Reklama
Řidičův chleba

Místo zipování Češi ostatní řidiče vychovávají. Přitom by si správnou reakcí mohli ušetřit čas

Ignorování či nesprávné zipování vede ke zbytečným kolonám a nebezpečným situacím
Zdroj: Tiskový servis MDČR

I letošní jarní, letní a možná i podzimní sezona bude ve znamení oprav a rekonstrukcí silnic napříč celým Českem. Především oprava Barrandovského mostu řidičům jistě připraví řadu velmi výživných situací, kolon a dlouhá zdržení. A u řady opravovaných míst bude potřeba provoz stáhnout do jednoho jízdního pruhu, jako je tomu třeba v těchto dnech na Pražském okruhu mezi letištěm a Ořechem. Právě v těchto situacích je správné zipování klíčové. Přesto ho řada řidičů ignoruje, dělá špatně a dopomáhá tak vzniku delších kolon a nebezpečných a zbytečných situací.

Nevychovávejte ostatní

Všimli jsme si, že někteří řidiči mají problém jiné pustit před sebe. Často dokonce ještě zrychlí, jen aby se před ně jiný řidič nedostal. Stává se to hlavně v místech, kde se sjíždí dva pruhy v jeden, třeba u tramvajových zastávek. To je ale špatně.

A špatně je v případě zipování řada řidičských návyků. Nejhorší je zbytečné a zmatečné přejíždění z jednoho pruhu do druhého, nevytvoření mezery pro auta, která se chtějí zařadit či snaha zařadit se příliš brzy. Především ta zbytečně prodlužuje kolony. Problémové je ale také zastavení a vynucování si zařazení agresivním stylem či nepoužití blinkru. Všechny tyto chyby způsobují brzdění a zastavování obou pruhů a tím vznik kolon.

Jak to vidí paragrafy

Zipování je v zákoně popsáno takto: „Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“

Ohleduplnost pomůže všem

Na zipování přitom není nic složitého. Základem všeho je plynulá jízda. To znamená, že ještě před snížením počtu jízdních pruhů by měli řidiči ve všech pruzích zpomalit a navzájem, pokud to jde, vyrovnat rychlost. Ideální také je už v této chvíli vytvářet mezery pro auta, která se potřebují zapojit.

To je ale ideální situace. V praxi se se zipováním nejčastěji setkáváme právě ve chvíli, kdy v jednom pruhu už je kolona a auta z druhého, který končí, se do něj snaží zapojit. V takovou chvíli je správně, když řidiči v končícím pruhu dojedou až ke konci zúžení a tam se plynule zapojí. Není to žádné předjíždění, není to neomalenost. Je to chování přesně podle zákona.

Pokud k tomu zapojení dostanou prostor, kolony pojedou sice pomalu, ale vcelku plynule. Není správné ostatní vychovávat tím, že je před sebe schválně nepustím, abych jim „to vytmavil“. Stejně jako v jiných dopravních situacích, i tady prostě stačí být ohleduplný. Pokud se řidiči budou chovat podle těchto pravidel, nevzniknou kolony a auta se před zúžením takřka nezastaví.

Důležité je začít dělat mezery včas, aby mohla auta plynule přejet, a nemusela brzdit ani přidávat. Zde pokulhává legislativa, která to řeší jen jednou značkou „Střídavé řazení“ a nedefinuje tím přesný prostor, kde se má začít zipovat. i proto je důležitý odhad a ohleduplnost.

Reklama

Diskuze

Havlosbylocasos - 12.05.2022 21:25:22
Většinou to dělají ocasy ve škodošhitech , takový odpad na silnici. J.e.b.a.l je pes
Jenik - 27.04.2022 11:23:37
Jsem velmi rad, ze jsou nekteri ridici v Praze tak tupi, pomali a zbabeli. Alespon ti, kteri jsou predvidavejsi, mista znali, umi ridit a nejsou predpodelani, mohou na jejich ukor obcas ziskat. Ano, obcas je to opruz s neumetely na silnici. Obcas to jde.

Vojenskou kolonu je možné předjet jen jako celek. Civilista se do ní nesmí zařadit

Jde i o bezpečnost. Z vojenských vozidel bývá špatný výhled a brzdná dráha je dlouhá
14.03.2022 10:03
|
10
Reklama

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
33

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
9

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV