Monitorovací auta už nesledují jen zóny. Lidem by mohly začít chodit pokuty i za jiné prohřešky
Pozor na to, kde a jak parkujete
Kamerový systém na nových monitorovacích autech od společnosti Iterait umožňuje zobrazení ulice v nevšedním rozměru. „Na každém autě jsou čtyři 3D kamery, infračervený přísvit, abychom na ulici viděli i v noci, a máme tam také velmi přesnou GPS. Pak samozřejmě i několik dalších drobností,“ řekl před časem pro Hospodářské noviny Adam Blažek, spoluzakladatel technologického start-upu.
Od 1. listopadu je možné tato auta potkávat běžně na silnicích. „Kromě kontroly zón placení tak bude nově možné sledovat závady na komunikacích, jako jsou třeba poškozené značky nebo výmoly na vozovce. To nám velmi usnadní práci,“ řekla Autosalonu mluvčí TSK Barbora Lišková. Kromě toho se také shromažďují data o celkové obsazenosti parkovacích míst a další důležité informace pro různé dopravní analýzy.
Nová monitorovací auta pracují stále s databází registru vozidel, jsou však vylepšená a chytřejší. Pokud se tak někdo bude chtít vyhnout placení, například tím, že si zalepí jedno číslo registrační značky, moc si nepomůže. Technologie je už tak vyspělá, že si systém poradí se spárováním zbývajících čísel a přiřadí je k typu auta. Z toho pak lze odvodit pravou identitu vozu a majitel se pokutě nevyhne.
To však ve výsledku ale znamená, že tyto kamery mohou zaznamenat i další automobily, které řidiči zanechali na ulici ne zcela podle pravidel. Stát se tak klidně může, že 3D kamerový systém při průjezdu ulicí zaznamená automobil, který stojí v zákazu vjezdu nebo na přechodu. Pokuta by tak mohla rázem přijít i těmto majitelům, protože si policisté z databáze (přesněji ze zaslaných datových balíčků) mohou tuto informaci vytáhnout.
Data se kontrolují v noci
„Jezdit by mělo okolo 12 vozů, vycházíme z dat a zájmu městských částí. Tato auta však za celý den objedou, vše co mají,“ doplnil Blažek. Systém nefunguje tedy tak, že by auto načetlo vaši registrační značku a hned se rozhodlo o přestupku, ale informace se ukládají. Validace a kontrola probíhá až v noci, obvykle o půlnoci, kdy se vyhodnocují nasbíraná data. „Měsíčně je to zhruba 90 tisíc podezření na přestupky, které se v datových balíčcích odešlou do Centrálního informačního systému,“ upřesňuje Lišková.
O přestupcích rozhoduje policie a následně příslušné odbory městských částí rozesílají úřední dopisy s pokutou. Pokud s nějakou z nich nesouhlasíte, je možné se odvolat a podat vysvětlení. „Může se stát, že parkovné zaplatíte, ale při zadávání v aplikaci jste se přeťukli třeba v číslici. Je tak možné data zpětně vyhledat a určit jejich pravost, důležité je však mít také důkazy o svém tvrzení, například potvrzení o zaplacení v e-mailové schránce,“ vysvětluje mluvčí TSK.