Reklama
Řidičův chleba

Praha dostala téměř miliónovou pokutu. Nesmyslně zvýhodnila bezplatným parkováním některá auta

Zdarma měly zóny jen hybridy s nižším výkonem. To se nelíbilo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
Zdroj: iStock

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil svým prvostupňovým rozhodnutím hlavnímu městu Praze pokutu ve výši 984 000 Kč, a to za protisoutěžní nastavení podmínek parkování vozidel s hybridním pohonem. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

V čem byl problém?

Hlavní město Praha porušilo dle ÚOHS zákon o ochraně hospodářské soutěže, když bez objektivně ospravedlnitelných důvodů zvýhodnilo na svém území parkování některých vozidel s hybridním pohonem v zónách placeného stání. Bezplatné parkování přitom měla pouze ta hybridní vozidla, která byla schopna jízdy jen na elektrický pohon a u nichž výkon spalovacího motoru nepřesahoval 135 kW.

Tohle vymyslí jen ten, kdo tomu nerozumí

Podle rozhodnutí úřadu bylo uvedené jednání, k němuž docházelo v období od 17. 4. 2018 do 30. 4. 2019, způsobilé narušit hospodářskou soutěž na území hlavního města Prahy, neboť zvýhodňovalo prodejce hybridních vozidel se spalovacími motory do výkonu 135 kW, když koncoví zákazníci mohli možnost bezplatného parkování reálně zohledňovat při výběru nového vozidla. Obdobně zvýhodňovalo také podnikatele využívající ke své činnosti hybridní vozidla s výkonem spalovacího motoru do 135 kW. Ti mohli být díky bezplatnému parkování zvýhodněni úsporou svých podnikatelských nákladů v řádu desítek tisíc korun oproti svým konkurentům, kteří také provozovali hybridní vozidlo, nicméně se spalovacím motorem nad 135 kW.

Lobbisté, nebo neznalost?

Co vedlo úředníky k tomu, aby stanovili limit pro výkon hybridů právě na 135 kW? Proč a na základě čeho se příslušní zaměstnanci domnívali, že hybrid o výkonu 136 kW už je pro životní prostředí emisně nebezpečnější, než ten o jeden kW slabší? Byla v tom účinná lobby určitého spektra automobilových výrobců, nebo jen čirá neznalost automobilové techniky? Obojí by bylo u odboru dopravy alarmující.

Úředníku, jak souvisí kW s emisemi CO2? Nijak!

Problém tkví právě v tom, že úředníci pražského magistrátu žili v podivné nevědomosti a předpokládali, že hybridy s výkonem nad 135 kW už příliš zatěžují životní prostředí, jakkoliv i ony mohly mít v pohodě výsledné emise do 50 gramů CO2 na kilometr. Původní záměr Prahy omezit znečištění v centru je možná chvályhodný, ale jeho provedení bylo tristní.

ÚOHS uvádí, že podmínka omezující výkon instalovaného spalovacího motoru limitní hodnotou nebyla ze strany hlavního města zvolena na základě objektivních a nediskriminační kritérií a rovněž nebyla proporcionální vzhledem ke stanovenému cíli regulace. Jinými slovy, výkon vozidla nikterak nesouvisí s jeho emisemi. Stačí se podívat do technických údajů některých aut. Taková Toyota C-HR 1.8 Hybrid s výkonem 90 kW podmínky splňovala a emituje emise 108 g/km. Spousta hybridů s výkonem nad 135 kW má ale emise nižší. Z klasických hybridů třeba Ford Mondeo kombi 2.0 Hybrid/138 kW se 101 gramy nebo Toyota RAV4 2.5 Hybrid/160 kW se 104 g/km. O plug-in hybridech nemluvě, ty papírově emitují méně emisí všechny, nezávisle na výkonu. Podívejte se na porovnání dvou toyot v našem novém Katalogu ZDE, kde je zřejmé, že větší a výkonnější hybrid dosahuje nižší spotřeby a tudíž i emisí.

Že jde o chybu nakonec zjistilo i hlavní město, které původní kritérium v průběhu roku 2019 změnilo na limit hodnoty emisí CO2 ve výši 50 g/km, který vychází ze zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ten už s ohledem na emisní znečištění samozřejmě dává větší smysl, i když zejména v reálného provozu zejména některé plug-in hybridy bez pravidelného nabíjení nikdy podobných emisí dosáhnout nemohou.
Reklama

Diskuze

Míla - 22.07.2020 15:25:47
a u kterého poslance se lobovalo, aby moje neekologické (uhlíková stopa, tj od výroby po likvidaci je 100x horší než u klasického auta) elektrické jezdítko mohlo zadara parkovat po celé Praze??? Než zanadávám, rozmyslím si souvislosti...
Míla - 22.07.2020 15:20:10
Otázkou je co je traktor a co je kráva, protože traktor velký jako kráva také není (dnes) reálný. A je tu úředník u kterého platím nebo ten volený pán na magistrátu-což vlastně není ani zaměstnanec magistrátu, nýbrž poslanec který to v komisi vymyslel??

Elektrifikace aut je nevratný proces, míní šéf české pobočky Škody Auto. Nabídne dostupné hybridy

Česká automobilka dál počítá s automobily na zemní plyn. I přes to, že se znelíbily Volkswagenu
10.07.2020 08:11
|
0
Reklama

Hybridní Subaru XV, nebo naftová Škoda Karoq. Cena obou aut ve srovnatelné verzi je téměř totožná

Za podobnou cenu nabízí škodovka lepší dynamiku a spotřebu, subaru více výbavy a zábavnější jízdu
25.06.2020 12:19
|
2

Premiéra nové Toyoty Yaris v Praze: Budu tříválcová, hybridní, česká, hezká, ale nikoli levná

Čtvrtá generace oblíbeného hatchbacku začne sjíždět z pásů i v Kolíně. Stojí od 335 tisíc korun
19.06.2020 19:25
|
2

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
17

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3
Reklama

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3
Reklama
Autosalon TV