Reklama
Nová auta

Oblíbené MPV se převtělilo do elektrického SUV. Pro případ požáru je vybaveno tajnou pojistkou

Jedni z prvních jsme si naživo prohlédli a osahali nový Renault Scénic. Čechy nadchne prostorností

Svou světovou premiéru si před pár chvílemi odbyl nástupce oblíbeného rodinného MPV Renault Scénic. A protože si to doba žádá, jde o plně elektrické SUV vybavené nejmodernějšími technologiemi, bezpečnostními systémy i recyklovanými materiály. Se svým předchůdcem sdílí vlastně jen název a lásku k prostornosti, jinak je ale naprosto odlišným autem. Už od prvního pohledu vypadá božsky a ještě ke všemu ty parametry! Elektrický pohon slibuje slušný výkon a spolu s velkou baterií dojezd až 620 kilometrů. Obavy máme z ceny.

Waze i Google mapy

Scénic se poprvé objevil v roce 1996, tehdy jako Megane Scénic a je všeobecně považován za první kompaktní MPV v historii evropských automobilů. Rodiny hledající dostupnou prostornost a variabilitu jásaly, tenhle vůz byl zhmotněním jejich přání. Není tedy divu, že od uvedení na trh se prodalo přes 5,4 milionů kusů. Všechny čtyři generace si byly vlastně dost podobné. Scénic se jednoduše držel zajetých pořádků a nebyla potřeba je nějak zásadně měnit. Zlom přišel až nyní, kdy MPV pomalu upadají do zapomnění, zatímco SUV evropskému trhu jasně dominují. I proto se Renault rozhodl tento kdysi oblíbený model převtělit do moderního hávu a dát mu druhý život, další možnost znovu uspět.
Zdroj: Tiskový servis Renault
Zdroj: Tiskový servis Renault

Už na první pohled je zřejmé, že k tomu má dobře našlápnuto. Z ošklivého káčátka ze totiž vyklubalo líbivé SUV prošpikované zajímavými detaily. Za zmínku stojí nový světelný podpis značky Renault a především propracovaná maska chladiče se vzory malých kosočtverců. Při pohledu z boku nás zase upoutalo dvoubarevné provedení střechy, ale také disky kol o velikosti 19 nebo 20 palců. Nad jejich designy jsme se dlouho rozplývali. Teď už ale s pravdou ven. Možná si toho někdo z vás všiml. Nový Scénic dost zřetelně připomíná vozy Peugeot, zejména pak SUV 3008. A není to náhoda, šéfdesignér Renaultu totiž ještě před pár lety pracoval právě pro Peugeot. Nic to ale nemění na tom, že je nový Scénic opravdovou designovou lahůdkou, ostatně jako každý nový Renault nebo Peugeot.

V interiéru už jde nové SUV po stopách svých větších i menších sourozenců. Architektura je vlastně shodná s tou u Meganu E-Tech, Rafalu nebo třeba Espacu. A to je dobře, protože nejen rozložení celé palubní desky, kvalita použitých materiálů, včetně těch recyklovaných, ale také verze infotainmentu, je špičková. Mít v jedné obrazovce aplikace jako je Waze nebo Google Mapy se hodí dennodenně. Z vlastní zkušenosti s elektrickým Meganem mohu říct, že se opravdu není, co se týká navigace, nic lepšího. Stačí si v mobilu naplánovat trasu a pak ji poslat rovnou do auta. Na středové obrazovce, která je navíc chytře situovaná na výšku, se objeví zbývající kapacita baterie po příjezdu do cíle a v případě potřeby i zastávky pro nabíjení.

Pořádně nafouklý kufr

Oproti už zmíněnému Meganu E-Tech má Scénic ještě atraktivnější prvky výbavy. Jedním z nich je bezpochyby panoramatické střešní okno Solarbay, které se obejde bez krycí roletky díky aktivnímu systému zatemňovaní. Vrstvené sklo společnosti Saint-Gobain pracuje na principu tekutých krystalických polymerů, jež reagují na elektrické impulsy. Je rozděleno do celkem devíti sektorů, přičemž volit lze ze čtyř poloh. Efektní je i animace při přechodu z jednoho nastavení na další, kdy se jednotlivé části postupně mění v mléčné nebo čiré sklo. Výhodou je i to, že má tepelněizolační vlastnosti. Ovládá se klasicky skrze tlačítko vpředu, případně hlasem prostřednictvím služby Google Assistant.

Pocit nadstandardního komfortu navozuje i loketní opěrka s velmi chytrým řešením. Odkládací prostor na kelímky je samozřejmostí, pochvalu ale zaslouží speciální držáky na tablet či mobil, které se dají otáčet přibližně o 135 stupňů a tím pádem je možné si nastavit ideální pozici například ke sledování filmů. Uvnitř jsou navíc schované dva USB konektory. V neposlední řadě je tady jakási pojistka pod zadními sedadly, pomocí které je možné deaktivovat veškerý elektrický oběh v autě. Jakmile by tedy došlo k nehodě, hasiči tím mohou zabránit následnému vzplanutí.

Rozměrově se nový Renault Scénic podobá svému MPV předchůdci, v rámci hierarchie značky se tak řadí mezi Megane E-Tech a Rafale. Na délku měří 4,47 metru, na šířku 1,86 metru a na výšku 1,57 metru. Rozvor náprav pak ukrajuje 2,78 metru. Kabina je i přes nižší stavbu karoserie stále velmi prostorná. Dopředu se pohodlně posadí i vysocí basketbalisté a problém nebudou mít ani s místem v loktech. Vzadu už je místa méně, ale i tak se sem nasoukají cestující s výškou okolo 180 centimetrů. Objem kufru je pak dokonce větší než u předchůdce, pokud se tedy bavíme o základním provedení, nikoliv větším Grand, které bylo taktéž v nabídce (nový Scénic má pouze jednu velikost karoserie). Vejde se sem až 545 litrů, dříve 506. Potěší také množství různých schránek či odkládacích prostor. Chybí však pohyblivá zadní řada sedadel, dá se pouze sklopit.

Dojezd až 620 kilometrů

Co se týče pohonu, tak ten obstarává vždy jen jeden elektromotor, ovšem ve dvou výkonových variantách. Slabší nabídne výkon 125 kilowatt a 280 newtonmetrů točivého momentu, což stačí na zrychlení z nuly na stovku za 9,3 sekundy. Maximální rychlost diktuje omezovač na 150 km/h. Se slabším elektromotorem jde potom ruku v ruce menší baterie. Kapacita 60 kWh by měla podle výrobce vystačit až na 420 kilometrů. Silnější verze elektromotoru se už pyšní výkonem 160 kW a točivým momentem 300 Nm. I proto s ním nové elektrické SUV akceleruje z nuly na sto v o něco slibnějším čase, konkrétně za 8,4 sekundy. Také omezovač se v tomto případě posunul na 170 km/h.

Silnější elektromotor je zpravidla napojen na větší 87kilowatthodinový akumulátor, což by mělo vystačit až na 620 kilometrů dojezdu. Velmi příznivý je rovněž výkon nabíjení. Se slabším elektromotorem se nový Renault Scénic umí dobíjet rychlostí 130 kW, s tím silnějším pak dokonce 150 kilowatty. Automobilka ve své tiskové zprávě zmiňuje, že za pouhých třicet minut nabíjení lze získat až dvouhodinový dojezd na dálnici. Zajímavý údaj...

Nový čistě elektrický Scénic vejde do prodeje na začátku roku 2024, přičemž první auta dorazí k českým zákazníkům na jaře téhož roku. Stále se bude vyrábět v závodě v Douai (ElectriCity), stejně jako v případě první generace, akorát už bez jakéhokoliv spalovacího motoru. Cena pochopitelně ještě není známa, každopádně by neměla být nižší než v případě Meganu E-Tech, který začíná na 1,2 milionech.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Toto je nový Volkswagen Passat. K mání bude už jen jako kombi, ale zato pořádně velké

Vůz narostl ve všech směrech. Vzhledem i ovládáním se inspiroval u elektrických sourozenců
31.08.2023 09:23
|
4
Reklama

Nový Hyundai i20 už zná svou českou cenu. Porovnali jsme ho s jeho hlavními konkurenty

Auto přijde na trh se třemi motorizacemi a čtyřmi stupni výbavy
29.08.2023 16:06
|
5
Reklama

Kodiaq a Superb dostanou nový interiér. Kabinu doplní udržitelné materiály i velký displej

Premiéra obou modelů by měla proběhnout na podzim letošního roku
29.08.2023 13:26
|
2

Nová Toyota Prius disponuje technologií předvídání jízdy. Nabídne tím lepší spotřebu

Model je v Česku dostupný pouze jako plug-in hybrid. Cena startuje na 1 150 000 Kč
28.08.2023 16:44
|
0

Nový Ford Explorer potěší pašeráky i náročné řidiče. Navíc je levnější než bestseller od Tesly

V okolí Lublaně jsme se svezli v pořadí druhým čistě elektrickým SUV s modrým oválem na kapotě
21.06.2024 14:00
|
1

Místo slušné ojetiny vylítaný šrot. Muž koupil Škodu Superb stočenou o půl milionu kilometrů

Stáčení kilometrů je mezi podvodníky oblíbená nekalá praktika, kterou zvýšují cenu prodávaného auta
21.06.2024 08:04
|
3
Reklama

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
4

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama
Autosalon TV