Reklama
Nová auta

Auta na CNG jsou ekologická, koncern VW s nimi přesto končí. Seat bude místo nich dělat koloběžky

Plynové konverze napříč koncernem se brzy mají stát minulostí, vytlačí je elektřina
Zdroj: Škoda

Není to tak dávno, co se koncern VW rozhodl tlačit na výrobu modelů spalujících CNG. Na svět tak přišly modely jako Škoda Octavia G-Tec, Citigo G-Tec, Seat Arona TGI, Leon TGI či VW Passat CNG. Důvod byl zřejmý.

Auta na zemní plyn nevyžadují extrémně drahou úpravu a přitom vědí "zdecimovat" emise CO2 o přibližně 30%. Neprodukují také žádné pevné částice. Výhoda je i na straně zákazníků, protože provoz na CNG je levnější než na benzín. Nevýhodou je řídká ​​síť čerpacích stanic, která stojí za malým rozšířením těchto aut.
Reklama

CNG nepomáhá s plněním emisního limitu

Přestože nový VW Golf, nová Škoda Octavia i nový Seat Leon, které absolvovaly premiéru na přelomu roku, ještě přijdou ve verzích s motory 1,5 TSI upravenými na spalování zemního plynu, nástupce už nedostanou.

Koncern Volkswagen se definitivně rozhodl, že od CNG dá ruce pryč. Důvod? Nová norma, která požaduje od tohoto roku emise CO2 na úrovni 95 g/km. Plynofikované modely ji sice dokáží podlézt, ale zlepšení flotilových emisí, které se vypočítávají z průměru prodaných aut, ovlivňují pouze zanedbatelnou měrou.

Mnohem účinnější jsou v tomto směru čisté elektromobily, které mají v bruselských tabulkách v kolonce CO2 velkou nulu. Šéf koncernu VW Herbert Diess tak podle zákulisních zpráv už manažerům jednotlivých značek oznámil, že automobilka končí s vývojem modelů na CNG. A to i přesto, že například v aktuálním EcoTestu německého autoklubu ADAC, který otestoval loni 122 aut, se ukázalo, že modely na CNG jsou často ekologičtější než čisté elektromobily.

Bez dotací to jde ztuha

Herbert Diess tvrdí, že investice do CNG jsou vyšší než potenciální výhody, které z nich pro koncern plynou. Ušetřené prostředky plánuje investovat do elektromobility. Tedy do aut, o které je zájem jen tehdy, když na ně státy poskytují dotace.

V samotném Německu nemají čistě elektrické vozy na trhu podíl ani dvě procenta. Německý výrobce však vloží do jejich vývoje v příštích letech neuvěřitelných 50 miliard eur, výsledkem čehož má být až 70 elektřinou poháněných modelů napříč celým portfoliem značek koncernu VW.
Reklama

Seat přestupuje na koloběžky

Tato změna kurzu bude citelným zásahem pro automobilku Seat, která dostala na starosti, a to teprve loni na jaře, vývoj aut na CNG pro celý koncern. Od té doby se představily různé plynové modely s motory 1,0 TGI a 1,5 TGI. O tuto kompetenci však přijde a na příště bude mít na starosti divizi mikromobility. Tedy například koloběžek, na kterých mají řidiči dojet poslední úsek od parkoviště do práce.

Vyjádření automobilky Škoda

Plánujete zastavit výrobu vozů na CNG?

Pohon na stlačený zemní plyn bude v následujících letech patřit vedle elektromobility mezi prostředky, jak snížit flotilové emise CO2 značky Škoda. V letošním roce jsme na trh již uvedli modely Kamiq a Scala G-TEC a plánujeme zákazníkům na českém trhu nabídnout pohon na zemní plyn i v nejnovější generaci nejprodávanějšího vozu na českém trhu, modelu Octavia G-TEC. Škoda tak bude mít nejbohatší nabídku modelů na stlačený zemní plyn v její historii. 

Co tedy znamená vyjádření pana Diesse ohledně zastavení vývoje modelů na CNG? Neodporuje si to se strategií značky Škoda? Kdy přestanete nabízet CNG vozy?

Plánování nových modelů probíhá v automobilovém průmyslu v dlouhodobých cyklech. Produktová strategie se tvoří až na deset let dopředu. Současná nabídka modelů G-TEC a citovaná prohlášení členů představenstva společnosti Volkswagen si tak neodporují. Koncern Volkswagen i Škoda se zaměřují na plnohodnotnou elektrickou mobilitu v kategorii osobních automobilů. Pro transformační období zůstanou benzinová, naftová a CNG vozidla součástí nabídky. Předpokládáme, že během několika let budou elektrifikované modely tvořit přibližně 25 % všech prodaných vozů značky Škoda.
Reklama

Diskuze

MRx - 27.10.2023 20:24:04
Vážení, najezdil jsem již něco přes sedmicifernou hodnotu na osobních vozech, převážně benzín, také diesel, ale CNG je lepší varianta po zjištění, náklady 50% oproti jiným palivům, no a ekologičtější než elektro, chtělo by to moudřejší hlavy v Bruselu :-)
modrý krokodýl - 27.03.2020 21:19:32
mám sice euro 5 a euro 6, obě s SPF, druhé se *******, ale zaplať agent Bureš(bůh) za ně.Takřka bez emisí, kouřivost 0,00, natankováno za minutu dojezd na nádrž 1200-1400km. tak na co elektro?

Důchodci si pletou brzdu s plynem. Toyota proto vymyslela nový bezpečnostní asistent. Bude i v Česku

Záměna dvou zásadních pedálů je v Japonsku nejčastější příčinou smrtelných nehod
10.02.2020 10:40
|
4
Reklama

Škoda začala prodávat Scalu i Kamiq na plyn. Jde o nejslabší motor z nabídky

Litrový benzinový tříválec má výkon jen 66 kW. Připlácí se za něj 30 tisíc korun
20.12.2019 10:19
|
2

Nová Škoda Scala G-TEC na zemní plyn se ukázala v Berlíně. Koupíte ji ještě letos

Ujede přibližně 410 km na CNG. Má ale jen devítilitrovou nádrž na benzin. Víme, proč!
25.06.2019 19:25
|
1

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV