Reklama
Řidičův chleba

Koupě ekologického vozu znamená parkování zdarma, slibovali. Teď přichází studená sprcha

Ekologických vozů prý po Praze jezdí už příliš mnoho, reálně ale tvoří naprosto zanedbatelný podíl
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Elektromobily a plug-in hybridy se v České republice moc velké podpoře netěší. Ta finanční je v podstatě nulová. Majitelé ekologických vozů tak mohou využívat pouze drobnosti v podobě odpuštění poplatků za dálnice nebo v podobě možnosti parkování zdarma v některých městech v čele s Prahou. Možnosti v klidu zajet do centra elektromobilem a zaparkovat na modrých zónách uživatelé ekoaut (ale i novináři při redakčních testech) rádi využívali, jenže tento benefit asi brzy skončí. Podle názoru pražského magistrátu jezdí v ulicích hlavního města ekologických aut už příliš mnoho a je nutné bezplatné parkování omezit. 

K takovému kroku je dobré uvést dvě poznámky. Za prvé, elektromobilů a plug-in hybridů po Praze opravdu příliš mnoho nejezdí. A za druhé, tahle situace pouze názorně dokládá, jak pomíjivé podobné výhody jsou.  

Zdarma ano, ale jen pro někoho

S informací o tom, že se magistrát hlavního města Prahy chystá omezit bezplatné parkování na modrých zónách pro ekologické automobily, přišel server idnes.cz. Dnešní situace je taková, že parkování mají zdarma všechna auta s registrační značkou EL. Na tu mají nárok ty vozy, jejichž normovaná produkce emisí je nižší než 50 gramů CO2 na 100 km. Nejde jen o čisté elektromobily, ale také o plug-in hybridy. Pokud máte na autě značky EL, bezplatné parkování na pražských modrých zónách se vás týká automaticky. Právě to se má ale změnit. Jak uvádí idnes.cz, magistrát chce tuto výhodu ponechat pouze pro majitele s trvalým pobytem v Praze a pro firmy, které v Praze sídlí. Důvodem je prý neustálá přeplněnost parkovacích zón. 

Pojďme si narovinu říci, že takové opatření je absolutní nesmysl. Už jen proto, že stávající jednoduchý systém založený na EL značkách bude nutné změnit. Nutná bude nějaká registrace, protože jinak není možné jednoduše rozpoznat, který ekologický automobil v Praze parkovat může a který ne. Kromě toho je velkou otázkou, jak moc se vlastně situace změní, pokud taková regulace nastane. Naprostá většina elektromobilů a plug-in hybridů je registrována v Praze a ve Středočeském kraji. Důvodem je vyšší kupní síla i fakt, že spousta automobilů obecně je registrována na firmy a ty velmi často sídlí právě v Praze. 

Podle dosud poslední analýzy složení vozového parku vydané k 30. červnu 2021 bylo v Praze registrováno 3265 bateriových vozů, ve Středočeském kraji to pak bylo 1985. Následuje Jihomoravský kraj (790), ostatní kraje se pohybují v řádu nízkých stovek. U plug-in hybridů je rozdíl ještě znatelnější. V Praze jich je registrováno 1969, ve Středočeském kraji to je 631 a v ostatních krajích to jsou opět nízké stovky, respektive spíše desítky kusů. 

Teoreticky by tak nové opatření v každodenním provozu znamenalo úbytek hlavně těch aut, která jezdí ze Středočeského kraje, což znamená dohromady 2616 vozů. O tom, zda by to mělo nějaký reálný vliv, se dá s úspěchem pochybovat. Jeden by skoro řekl, že jde jen o první krok. V tom následujícím by mohly přijít další změny. Třeba vyřazení firemních vozů s EL značkami a nakonec zrušení bezplatného parkování úplně. Čistě mezi námi, za přeplněnost modrých zón opravdu těch pár tisíc ekologických aut, která do Prahy jezdí, nemůže. 

Výhody mají až příliš krátké trvání

Pozoruhodná je hlavně rychlost, s jakou tato změna přichází. Svého času mohly parkovat v Praze zdarma i hybridy, ale tato výhoda skončila v roce 2019. Tenkrát bylo nutné žádat o povolení pro každé auto zvlášť. Důvodem změny z roku 2019 byla administrativní náročnost, ke které se teď Praha v podstatě chce vrátit. Před zhruba třemi lety zároveň začaly platit stávající podmínky vztažené na registrační značky "EL". Dnes máme rok 2022 a už se hovoří o nutnosti přijít s další regulací, protože ekologických vozů jezdí po Praze příliš mnoho. Vážně? 

V tuzemském registru osobních automobilů dnes najdete zhruba osm tisíc elektromobilů a čtyři tisíce plug-in hybridů. V Praze je registrován přibližně jeden milion aut, takže i kdyby všechny ekologické vozy aktuálně se pohybující po ČR byly registrovány výhradně v Praze, bavíme se o podílu 1,2 %. Už to je problematické, ačkoliv se ani zdaleka neblížíme stavu, který má být realitou za pár let, kdy budou nabíjecí auta tvořit většinu běžného provozu. 

Kupujte si elektromobily, kupujte si plug-in hybridy. Tahle auta své výhody mají a automobilkám tím určitě uděláte větší radost, než když si koupíte obyčejný spalovák. Ale nekupujte si je kvůli dalším benefitům, protože ty zjevně opravdu nemají dlouhého trvání. Situace na pražském magistrátu je jen malým střípkem mozaiky dokazující to, jak problematické bude zavedení elektrických aut coby hlavního způsobu individuální automobilové dopravy. Stačí relativně malý podíl elektromobilů a už jsou na světě problémy, kvůli kterým je nutné zase něco regulovat. Tady to je parkování, v Nizozemsku už zvažují regulace při nabíjení. Je to samozřejmě logické, ale úřady se vždycky tváří, že podobná podpora bude trvat věčně, stejně jako bezplatné nabíjení u Lidlu nebo levné dobíjení pro registrované zákazníky. Nebude. Její konec přijde dříve, než bychom si mohli myslet.

Radikální fanoušci elektromobilů by si měli dobře rozmyslet, jak moc budou svůj zápal pro elektrickou věc nutit všem ostatním. To aby příště nebyli překvapeni, že si musí v Praze zaplatit za parkování, že musí zaplatit za dálnice (třeba v Rakousku elektromobily v tomto směru žádné úlevy nemají) a že budou čekat na nabíječku nejen u toho Lidlu. 
Reklama

Diskuze

Gala Pavol - 06.12.2022 00:45:28
Nabídka půjčky Zde platí nabídka půjček všech nominálních hodnot Půjčte si peníze zde Rychlé online půjčky za nejvýhodnějších podmínek! Kontaktujte nás e-mailem: galapavol547@gmail.com K vašim službám paní Dragounová
Pavel - 03.07.2022 06:05:52
Elektrické auto jsem si kvůli bezplatné dálnici nebo parkování fakt nekoupil. Tyhle "výhody" nechápu a přijde mi naprosto normální, že za užívání silnice platím a za zábor veřejného místa platím. Nechápu ten humbuk kolem.

Menší elektromobily v bezpečnosti pokulhávají. Větším se naopak daří lépe než spalovacím autům

Zaměřili jsme se na bezpečnost čistě elektrických vozů. Jsou doopravdy nebezpečnější než spalovací?
29.06.2022 19:30
|
2
Reklama

Pět států EU se spojilo, aby zastavilo zákaz spalovacích motorů. Lidé prý na elektromobily nemají

Proti zákazu se staví sousední Slovensko a další čtyři země. Chtějí ho posunout alespoň o pět let
28.06.2022 10:12
|
45
Reklama

Elektromobily musí po nehodě obvykle zamířit do karantény. Má zabránit požáru v autoservisu

Nehody aut na elektřinu, jako byla i ta Jágrova, servisy řeší individuálně. Jsou velmi opatrné
28.06.2022 07:35
|
4

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
21

Cupra sází na elektromobily, chystá se dobýt Ameriku a brzy ukáže Tavascan. Seat zatím stojí stranou

Ve Španělsku vznikne gigafactory a kvůli elektromobilům je masivně investováno do Martorellu
24.03.2023 08:02
|
0

Dálniční známky se změní. Ministerstvo zveřejnilo přehled novinek, které pro řidiče chystá

Příští rok bude do prodeje zavedena jednodenní dálniční známka, přijdou ale i další změny
22.03.2023 15:55
|
10
Reklama

Spalovací motor je zachráněn. V EU se bude prodávat i po roce 2035, ovšem pod jednou podmínkou

Výrobce bude muset zajistit, aby auto nestartovalo, pokud do něj někdo natankuje klasický benzin
22.03.2023 09:31
|
12

Nesouhlas se zákazem spalovacích motorů v EU roste. Do skupiny odpůrců se přidalo i Slovensko

Spalovací motor má v Evropské unii ještě naději. Řada států se ho totiž jen tak nechce vzdát
20.03.2023 07:30
|
4
Reklama
Autosalon TV