Vojenskou kolonu je možné předjet jen jako celek. Civilista se do ní nesmí zařadit
Osobní auto nemusí být vidět
Máme velké štěstí, že se s kolonami vojenské techniky na silnicích moc nepotkáváme. Právě proto ale řada řidičů vůbec neví, jak na ni reagovat. „Neohleduplné chování řidičů, ať už jde o nebezpečné předjíždění, zakázané zařazování se do kolon či nerespektování pokynů vojenských policistů může silně ohrozit bezpečnost silničního provozu,“ řekl vojenský policista, major Robert Netrval.
Je potřeba pamatovat na to, že výhled řidiče například z bojového vozidla je výrazně omezen. Fakticky si osobního auta, které se před něj do kolony zařadí, ani nemusí všimnout. Mimochodem, stejná pravidla platí i pro pěší. Chodec pak může být pro řidiče vojenského vozidla prakticky neviditelný.
Brzdná dráha je extrémně dlouhá
Armáda před časem ukázala, jak to také může vypadat, když se řidič rozhodne předjíždět a manévr nezvládne. Pokud se kolona o délce 960 metrů pohybuje rychlostí 40 km/h, potřebuje řidič auta jedoucí rychlostí 90 km/h k jejímu předjetí 72 sekund a vzdálenost 1800 metrů. Při náhlém brzdění v rychlosti 70 km/h osobní automobil zastaví na dráze 21 metrů, zatímco bojové vozidlo potřebuje dráhu dlouhou 39 metrů.
„Předjížděcí manévr by měl každý řidič pečlivě zvážit. Následky nebezpečného chování řidičů mohou být totiž pro ně i pro ostatní účastníky silničního provozu fatální,“ zdůraznila tisková a informační důstojnice Nikola Hájková.
Co tedy dělat, pokud na silnici potkáme vojenskou kolonu? Jakkoliv chápeme, že je nepříjemné jet za ní, ostatně, její rychlost je opravdu nízká, nikdy se do kolony nezapojujte. Jde o přestupek, který může vyjít až na několik tisíc korun. Případný předjížděcí manévr je nutné si velmi důkladně rozmyslet. Nikdy nepředjíždějte, pokud k tomu nemáte dostatečný prostor a čas. Jak zmínila armáda, tím prostorem mohou být klidně i dva kilometry.