Čína bude mít co dělat, aby pokryla poptávku
Aby se mohla vyrobit jedna baterie do Modelu S, musí se nejprve vytěžit 12 kilogramů lithia, podobné je to s bateriemi pro jiné elektromobily. Poptávka po lithiu tak poslední roky rychle stoupá i proto, že po roce 2035 skončí prodej většiny nových aut se spalovacím motorem.
V současné době je lídrem v produkci Čína. Společnost Green Lithium ale na svých stránkách popisuje, že přeprava z Číny do Evropy je riskantní, protože chemikálie může na dlouhé cestě degradovat. Navíc podle společnosti poptávka v Asii do sedmi let převýší domácí produkci a bude se muset omezit vývoz lithia do světa. Z těchto a dalších důvodů britská vláda povolila společnosti stavbu rafinérie v Teesside. To by znamenalo, že Evropa získá klíčové postavení pro zpracování suroviny tolik potřebné pro výrobu baterií.
„Koná se elektrické revoluce. Skutečnost, že potřebujeme elektrická vozidla, síťové úložiště a domácí úložiště, vytváří v Evropě obrovskou poptávku po chemikáliích na výrobu baterií,“ řekl Sean Sargent, generální ředitel Green Lithium pro Euronews. Anglický závod zahájí provoz v roce 2027. Podle dostupných informací by roční výrobní kapacita měla pokrýt 50 tisíc tun lithiových chemikálií, což podle společnosti Green Lithium pokryje výrobu jednoho milionu baterií.