Reklama
Řidičův chleba

Praze došla trpělivost s pseudoveterány pro turisty. Deset z nich okamžitě dojezdilo

Na úřadech byly hlášeny jako sněžné rolby nebo traktory. Přeprava v nich? Riziko pro lidi i ovzduší
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Během uplynulých dvou měsíců se pražský magistrát ve spolupráci se státní i městkou policií zaměřil na kontroly vozidel, která vypadají jako historická a převáží po centru Prahy turisty. K nim si hlídky přibraly také tzv. Hop On Hop Off autobusy a Tschu-Tschu vláčky. Výsledem je 58 zkontrolovaných vozidel, ze kterých 55 mělo při kontrole problém.

Kontroly probíhaly celkem v 11 dnech a zaměřeny byly hlavně na dodržování podmínek provozování silniční dopravy a provozu na pozemních komunikacích. Kromě toho se úředníci s policisty podívali na technický stav všech vozidel, ale také na dodržování předpisů, které pro takový provoz nařizují zákony. Pomocí nového měřicího systému pak kontrolovaným vozům měřili také emise.

Deseti turistickým vozidlům byl na místě zakázán další provoz - jejich závady byly tak vážné, že ohrožovaly provoz. Všechny musely být odtaženy. Jedno bylo dokonce zabaveno kriminálkou, a to pro nejasnou identifikaci, tedy absolutní absenci čísla VIN. V 22 případech byla po provedení mobilní STK omezena platnost technické kontroly na dobu 30 dnů, během kterých musejí být závady odstraněny.

Alarmující technický stav

Policisté při kontrolách zjistili, že drtivá většina těchto „historických“ automobilů je příšerném technickém stavu. Kromě povinné výbavy jim chyběly bezpečnostní pásy, airbagy, ale některým i povinné světlomety. Některá auta měla kola uchycena jediným šroubem, podomácku svařený rám, zkrácená, tedy nebezpečná sedadla, nefunkční stěrače a ostřikovače nebo světlomety, které nejsou schváleny pro provoz na silnicích. Právě těmto vozidlům byla odejmuta technická způsobilost.

Kontroly odhalily také velké nesrovnalosti v registracích těchto aut. Některá byla registrována jako klasické osobní auto, ale některá jako blíže neurčené lesnické a zemědělské stroje, tedy traktor nebo sněžná rolba. Policisté ale narazili i na šestimístný motocykl s pohonem LPG.

Autobusy bez papírů

Kontroly se zaměřily také na autobusy s označením Hop On Hop Off. Většina z těch kontrolovaných měla problémy s doklady nebo s vedením povinných záznamů. Policisté vidí jako problém i nedodržování stanovených tras autobusů, nástup i výstup cestujících mimo schválené zastávky, ale i v absenci použití bezpečnostních pásů ze strany řidičů, hostesek i cestujících. Toto bylo řešeno pomocí pokut přímo na místě či předáno do správního řízení.

Problémy ale měly i takzvané TSCHU-TSCHU vláčky. U nich policisté nejčastěji řešili neodpovídající registraci a chybějící záznamy. Jeden z vláčků byl registrovaný jako tahač přívěsů a jiný zase jako speciální přívěs. V rámci těchto kontrol policisté narazili na rekordní, čtyřnásobné, porušení emisí.
Reklama

Vraky zkoušejí prodat v bazarech

„Kontrolami jsme chtěli zajistit bezpečnost a dodržování veškerých předpisů souvisejících s povahou podnikání, kterou autobusy a pseudohistorická vozidla provozují. Pro všechny platí stejná pravidla, která musí všichni bez výjimek dodržovat, to samé platí i pro dodržování emisních norem,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Na Praze 1 nepodporujeme turistický balast, je to jeden z největších problémů, který v městské části máme. Doprava spojená s turismem zatěžuje pražskou památkovou rezervaci a oceňuji snahu o dodržování platných pravidel a omezení těchto nežádoucích fenoménů,“ dodává radní pro dopravu Prahy 1 David Skála.

Pokuty, které policisté rozdali, se pohybují v deseti až statisících. Jen za porušení zákona o silniční dopravě hrozí provozovateli pokuta ve výši až 350 000 Kč. Za provozování linkové dopravy bez licence až 500 000 Kč. Protože ale budou kontroly ještě pokračovat, jejich vyhodnocení a součet pokut magistrát zveřejní letos na podzim. Vypadá to ale, že kontroly fungují, protože někteří provozovatelé se těchto turistických vraků začínají zbavovat v rámci českých prodejních serverů. Před jejich nákupem úřady varují.
Reklama

Diskuze

Lafproofvok - 29.11.2020 08:34:44
[url=http://crowncei.com/hq-eqlmw/9483-twwtthxwx24-kpacdzjacm-xp5aa10n84mal53]439 views[/url] Ver PelГ­culas Online Gratis ! [url=http://flavorthatfightsback.com/fm-tud-fub-ykk-sk-2-2016-jbar-abjou-notjo-480v-hrbxaf-400sh/]Now You See Me 2 (2016) Dual A
Trendymania.cz - 30.09.2020 23:54:43
Roušky za 4.50 Kč: www.trendymania.cz

Evropské emisní limity reálně ohrožují lidské životy!

Podívejte se, jak se populistická honba za CO2 a NOX nulou projevuje v praxi
21.08.2019 11:40
|
40
Reklama

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV