Reklama
Řidičův chleba

Semafory jsou obsypané kamerami. Většina jich ale slouží k jinému účelu, než si řidiči myslí

Lidé se někdy bojí kamer na semaforu, často ale zbytečně. Jen málokteré totiž rozdávají pokuty
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Znáte to, blížíte se na světelnou křižovatku, když tu náhle padne žlutá a následně červená. Vy nestačíte zabrzdit a rozhodne se jet dál. V duchu se však proklínáte, protože jste na semaforu viděli hned několik kamer. Počítáte tedy s pokutou, jenže ani po dlouhém čekání se žádná nedostaví. Samozřejmě důvodů proč je hned několik. Jedním z nich může být fakt, že jen hrstka kamer na světelných signalizačních zařízeních zaznamenává průjezd na červenou. Většina jich totiž slouží k úplně něčemu jinému.

Podle informací z TSK bylo v Praze ke konci minulého roku jen 19 lokalit, kde kamery hlídají průjezd na červenou. Systém, který pokuty rozdává, je složen z dvojice kamer (přehledové a detailové). Ty zaznamenávají aktuální stav na signalizaci a okamžik průjezdu vozidel stop čárou. Důležité je říci, že tyto kamery nejsou povětšinou umístěné přímo na semaforu, ale nacházejí se až za ním. Bývají přimontované na některém ze sloupů v místě křižovatky.

Jízda na červenou se nevyplácí

Z pohledu zákona je jízda na červenou poměrně tvrdě trestaný přestupek, za nějž hrozí pět trestných bodů, na místě pokuta do 2500 Kč a ve správním řízení do 5000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy řidič tento přestupek udělá dvakrát či vícekrát během 12 měsíců, je pokuta až 7500 Kč a k tomu přijde až na půl roku o řidičák.

K čemu slouží kamery na semaforech?

Kamery, jež trestají řidiče za jízdu na červenou tedy máme, ale co ty ostatní, které sedí přímo na semaforu? Ty slouží k něčemu úplně jinému. Většina z nich funguje pouze jako detektory intenzity provozu. Používají se především k získání informací o přítomnosti vozidel či chodců v daných detekčních zónách v místech křižovatek řízených světelným signalizačním zařízením. S jejich pomocí je možné získat dopravní parametry a informace mající vliv na řízení a organizování dopravy. Jejich využití výrazným způsobem zefektivňuje provoz celých oblastí a umožňuje tak předcházet dopravním zácpám během špičkových hodin velkých měst.
 
Dále jsou zde kamery, které dohlíží na provoz. Policie v případě nehody či dalšího řešení může záznam z těchto kamer použít jako důkazní materiál. Semafory jsou už standardně vybavovány také zařízeními, která umožňují preferenci vozidel veřejné hromadné dopravy. Vozidla MHD tedy mají možnost přednostní volby a prodlužování signálu volno v reálném čase podle svých aktuálních nároků tak, aby mohla projet světelně řízenou křižovatkou pokud možno bez zastavení, případně jen s minimálním zdržením.

V neposlední řadě jsou tu kamery na takzvaných dynamických semaforech. Tato světelná zařízení jsou nejčastěji umístěná v obcích na silnicích nižších tříd a mají za úkol zpomalit rychle jedoucí vozidla. Jakmile přijíždějící auto jede v daném úseku vyšší než maximální povolenou rychlostí, padne na semaforu červená. V případě, že řidič zpomalí, rozsvítí se mu opět zelená. K optimalizaci chodu těchto semaforů slouží právě videodetektor, který monitoruje boční vjezdy na komunikaci, případné tvorby kolon či jiných kolizních situací. Poskytuje i řadu nadstavbových funkcí.
Reklama

Diskuze

Lwo - 20.11.2021 10:36:56
Věř, ale komu věříš, měř! :-(
Palíko - 20.11.2021 09:48:30
Nemám žádné peníze

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
04.08.2021 11:27
|
11
Reklama

V Praze jsou stovky kamer, ale řidiči se jich bojí zbytečně. Zjistit, které měří, je snadné

Pokuty se rozdávají jen na vybraných místech. Pokud jezdíte pravidelně, hned si je zapamatujete
01.02.2021 12:53
|
45

Vnější zrcátka dokáží nahradit kamery. Jejich obraz se promítá před řidiče

Nová Kia Sorento dělá předjíždění bezpečnější. Nemusíte při něm otáčet hlavou
12.01.2021 10:12
|
3

Opravdu zábavných sporťáků se spalovacím motorem rychle ubývá. Do milionu už jich moc nekoupíte

Redakce Autosalonu.tv vybrala pětici nejzábavnějších sportovních vozů do milionu korun
30.11.2022 16:20
|
2

Test: Nissan Townstar patří mezi nejlépe jezdící dodávky na trhu. Vystačí si bez naftových motorů

Japonský kříženec rodinného MPV a lehké užitkové dodávky stojí na základech Renaultu Kangoo
28.11.2022 07:21
|
2
Reklama

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10

Odlišit shooting brake od kombi nebo fastback od liftbacku je obtížné. Často jde jen o hru s názvy

Podívali jsme se na dvě moderní karoserie a zkusili zjistit, v čem se liší oproti těm běžným
23.11.2022 15:31
|
1
Reklama
Autosalon TV