Reklama
Řidičův chleba

Povinné ručení bude nutné pro golfová vozítka i rychlé elektrokoloběžky. Lidé si za něj připlatí

Novela zákonapřináší řadu změn a pojišťovny kvůli tomu zřejmě zdraží. Bude platit od 23. prosince
Zdroj: Tiskový servis SEAT

Kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice se v Česku chystá novela zákona o povinném ručení. Povinné ručení se bude nově vztahovat na všechna motorová vozidla, která mají konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h nebo konstrukční rychlost vyšší než 14 km/h a hmotnost větší než 25 kg.

Výhoda pro elektrokola

„Změna dopadne na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry nebo golfová vozítka. Majitelé elektrokol si mohou oddechnout, protože ti se povinnému ručení vyhnou. Nový zákon se týká pouze vozidel, jejichž hlavním zdrojem pohybu je motor. A u elektrokola je to šlapání. Stejně tak nemusí mít povinné ručení zahradní traktůrky, které se pohybují pouze na soukromém pozemku. Pojistné sazby budou stanoveny pojišťovnami. Očekává se, že výše pojistného bude u elektrokoloběžek a dalších podobných vozidel nižší než u automobilů, protože tato vozidla jsou obvykle méně výkonná a méně nebezpečná,“ upřesňuje Sylvie Cibiková, produktová specialistka Swiss Life Select.

Další důležitou změnou je navýšení zákonných limitů. Původní minimální zákonné krytí se z 35 milionů korun mění nově na 50 milionů. Zvýšení limitů by mělo pomoci lépe kompenzovat škody, které jsou způsobeny dopravními nehodami.

„Úprava, kterou novela přinese, ale znamená změny hlavně u starších smluv, které jsou sjednány právě na původních 35 milionů. S takovými klienty se budou muset pojišťovny spojit, aby s nimi úpravy vyřešily. Lze očekávat, že některé pojišťovny promítnou změnu i do výše pojistného. Nicméně se bude jednat řádově o rozdíl kolem stokoruny. Navíc některé pojišťovny pouze navýší limit krytí a ceny nijak měnit nebudou,“ dodává Cibiková.

„My už dlouhodobě doporučujeme limity nejméně 70/70 milionů Kč,“ říká mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. „Od limitu 70/70 milionů Kč klientovi k povinnému ručení přibalíme úrazové pojištění řidiče. Víc než tři čtvrtiny klientů si už několik let volí limity 70/70 milionů a vyšší. A co se týká limitů 50/50 milionů Kč, automaticky je upravíme všem klientům, kteří mají ve smlouvě současné minimální limity, k výročí jejich smluv. Nebudou tak muset podnikat žádné kroky pro změnu. Zároveň se tato změna nepromítne do ceny. Nicméně obecně k navýšení cen v povinném ručení určitě dojde, ale z důvodu vyšší škodní inflace, tedy nárůstu vypláceného pojistného plnění a frekvence škod. Škodní inflaci očekáváme v úrovni okolo 10 procent. O podobné procento se v průměru pravděpodobně i zvýší sazby v povinném ručení.“

„Zvýšení minimálního zákonného krytí na 50 milionů korun je krokem, který by měl přinést větší ochranu řidičům a obětem dopravních nehod. Toto opatření by mělo lépe kompenzovat škody v případě vážných nehod, což je vítaný krok směrem k zlepšení bezpečnosti na silnicích. Administrativní náklady na úpravu starších smluv mohou být nepříjemné, ale není důvod očekávat dramatické zvýšení cen povinného ručení,“ říká naopak Petr Princ, marketingový ředitel internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Provozovatel místo vlastníka

Mezi další změny patří, že povinnost sjednat si povinné ručení přechází z vlastníka na provozovatele vozidla. Tato změna se týká zejména případů, kdy jsou vlastníkem a provozovatelem vozidla dvě různé osoby. Nejčastěji se dotkne situací, kdy je vlastníkem leasingová společnost a provozovatelem vozidla klient, který vozidlo reálně řídí. Nebo když rodič přenechá vůz svému dospělému dítěti, ale chce zůstat vlastníkem vozidla. Nově se v technickém průkazu přepíše provozovatel, který bude také za sjednání pojištění vozidla zodpovědný.

Novela také ruší povinnost vozit u sebe zelenou kartu jako doklad o zaplacení povinného ručení, a to i v elektronické podobě. Všechny smlouvy o povinném ručení se totiž v reálném čase musí přenést do evidence ČKP, do níž budou mít přístup státní orgány, např. policie nebo dopravní inspektorát.

„Při silniční kontrole tak policie ověří během pár sekund platnost povinného ručení. Pozor, tato novinka se vztahuje pouze na území České republiky. V zahraničí je přítomnost zelené karty stále povinná,“ upozorňuje Sylvie Cibiková, produktová specialistka Swiss Life Select.
Reklama

Diskuze

Venca - 13.09.2023 21:31:41
S Pichavem byla aspon sranda. Martin přijel na blbem koní nějak brzo.
smates - 12.09.2023 20:23:53
Bože co je to za blba ten Martin :-/

Oblíbené MPV se převtělilo do elektrického SUV. Pro případ požáru je vybaveno tajnou pojistkou

Jedni z prvních jsme si naživo prohlédli a osahali nový Renault Scénic. Čechy nadchne prostorností
04.09.2023 10:03
|
0
Reklama

Řidiči platí vysoké ceny za autopojištění. Přitom pravidelné revize smluv mohou ušetřit peníze

Nebouráte, a přesto platíte každý rok víc. Problém může být i v neaktuální pojistné smlouvě
08.08.2023 18:04
|
0
Reklama

Nové radary monitorují až 32 aut současně a odhalí i jiné přestupky. Včetně nezaplacené pojistky

Jedno takové zařízení stojí zhruba 1,3 milionu korun. K záznamu využívá nejmodernější techniku
03.08.2023 07:33
|
5

Dobré cestovní pojištění na dovolenou zajistí i českého lékaře. Ne každá pojišťovna to ale nabízí

Pojistit se před cestou do zahraničí by mělo být automatické, stejně jako si zjistit rozsah plnění
20.07.2023 16:33
|
1

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV