Reklama
Řidičův chleba

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Když se řidiči vydají po silnici I/3 (jde zároveň o mezinárodní silnici E55) na jih Česka, musí se obvykle obrnit trpělivostí. Většinou dvouproudou silnici první třídy trápí hustá doprava, kterou navíc zdržují kamiony či autobusy. I proto je každé rozšíření na víc pruhů vítaným momentem, kdy je možné předjet co nejvíce pomalejších vozů. To je případ také dlouhého úseku mezi Poříčím nad Sázavou a Benešovem, kde řidiči ve snaze dostat se před co nejvíc kamionů často překračovali rychlost. S tím je nyní konec.

Kamery pro všechny směry

Na místě vyrostly dva sloupy osázené kamerami. Jeden je jen pár metrů za začátkem rozšíření, druhů pár metrů před jeho koncem. Jde o úsekové měření, které bude kontrolovat průměrnou rychlost v celé délce. Řidiči by se tedy měli držet maximální povolené rychlosti 90 km/h. Systém bude měřit i osmdesátku předepsanou pro kamiony.

I když jsou v místě tři pruhy, tedy dva na Benešov a jeden do Prahy, je na sloupu celkem šest kamer. Druhá trojice je tu proto, aby zachytila i motorkáře. „S motocykly byl v tom úseku vždycky problém. Proto jsme chtěli, aby systém měřil i je,“ řekl Autosalonu velitel benešovské městské policie Radek Stulík.

Zařízení zatím není v provozu. Mělo by se spustit do měsíce, někdy na přelomu srpna a září. Autosalon místem projel a už teď je patrné, že řidiči jedou obezřetněji. Spěchajících aut v levém pruhu směrem na Benešov ubylo na minimum. Lidé za volantem totiž logicky netuší, že kamery ještě nefungují.

Někdo kamery sabotoval

Iniciativa na stavbu kamer nevzešla od města, ale od policie. „Jedná se o úsek silnice I/3, kde došlo v minulosti k několika smrtelným nehodám, které připomínají osazené pomníčky. Nehody byly způsobeny převážně nedodržováním předepsané rychlosti a riskantním způsobem jízdy. Požadavek policie na zajištění dodržování rychlosti na silnici je mnohaletý,“ řekl Autosalonu místostarosta města Roman Tichovský.

Město se následně dohodlo s ŘSD, které při rekonstrukci daného úseku udělalo přípravu pro instalaci kamer. Pak se čekalo na dodávku ocelových sloupů. „Navíc neznámý vandal poničil pilíře. Uřezal závitové tyče a do připravených děr nastříkal montážní pěnu,“ dodal Stulík. Někdo se tedy o přípravě měření doslechl a snažil se mu zamezit.

Za výstavbu úsekového měření zaplatil Benešov něco málo přes 1,7 milionu korun bez daně. Peníze z případných pokut budou ale samozřejmě putovat do městského rozpočtu. „Kdy se investice vrátí, záleží na tom, jak se budou řidiči chovat,“ sdělil Tichovský.

Městská policie neměřila

Mimochodem, za pozornost stojí fakt, že městská policie Benešov rychlost v úseku nikdy předtím neměřila. „Bránil jsem se tomu zuby nehty, protože vím, že měření rychlosti je pro městskou policii zdrojem nepříjemností,“ řekl Autosalonu Stulík. Podle něj by bylo nutné si k měření půjčovat zařízení od soukromých firem za nemalé peníze. „To by mohlo motivovat strážníky k udělování šikanózních pokut,“ dodal velitel.

Za nové úsekové měření je ale rád. Doufá, že zvýší bezpečnost a v místě už nebudou přibývat žádné nové pomníčky a že se městská policie může věnovat jiným důležitým věcem v Benešově a jeho okolí.
Reklama

Diskuze

Filip - 02.08.2022 18:27:32
Tak už to měří. Otestovano za 1200,-
Ladislav - 28.07.2022 09:36:18
Nejdriv ulitba domu pres balisety. Poprve jsem je tam videl, kdyz byl silny vitr a popadaly stromy a diky temhle kramum mi slo skoro o zivot.. Ted tam daji kamery, abyste nemohli predject. Rakovinu tem, kteri to schvalili...

Nejrychlejší elektrické motorky nejsou vzhledem k výkonům a dosahovaným rychlostem extrémně drahé

Povídejte se na seznam elektromotorek, které maximální rychlostí trumfnou kdejaký supersport
02.06.2021 18:15
|
0
Reklama

Dacia a Renault tvrdě zakročí proti rychlosti. Jejich nové modely pojedou maximálně 180 km/h

Značky Alpine se nová omezení nedotknou. Dacie a Renaulty budou také sbírat data o řidičích
26.04.2021 13:33
|
4

Pozor na rychlost a další přestupky. Policie chystá velkou dopravní akci. Bude všude

Letošní dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon proběhne ve středu 21.4.2021
20.04.2021 10:40
|
13

Za 300 tisíc korun 300 kilometrů. Malý elektromobil se chlubí rekordním poměrem ceny a dojezdu

Indický model Tata Tiago.ev se nabízí se dvěma velikostmi baterie. Za půl hodiny dobije 100 km
30.09.2022 19:15
|
2

Dřív tu vyráběli brzdy pro Favorit, teď pro Rolls-Royce. Navštívili jsme továrnu ZF v Jablonci

Ročně vyprodukují na devět milionů brzd, chtějí ale víc. Také je tu testují v extrémních podmínkách
30.09.2022 15:29
|
1
Reklama

Komentář: Vyšší postihy pro řidiče nejsou potřeba. Česko má jedny z nejpřísnějších trestů světa

To, za co lidé na českých silnicích mohou přijít o řidičský průkaz, není někdy v EU ani přestupek
29.09.2022 07:30
|
7

Vybíráme velké auto pro rodinu pod 300 tisíc korun. Jsou jich stovky, jejich spolehlivost je různá

Seat Alhambra, Volkswagen Sharan, Renault Espace, nebo Opel Zafira? Možností je poměrně dost
28.09.2022 10:30
|
0
Reklama
Autosalon TV