Reklama
Řidičův chleba

Pokuta 100 tisíc korun nebo zákaz řízení na tři roky. I takové tresty letos čekají na řidiče v Česku

Vyhledali jsme dopravní přestupky, za které na tuzemských silnicích hrozí nejpřísnější sankce
Zdroj: Jan Markovič

Bodový systém se konečně po 14 letech dočkal hned několika úprav. Zatímco na řidiče dopouštějící se méně závažnějších přestupků je nyní hodnější, opakované hříšníky či nebezpečné jedince naopak trestá přísněji, než kdy předtím. U některých přestupků tak vzrostla horní hranice pokuty nebo se dokonce u nich prodloužila platnost zákazu řízení. Za co v roce 2024 na českých silnicích hrozí nejvyšší sankce? Pojďme se na to podívat.

Rychlost vyjde draho

Nejvyšší pokuta, kterou může schytat řidič osobního auta činí 100 tisíc korun a odpovídá tomu vůbec nejhoršímu přestupku, kterým je těžké ublížení na zdraví nebo dokonce usmrcení při dopravní nehodě. Následuje částka 75 tisíc korun u přestupků jako je odmítnutí testu na alkohol a drogy, řízení bez řidičského oprávnění nebo dosáhnutí dvanácti bodů u cizince. Všechny výše zmíněné přestupky jsou navíc spojeny se zákazem řízení na 18 až 36 měsíců. Finanční trest pětasedmdesát tisíc korun dostanete také ve chvíli, kdy se vydáte na cestu se zadrženým osvědčením o registraci vozidla. Tam je však doba odebrání řidičáku kratší, tedy čtyři až šest měsíců.

Aby bylo jasno

Všechny zmíněné sankce vychází z bodového systému uveřejněného Ministerstvem dopravy ČR. Zároveň jsou v nich uvedeny pouze přestupky vyplývající z osobní přepravy, nikoliv nákladní, kde se pokuty šplhají i do půl milionu. V případě finančních trestů jde zpravidla o maximální částky, které je možné uložit ve správním řízení.

Třetí nejvyšší finanční postih je v novém bodovém systémů 25 tisíc korun a těch přestupků, za které hrozí, je hned celá řada. Jedná se například o jízdu pod vlivem drog nebo jiné návykové látky, stav vylučující způsobilost, nezastavení na výzvu policisty, opuštění místa nehody, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, otáčení se, couvání a jízdu v protisměru na dálnici a nově dokonce i o porušení zákazu předjíždění, jízdu na červenou nebo překročení povolené rychlosti o víc než 40 km/h v obci či 50 km/h mimo obec.

Pokutu 25 tisíc korun nyní navíc můžete dostat i za neuposlechnutí zákazu nebo příkazu směru jízdy. Jen pro zajímavost, dříve horní hranice u tohoto přestupku činila částku 2500 Kč. Doba odebrání řidičáku je u této výše pokuty maximálně šest až 18 měsíců. Na pokutu 10 tisíc korun se pak podle nejhoršího scénáře musí připravit řidiči, u nichž je možné prokázat, že překročili rychlost o víc než 20 km/h v obci nebo o 30 km/h mimo obec, ohrozili nebo omezili chodce, nezastavili před přechodem, neoznámili dopravní nehodu policii, neprokázali svou totožnost u dopravní nehody, telefonovali za volantem, nedali přednost v jízdě či že nedodrželi bezpečnou vzdálenost od vozu před nimi.

Dalších přestupků s nejvyšší možnou sankcí 10 tisíc korun je v novém bodovém systémů ještě několik. Stejně jako přestupků za pět tisíc korun, což je zároveň nejnižší pokuta, kterou lze ve správním řízení dostat. U trestných bodů je nejvyšší hranice za ty nejzávažnější přestupky šest bodů, nikoliv sedm jako tomu bylo dříve. Přehled všech přestupků včetně jejich nových sankcí naleznete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Jakub - 07.02.2024 18:29:18
Ten Stanislav, který tady píše něco o nějaké válce, kterou mu údajně vyhlásili státní zaměstnanci, musí být asi nějaký blb. To jako mu nějaká učitelka, hasič, zdravotní sestra, nebo úředník na úřadu práce vyhlásil nějakou válku?
Karel - 30.01.2024 17:13:23
Co jste si zvolili, to máte. Bylo jasné už před volbami, že nikdo z té party nevytvořil vlastním umem, přičiněním hodnotu v ceně 100Kč. No tak peníze budou brát těm, co to dokážou. Ten kdo volil STAN, by měl při každé pokutě policajtovi poděkovat :-)

Nová auta povinně upozorňují řidiče na překročení rychlosti. Systém lze odstavit za pár korun

Standardní vypnutí je schválně zdlouhavé, navíc se nežádoucí varování zapíná po každém startu
22.01.2024 14:00
|
22
Reklama

Nové kamery pokutují řidiče za používání telefonu za volantem. Fungovat začnou už letos

Hříšníci schytají pokutu přes tři tisíce korun i jeden trestným bodem. Ovšem jen někteří
18.01.2024 14:12
|
3
Reklama

Na dálnicích v Česku se řidiči rychlostních kamer bát nemusí. Tedy až na pár výjimek

Zatímco ve větších i menších městech číhají skoro na každém rohu, na dálnicích prakticky nejsou
16.01.2024 07:48
|
7

První evropská země začala vybírat od řidičů aut do zásuvky peníze. Platí za každý ujetý kilometr

Majitelé elektromobilů, plug-in hybridů a vodíkových aut musí na Islandu platit za své cesty
12.01.2024 10:39
|
13

Zámečník ani kámen nejsou potřeba. Na zabouchnutý klíček v autě někdy funguje jednoduchý trik

Nezaplatíte ani korunu a nepoškodíte přitom ani samotný vůz. Ne u každého auta to však jde
26.04.2024 08:01
|
5

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
2
Reklama

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama
Autosalon TV