Padělané šperky za peníze
Milanův případ tak potvrzuje, že se na českých silnicích zase začínají objevovat podvodníci. Ostatně se tak děje už roky, Autosalon na jejich chování upozornil v roce 2021 příběhem muže, kterému se podařilo zachránit jiné důvěřivé řidiče před podvodem se šperky. Rumunský muž jim je nabízel výměnou za benzin, protože mu prý došlo palivo. Takových případů byly zaznamenány na českých silnicích desítky.
„V žádném případě nedoporučujeme s nimi jakkoliv komunikovat a jelikož často používají zástěrku v podobě žádosti o pomoc s technickým problémem, tak doporučujeme, aby lidé v okamžiku, kdy zjistí, že tyto osoby žádný technický problém nemají, odjeli z místa pryč a kontaktovali linku 158,“ řekl tehdy Autosalonu policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Policie ale sama přiznává, že mnoho nezmůže a může zasáhnout jen velmi obtížně. Podvodníci totiž často mění místo, kde stojí a přistinhnout je při činu není snadné. I tak by se na ně měla policie volat, aby je alespoň zkontrolovala.
A jak podvodíky poznat? Obvykle mají staré auto luxusní značky, nařpíklad BMW řady 5, Audi A4 až A8. Výjimkou není ani Mercedes-Benz tříd E či S. Registrační znčka je obvykle britská, německá, může být ale i italská. Vůz má někdy zvedlou kapotou pro vyvolání dojmu, že má závažný technický problém. Ostatní řidiče vždy zastavuje muž, který je v obleku. Mává typickým gestem s dlaní směřující dolů, což je v českém prostředí nezvyklé. Na zadním sedadle vozu může být ještě žena a dítě pro vyvolání lítosti v okrádaném. Ženy samotné pak mají vlastní podvod, srocují se v turistických centrech měst, kde předstírají hluchotu a vybírají peníze pro neexistující dobročinnou organizaci.