Nejbezpečnější systém uchycení dětských sedaček v autě slaví čtvrtstoletí. Dnes patří do standardu
V používání dětských zádržných systémů to byla revoluce. Systém Isofix je nejbezpečnější a jeho instalaci snadno pochopíte. Sedačka má totiž díky němu pevnější, ale zároveň jednodušší uchycení s konstrukcí vozu přes ukotvení přímo v sedadlech.
Zranění kvůli špatné montáži
I když jsou dnes dětské sedačky uchycené k sedadlu klasickým bezpečnostním pásem celkem bezpečné, jejich správnou funkci často omezuje neznalost a „nezručnost“ řidiče nebo řidičky, jak ji správně uchytit. Potvrdily to mnohé výzkumy, které došly k hrozivému číslu! Jen okolo třetiny motoristů bylo schopno bez návodu správně, a tudíž bezpečně namontovat sedačku ukotvenou pásem. Zbylé dvě třetiny by své dítě zbytečně vystavily zvýšenému riziku zranění při nehodě, při níž by se sedačka uvolnila z uchycení.
Systém Isofix přinesl jednoduchou „zacvakávací“ montáž. V testech ji bez problémů zvládlo přes devadesát procent rodičů hned při prvním pokusu. Sedačku totiž stačí zacvaknout do dvou kotvících bodů a zajistit popruhem případně opěrnou nohou. Správnost uchycení navíc potvrzují vizuální pojistky typu červená – zelená. Ukotvení sedačky se navíc dá zvládnout během desítek vteřin. To u sedaček uchycených pásem bývá celá operace několikanásobně delší.
První byl Volkswagen Golf
Za rok narození systému Isofix je všeobecně považován rok 1997, kdy byl dokončen základní vývoj ve spolupráci firmy Britax Römer (výrobce bezpečnostních autosedaček) a Volkswagenu. A rozjela se i výroba zboží kompatibilního s tímto systémem. Systém byl ale zaregistrován u Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO až v roce 1999 (pod číslem 13216). Na jeho zdokonalení vývojáři pracovali dál. Jeho upravená verze dostala registraci až v roce 2004.
Průkopníkem systému Isofix mezi modely aut se stal Volkswagen Golf čtvrté generace, který ho dostal jako první. Nástup systému znamenal revoluci v cestování dětí v autech. Doslova během několika let se dostal do standardní výbavy mnoha nových vozů.
Jak vznikl název Isofix?
Isofix byl složen jako zkratka. Tvoří ho zkratka Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO (International Standardization Organization) a anglické slovíčko Fix. V překladu uchycení, ukotvení nebo fixace.
Dnes povinným prvkem
Podle platných evropských předpisů musí mít od února 2006 všechny nové konstrukce vozidel připraveny kotevní body nejméně pro dvě sedačky systému Isofix a Top Tether. Od února 2011 je tento systém povinný pro všechna nově vyrobená auta.
Symbolem Top Tether je označen třetí kotevní bod pro připevnění sedaček systému Isofix. Zvyšuje se tak bezpečnost uchycení a zabraňuje případnému přetočení autosedačky v případě nehody. Tento kotevní bod ale musí být označen symbolem kotvy. Neznačené kotvící body slouží jen pro uchycení nákladu nikoli k připevnění dětské sedačky.
Zdroj: Autorský článek