Nerespektování může vyjít draho
Zákon popisuje vytvoření záchranářské uličky poměrně krkolomně, ale vyplývá z něj například, že na nezbytný čas může řidič vjet i na místa, kde je to jinak zakázáno, pokud tím neohrozí jiné účastníky provozu. Myslí se tím například krajnice, kde je zakázáno stání nebo zeleň u cesty.
V souvislosti se záchranářskou uličkou se hodí připomenout jeden drobný detail, o kterém se příliš nemluví. Zákon totiž přímo říká: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy.“ Z toho vyplývá, že uličku mají řidiči začít tvořit hned, jak do kolony přijíždějí. Nikoliv až ve chvíli, kdy se objeví sanitka.
Neoprávněné využití záchranářské uličky se trestá pokutou až 2500 korun. Došlo už také k případům, kdy někteří řidiči použili záchranářskou uličku k odjezdu z kolony zpět na nejbližší sjezd. V tu chvíli se tedy dopustili otáčení a jízdy v protisměru na dálnici, za což hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun, odebrání řidičského průkazu na jeden rok a sedm trestných bodů.
Postih za nevytvoření záchranářské uličky může být citelný. Například v Německu nerespektování této povinnosti přijde na minimálně 200 eur. V závažných případech to může být 320 eur a jeden měsíc zákazu řízení navrch. Obecně pak platí, že pokud řidič policejním či záchranářským vozidlům jedoucím se zapnutou sirénou okamžitě neuvolní cestu, bude muset počítat s pokutou ve výši 240 eur a zákazem řízení o délce 1 měsíce. V Rakousku v případě nevytvoření uličky je nutno počítat s pokutou 726 eur, dojde-li k omezení záchranářského vozidla, viník zaplatí až 2 180 eur.