Pořád polovina benzinu
Krize kolem války na Ukrajině sice postihla i LPG, jenže je pořád na zhruba poloviční ceně v porovnání s průměrnými cenami benzinu. A to znamená v praxi úsporu na palivu u automobilu spalujícího propan-butan zhruba 40 až 50 procent (spotřeba LPG je totiž o něco vyšší než v případě spalování benzinu).
„Cena stlačeného ropného plynu kopíruje ceny ropy. Na českém trhu je to zpravidla asi polovina ceny benzinu Natural 95. Krize už sice LPG na burze zdražila na dvojnásobek, jenže i tak jsou ceny u čerpacích stanic v ČR kvůli extrémně drahému benzinu pro české motoristy stále velmi zajímavé,“ řekl před nedávnem šéf Sekce Autoplyn České asociace LPG Michael Gavrilovič.
LPG je u nás nejrozšířenějším alternativním palivem. Jeho cenu výrazně sráží nižší sazby spotřební daně. Auta jezdící na propan-butan totiž produkují méně oxidu uhličitého než při spalování benzinu. Zatímco o CNG pohony zájem neustále klesá, za čímž zjevně stojí velký nárůst ceny, lidovější LPG naopak získává. A rozhodně ne málo. Prodeje aut na LPG sice v celkových číslech díru do automobilového světa nedělají, ale jejich meziroční nárůsty jsou velmi zajímavé.
Jen v Německu meziročně stouply o celých 300 procent, ačkoli je třeba otevřeně přiznat, že pět tisíc prodaných aut s LPG pohonem za první tři měsíce roku 2022 až tak bombasticky nezní. V Česku jsme na tom v poměru k počtu celkově prodaných aut, pokud jde o LPG, o hodně lépe – jen za duben našlo nového majitele hned 262 aut na propan-butan, od začátku roku dokonce 1 282 vozů. V loňském roce se za stejné období přitom prodalo pouze 483 aut.