Vždy pravým bokem
Křižovatky ve tvaru písmene H jsou problematické zejména kvůli tomu, že jsou často velmi široké, nejsou na nich vyznačené pruhy a řidiče, který do ní vjíždí a chce se například otočit, nabádají, aby se držel pravé strany. Jenže to je špatně.
Řidič se musí držet vlevo. Hovoří o tom paragraf 21 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který řeší odbočování. „Před odbočováním vlevo se musí řidič zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu a šířku vozovky. Odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, vyhýbají se vlevo,“ píše se v zákoně.
Jakmile by se v jedné křižovatce setkaly dvě auta míjející se levými boky, vznikla by nepřehledná až nebezpečná situace. I proto je nesmírně důležité si pamatovat, že vždy se míjíme pravými boky. Jinak je tomu pouze v okamžiku,
kdy je značkami nebo například přidaným ostrůvkem naopak po řidičích vyžadováno, aby se míjeli vpravo, respektive levými boky. To nastává například v Praze v ulici Jugoslávských partyzánů, kdy je středový pruh pro tramvaje tak široký, že se do křižovatky vejde za sebou více aut. Třeba v Moskevské ulici ve Vršovicích je přímo dělící ostrůvek.
Pravidlo pravého boku je pak nejdůležitější dodržovat především na rušných světelných křižovatkách při odbočování vlevo. „Svým žákům to vysvětluji následovně. Představte si, že vjede do křižovatky řada pěti aut, která chce odbočit vlevo a proti nim pojede další pětičlenná kolona, která bude chtít taktéž odbočit vlevo, načež se budou míjet levými boky, tedy vpravo. V tu chvíli se navzájem zablokují a ocitnou se v nepříjemné pasti,“ řekl nám instruktor jedné z pražských autoškol Radek Vrtal.
Pokud odbočujete v křižovatce doleva je potřeba myslet také na to, zda protijedoucí vozidlo není příliš dlouhé (auto s vozíkem, kamion s návěsem nebo traktor s vlekem) a nebude nuceno si nadjet za střed křižovatky. V takovém případě je lépe mu ukázat, že mu dáváte přednost, aby projelo křižovatku jako první.