Odložit motorku na zimu bez údržby znamená zkrátit jí život. Poradíme, jak na to
Předpověď počasí pro Českou republiku na sobotu upozorňuje na pokles ranních teplot až k nule. Pro většinu motorkářů to znamená, že končí sezóna a jejich stroj bude uložen k zimnímu spánku. Jenže ještě před tím byste měli motorce dát dostatek péče, aby vám vydržela dlouho sloužit. Všechno začíná důkladnou očistou.
Mytí, promazání a konzervace
Ideální je pochopitelně zazimování motorky ve vytápěné garáži, kde není vystavena výkyvům teplot a nízkým teplotám. Ještě, než ji tam ale odstavíte, pořádně ji umyjte a vysušte. Následovat by měla důkladná kontrola stroje a promazání všech pohyblivých částí.
Pozornost věnujte páčkám, ložiskům i bowdenům. Doporučujeme ošetřit je silikonovým olejem. Lak si zaslouží kvalitní leštěnku a kožené prvky, jako jsou sedlo, rolky nebo brašny, konzervaci prostředky na kůži. V případě, že by se v garáži mohli objevit hlodavci, vyplatí se před nimi přídavné kožené prvky schovat, aby je nepoškodili.
Dalším důležitým krokem je zastavení přívodu benzínu a vypuštění zbytků paliva z karburátoru. Nedojde tak k vyprchání benzínu z karburátoru a k usazování neodpařených zbytků a nečistot, které mohou karburátory ucpat. Zvláštní péči musí dostat řetěz! Před zazimováním ho zbavte maziva a pořádně vysušte. Předejdete tak nepříjemnému jarnímu překvapení v podobě zatuhnutého nebo narezavělého řetězu.
Olej měníme před zimou
Stejně důležitá je i kontrola stavu oleje. Pokud už nastal čas na jeho výměnu, neodkládejte to na jaro. V této pro motor tak důležité kapalině se totiž během provozu usazují drobné nečistoty a zvyšuje se její kyselost, což pohonné jednotce nedělá dobře.
Stejně jako u osobních aut platí, že nejlepší je před zazimováním motorky natankovat plnou nádrž. Tím spíš, pokud stroj necháváte přes zimu pod plachtou někde venku. Předcházíte tak kondenzaci vzdušné vlhkosti na stěnách nádrže, která může způsobit jejich rezivění.
Pokud nemáte na zimu možnost odstavit stroj ve vytápěných prostorách, nezapomínejte ani na chladící soustavu motorky. Chladící okruh totiž může při nízkých teplotách zamrznout. A to je průšvih, který se může projevit netěsností potrubí, praskáním hadiček, v krajním případě i poškozením chladiče nebo i bloku motoru.
Baterie se nemusí nutně odmontovat
Baterie musí být před zimou v perfektní kondici, abyste ji mohli nechat pár měsíců bez údržby. Pokud bude motocykl v teplé garáži, stačí ji pouze odpojit, není potřena ji nutně odmontovat. U strojů, které budou přes zimu venku, ji odmontujte a odneste do vytápěné místnosti. Ideální je například sklep se stálou teplotou okolo 10 stupňů Celsia.
U baterií s elektrolytem ještě předtím nezapomeňte zkontrolovat a doplnit elektrolyt a dobít. Také bezúdržbové baterie (gelové) před zimou nabijte nebo je připojte na pulsní zdroj elektrické energie.
Na zimu použijte centrální stojan
I pro pneumatiky platí, že byste je měli ještě před zimou dofouknout na předepsané tlaky. A nejvíc jim prospěje, když přes zimu nebudou stát na zemi, tedy když použijete centrální stojan. Nebo se dají využít i speciální stojany (podložení os kol, stojan do krku řízení).
Ostatně výhodou těchto stojanů je i pohodlná manipulace s motorkou právě při kontrole a servisu motocyklu nejen před zimou.