní stavba. Část obchvatu mezi D1 a Běchovicemi není rozdělena na víc úseků. Celou realizaci obstará jediný zhotovitel.
Úsek vnějšího okruhu označený jako 511 měří 12 637 metrů a obsahuje dva tunely dlouhé 232 a 394 metrů. Na trase bude pět mostů, devět nadjezdů a dvě lávky pro pěší a cyklisty. V plánu jsou také čtyři mimoúrovňové křižovatky (Dubeč, Uhříněves, Říčany, Lipany) a 16 protihlukových stěn o celkové délce 7800 metrů. Samotná realizace odstartuje nejprve na těch nejsložitějších místech, jako jsou tunely a mosty. Pokud vše půjde podle aktuálních plánů, k plnému uvedení do provozu této části obchvatu dojde za čtyři roky.