O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů
Hlavní město je obsypané kamery, které na mnoha místech kontrolují nejen dopravní situaci, ale umí i monitorovat přestupky. Řidiči jsou zvyklí na to, že jim může přijít pokuta za překročení maximální povolené rychlosti nebo jízdu na červenou. Existuje ale kamera, která monitoruje další častý přestupek spěchajících lidí za volantem. Jde o využití autobusového pruhu pro objetí kolony
Na výmluvy se nehraje
Někteří řidiči během dopravní špičky rádi zneužívají vyhrazené jízdní pruhy a za jejich pomoci si zkracují čekání v zácpách, čímž pochopitelně porušují zákon. Proti těmto šoférům už se ale policie ve spolupráci s TSK rozhodla před časem bojovat a do akce vyslala unikátní zařízení, které dokáže vozidla bez oprávnění identifikovat.
Systém skládající se ze dvou kamer stojí už přes dva roky na Evropské ulici v poměrně krátkém úseku Dědina – Vítězné náměstí. První kamera se nachází na začátku buspruhu, druhá potom na jeho konci. Uprostřed je pak ještě informační tabule, která varuje například nepozorného řidiče před možným spácháním přestupku. Jakmile by totiž řidič projel pod oběma kamerami, může se do budoucna setkat s pokutou. Zařízení musí detekovat neoprávněná vozidla alespoň ve dvou sledovaných detekčních místech vyhrazeného jízdního pruhu.
V úseku není žádná odbočka a ještě ke všemu pruh leží na pravé straně vozovky, tudíž není možné systém nijak obelstít. Podle zákona totiž řidič může v pruhu pro autobusy jet, jestliže bude zanedlouho odbočovat, nebo když potřebuje předjet. Konstruktéři to však moc dobře věděli, a proto kamery instalovali právě do míst, kde nic takového není možné. Měření probíhá každý pracovní den v časech od šesti do 20 hodin, kdy je vjezd do pruhu umožněn výhradně autobusům, taxíkům, cyklistům a dalším oprávněným dopravním prostředkům.
Po dvou letech stále nic
Autosalon už o tomto zařízení psal, když bylo na Evropské ulici čerstvě nainstalované. To bylo na podzim roku 2022. Před dvěma lety ale kamera fungovala jen ve zkušebním režimu, ve kterém přestupek pouze monitorovala, ale pokuty za něj řidičům nechodily. Redakce proto zjišťovala, jak je to teď, tedy po dvou letech provozu.
„Zařízení VJP je technicky připravené tato podezření na přestupek zasílat, ale stále to naráží na způsob posuzování a následného vybírání pokut. Zde podle nám dostupných informací k žádnému posunu nedošlo, k odesílání podezření na spáchání přestupku tedy nedochází,“ odpověděla na dotaz Autosalonu mluvčí TSK Barbora Lišková.
Řidiči by tedy zatím pokuty za jízdu ve vyhrazeném pruhu dostávat neměli. Na druhou stranu jim stále hrozí postih ve chvíli, kdy je při tom přistihne policejní hlídka. Stejně tak nemají jistotu, kdy dojde ke změně a kamera začne pokuty opravdu rozesílat. I to by mělo být dostatečně motivující k tomu, aby si svou bezohlednou jízdu rozmysleli.