Reklama
Řidičův chleba

Od května čeká Prahu dopravní peklo. Zcela se uzavře jeden z nejvytíženějších nájezdů na Jižní spojku

Druhá etapa oprav Barrandovského mostu se nezadržitelně blíží. Zásah do dopravy bude ještě větší
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Loňské práce na Barrandovském mostě byly jen nežnou předzvěstí toho, co nás čeká letos. Doposud se totiž rekonstruovala převážně spodní část mostu, zatímco ta horní je plánována právě na blížící se polovinu května. Doprava bude silně omezena, zejména kvůli zcela uzavřenému nájezdu z Barrandova na Jižní spojku. Veškerý provoz tak bude odkloněn na Smíchov a Pražský okruh. Opravy potrvají do konce srpna. První přípravy už započaly.

Až 144 tisíc řidičů denně

Po Barrandovském mostě denně projede okolo 144 tisíc vozidel, což je nejvíce ze všech mostů v Česku. Není tedy divu, že jeho technický stav se za 34 let jeho existence výrazně zhoršil. V loňském roce proto začala kompletní rekonstrukce, která má prodloužit jeho životnost a projíždějící řidiče zbavit možného nebezpečí. Dosud byly opraveny základy mostu pod hladinou Vltavy a jeho pilířů. Nyní je na řadě rekonstrukce horní části, konkrétně severní poloviny jižního mostu a barrandovské rampy vedoucí z ulice K Barrandovu na Jižní spojku.

„Barrandovský most je svojí komplexností ojedinělým stavebním dílem, jehož význam dalece přesahuje hranice metropole. A tomu logicky odpovídá i složitost a náročnost jeho rekonstrukce. Dopravní omezení, která budou v druhé etapě ještě větší než v té první, budou vyžadovat nejen velké úsilí stavbařů, ale i spolupráci a trpělivost všech, kteří po něm jezdí. Věřím, že se to vyplatí a na konci budeme mít pečlivě zrekonstruovaný most, který bude sloužit dalším generacím,“ uvedl Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy.

První práce proběhly už 16. března v noci, kdy došlo ke zkušebnímu zdvihu barrandovské rampy před její celkovou rekonstrukcí s kontrolou ložisek a jejich uložení. Na dopravu to však nemělo zásadnější vliv. V této chvíli probíhá výstavba přístupové věže do komory mostu a zajištění bezpečného pohybu stavbařů v těchto místech. Na ulici Strakonická ve směru do centra je proto nutné počítat s drobným dopravním omezením. Uzavřená je část vyhrazeného jízdního pruhu v místě podjezdu pod mostem a provoz je tu veden ve dvou pruzích.

Tyto přípravy potrvají do 15. května a hned potom už začnou plánované práce na rekonstrukci. Kdyby vás zajímalo, co všechno bude zahrnovat, najdete to na webu Barrandak.cz.
Zdroj: Technická správa komunikací hlavního města Prahy

Řidiči si pořádně zajedou

Pro samotné řidiče to tedy znamená, že přímo na mostě bude doprava vedena ve třech provizorních jízdních pruzích v každém směru, jak tomu bylo v první etapě v loňském roce, tedy tři pruhy směrem na Smíchov a tři pruhy směrem na Braník. Největším dopravním omezením, které zásadně ovlivní pohyb autem po Praze, bude kompletní uzavírka nájezdu na Jižní spojku z Barrandova.

Jeden z nejvytíženějších nájezdů bude podle TSK možné objet po D0 (Pražský okruh) Lochkovským tunelem a po Strakonické ulici zpět na Barrandovský most a Jižní spojku. Pro vzdálenější cíle, jako jsou Modřany, Kamýk či Chodov, bude možné pokračovat po okruhu D0 na sjezd Písnice, který se plánuje v době rekonstrukce mostu otevřít, a poté do centra po Libušské ulici, či jet dál po D0 na sjezd Vestec. Možností je také dojet až k dálnici D1 a odtud zamířit do centra po ulicích Brněnská a 5. května.

Náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib radí, vyhnout se tomuto nájezdu na Jižní Spojku obloukem. „Apeluji na ty, který tímto směrem vůbec jet nemusí, aby se mu i kvůli svému vlastnímu pohodlí zdaleka vyhnuli. Z modelů dopravy je už nyní patrné, že složité budou nejen příjezdy do Prahy z jihu a západu, ale ovlivní to život mnoha Pražanům i v jiných částech metropole." Hukot strojů a kmitání dělníků by se na Barrandovském mostě mělo zastavit do konce srpna.
Reklama

Diskuze

Jenda Benda - 08.04.2023 06:44:34
Katastrofou je, ne na Lahovickem moste smerem na D1 je uz oul roku retarder nad rozbitym mostnim uzsverem. Diky tomu stoji kazdej den okruh az k D5, nekdy i dal. A ted tomu ubyde moznost sjezdu na Jizni spojku…
PICHAV - 06.04.2023 15:03:20
JESTLI VAM VADI !!!! ZAJIZDENI !!!! TAK SI NEZASOULOUZITE ANI VOLANT ANI KLACEK !!!! NEJSTE RIDICI !!!! A CHODTE PESKY !!!! ALE KANALAMA !!!! AT SE NEPLETETE NAM !!!! VASNIVYM SPORTRIDICUM !!!! CIM MENE TAKOVYCH TIM VETSI PROSTOR PRO NAS A VETSI RADOST

Němci vyhodnotili loňské dopravní zácpy. Výslednou délku i promarněný čas si lze jen těžko představit

Autoklub ADAC má k dispozici přesná data ze všech 123 německých dálnic
09.02.2023 07:42
|
1
Reklama

Do Berlína jen elektromobilem, MHD nebo na kole. Němci chystají velké omezení provozu

Zelená politika Berlína je založena na vzoru Paříže a jiných měst, která prosazují centrum bez aut
02.02.2023 11:55
|
6
Reklama

Omezení parkování elektromobilů na modrých zónách v Praze se odkládá. Kvůli volbám

Bezplatné parkování majitelů elektrických vozidel by mohlo skončit i u soudu
17.01.2023 13:34
|
3

České předsednictví EU zdržuje řidiče v Praze. Policie jim totiž vytváří umělé zácpy

Policie má v moci většinu semaforů v Praze, které vzdáleně ovládá. Vytváří tak zelené vlny pro VIP
05.09.2022 13:57
|
0

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
0

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV