Reklama
Řidičův chleba

Omezení parkování elektromobilů na modrých zónách v Praze se odkládá. Kvůli volbám

Bezplatné parkování majitelů elektrických vozidel by mohlo skončit i u soudu
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Velkou výhodou elektrických a plug-in hybridních vozidel je možnost parkování po celé Praze na modrých zónách zdarma. Tedy nejenže za parkování nemusejí majitelé nic platit, ale také nejsou na rozdíl od rezidentů s parkovací kartou omezeni jen na jednu městskou čtvrť, pro kterou si povolení zakoupili. Platí to i pro plug-in hybridy, které jejich majitelé nabíjejí jen velmi málo nebo vůbec a využívají právě této parkovací výhody. Ne náhodou je většina plug-in hybridů registrována v Praze a středních Čechách.

Jen pro Pražáky?

Loni se ale v zastupitelstvu hlavního města Prahy objevil nápad, že elektromobilů je už moc a jejich výhody by se měly omezit. Zastupitelstvem prošel návrh, podle kterého by se bezplatné parkování vozů s EL značkou mělo vztahovat pouze na majitele s místem trvalého pobytu v Praze a subjekty se sídlem v Praze.

„Podporuji užívání elektromobilů pro pohyb po městě, dokonce jeden náš služební na městské části často využívám, ale Praha bohužel není nafukovací,“ uvedl v této souvislosti jeden z předkladatelů, zastupitel Tomáš Portlík. „Původní záměr nechat parkovat zdarma všechny bezemisní nebo nízkoemisní vozy bez rozdílu místa pobytu byl naprosto správný, ale doba se posunula. Tento typ automobilů se velmi rozšířil a my musíme primárně myslet na Pražany, kteří zde bydlí, a na podnikatele, kteří v Praze podnikají, a zaparkovat zkrátka potřebují.“

Návrh ale nebyl uveden do praxe, protože bylo třeba nejprve „prověřit legislativní možnosti, které hlavní město má.“ Tedy zda by takové omezení nebylo v rozporu se zákonem. Rovněž by bylo třeba vyřešit, jak v praxi rozlišovat, zda majitel elektromobilu má bydliště v dané městské části nebo ne. Majitelé by se tak zřejmě museli do parkovacího systému registrovat.

Čeká se na novou vládu města

Jak se plán od loňského června posunul? „Pokud město bude chtít nadále zvýhodňovat tato vozidla, má dvě možnosti,“ řekl Autosalonu mluvčí magistrátu Vít Hofman. „Buď zvýhodnit tato vozidla cenově při výdeji dlouhodobých parkovacích oprávnění, tedy rezidentů, abonentů či vlastníků nemovitostí. Územní platnost těchto parkovacích oprávnění bude stejná jako v případě běžných motorových vozidel, tedy území městské části, popř. jejich vymezených částí. Druhou možností je zvýhodnit veškerá tato vozidla jako je tomu doposud, tedy i návštěvníků. Jednalo by se tak pouze o zpřísnění pravidel (např. omezením volného parkování na jednu nebo několik městských částí apod.).“

Zvýhodnit elektromobily rezidentů oproti návštěvníkům například v rozsahu platnosti parkovacího oprávnění je problematické. „Hrozí tady nedovolená podpora ze strany města, protože neexistuje právní důvod pro takovéto zvýhodnění. Obdobou takového zvýhodnění byly pokusy některých měst zavést bezplatné MHD jen pro obyvatele města. Tyto pokusy byly následně na základě usnesení soudu rušeny,“ konstatuje Vít Hofman.

Volby a změna poměru sil na magistrátu a v jeho vedení navíc tyto plány odložila aspoň na nějaký čas k ledu. „Pro jakou formu podpory se město do budoucna rozhodne, bude záležet na novém vedení města,“ dodává Vít Hofman.
Reklama

Diskuze

Honza - 15.02.2023 02:10:40
Zrušit pro hybridy, nechat jen čisté elektromobily.
Ptr - 11.02.2023 15:43:42
Zony by neměli stát 1200 kž ale tak 5000kc ale měli by byt pro Pražany aby mohli jezdit po Návštěvách......a být na celou Prahu. A ne jen pro to kde bydlím k čemu auto když nejsem alkoholik a nemusím jezdit Mhd když nepotřebuji chlastat všude.

Elektromobilní kurýři pro města, test škodovek u Malagy, dříč do hor. Premiérový Autosalon připraven

Otestujeme Fordu E-Transit, Škodu Enyaq RS iV, dieselový Mercedes GLC a zkusíme prodej ojeté Octavie
16.01.2023 11:23
|
1
Reklama

Tereza našla na palubě elektromobilu ID.Buzz nečekanou věc. To je na Nobelovku, prohlásila

Škrabka na led pod víčkem nádrže je pasé. Volkswagen má zajímavější „simply clever“ řešení
04.01.2023 11:44
|
5
Reklama

Dárek za nesmysl? Nesmysl! Bazarovka za pár kaček, s offroadem v Africe a elektromobilem po Evropě

Vánočně laděný Autosalon s pořadovým číslem 51 je připraven. Nenechte si ho ujít
19.12.2022 09:20
|
0

Lidl v Česku nabízí wallbox pro elektromobily. Je o polovinu levnější než značková konkurence

Supermarket prodává AC domácí nabíjecí stanici s maximálním výkonem až 22 kW
08.12.2022 16:21
|
4

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
1
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV