Správné připojení na dálnici je problém pro řadu řidičů. Přitom stačí ctít dvě pravidla
Dálniční síť v Česku se postupně rozrůstá, což s sebou nese také zvýšený počet nájezdů na dálnice. Jenomže ty jako kdyby byly pro některé řidiče zakleté, vnímají je jako něco nebezpečného, nepochopitelného a náročného. Svůj podíl na tom, pokud mohu osobně soudit, nesou i autoškoly. Níže vysvětlím, proč. A taky poradím, jak se s nájezdem na dálnici vypořádat, proč se ho nebát a jak se správně připojit do provozu.
Chyby jsou pořád stejné
Když zůstanu u zmíněných autoškol, zkuste si vzpomenout, kolikrát vás instruktor v rámci výcviku vzal na dálnici. Kolikrát vám vysvětlil, jak se to s připojováním má? Po dálnicích jezdím často a moc aut autoškoly nepotkávám. A ani mě instruktor před mnoha lety při výcviku na žádnou dálnici nevzal. Vrcholem tehdy byla Jižní spojka. Možná i to má za následek řadu častých a nebezpečných situací, které jsou někteří řidiči při připojování schopni udělat.
A ty chyby jsou vlastně u všech stejné. Patří mezi ně příliš nízká rychlost, nesledování zpětných zrcátek, horlivé zapojení do pravého jízdního pruhu hned na začátku připojovacího pruhu a nedostatečné zrychlování po zařazení do provozu. Nejspíš si tací ani neuvědomují, že vytváří nesmírně nebezpečné situace, kolony, nutí ostatní brzdit nebo se jim vyhýbat. Už jsme zažili i řidiče, kteří zazmatkovali, v připojovacím pruhu zastavili a pak se teprve pokoušeli zapojit. To vše je špatné, nebezpečné a hlavně zbytečné.
Plyn a zrcátka
Přitom si stačí pamatovat dvě věci, které k bezpečnému a plynulému připojení svým způsobem postačí. Jednou je plynový pedál a jeho použití a druhou jsou zpětná zrcátka. Připojovací pruh slouží k tomu, aby řidič nabral takovou rychlost, jakou jedou auta v průběžném pruhu, a pak se plynule zařadil mezi tato auta. Důležité je tedy srovnat rychlost tak, aby ji nemuseli ostatní měnit. Je tedy důležité nebát se přidat, klidně plyn sešlápnout až na podlahu.
Přitom je nutné sledovat jak provoz před sebou, především ve chvíli, kdy se připojuje víc aut, tak ale také za sebou. Zpětná zrcátka poslouží k tomu, aby při připojování nebyli ohrožení či omezeni řidiči jedoucí v průběžném pruhu. A nezapínejte na použití blinkru. Detail, ale nesmírně důležitý! A využívejte celou délku připojovacího pruhu, jen tak budete mít dost času pro získání ideální rychlosti.
Podjíždění je možné, uhýbání nepovinné
Může se stát, že v průběžném pruhu pojede řidič pomaleji, třeba s nákladním autem. Vy pak máte možnost přidat natolik, že ho připojovacím pruhem předjedete, respektive podjedete a zařadíte se před něj. Jakkoliv je podjíždění na dálnici přestupkem, v rámci připojování o přestupek nejde.
Někdy se setkáváme se situací, kdy řidiči v průběžném pruhu těm, kteří se připojují, uhnou do levého jízdního pruhu. Pamatujme, že takové uhýbání není povinné, a navíc může být i čárami zakázáno. V Německu je například dost běžné, že řidiči jedoucí v pravém jízdním pruhu mají u nájezdů plnou čáru a uhnout nesmí. A takové značení začíná být časté i u nás. Důvodem je bezpečnost, protože uhnutí do levého pruhu sice může vypadat jako dobrý čin, ale zároveň mohou být omezeni a ohroženi řidiči v něm jedoucí.