Reklama
Řidičův chleba

Komentář: U Evropanů se naplno rozjela schizofrenie. Kupují buď drahé Tesly, nebo levné Dacie

Evropské prodeje za první pololetí letošního roku ukázaly na zajímavý tržní paradox
Zdroj: Tiskový servis Dacia

Evropský automobilový trh před pár dny „žil“ zprávou o tom, že nejprodávanějším modelem za prvních šest měsíců roku 2023 byla Tesla Model Y. S celkově 125 144 registrovanými kusy se bezesporu jedná o mimořádný úspěch Elona Muska a zatímco se příznivci elektromobility tetelili blahem, manažerům evropských značek opět o něco zešedivěly vlasy. Pod tíhou zmíněné informace se ale už jen málokteré médium podívalo na druhé místo - našlo by tam totiž Dacii Sandero. Větší rozpolcenost evropských zákazníků by šla demonstrovat jen těžko. 

Samé otázky a odpovědi v nedohlednu

Jaké preference má evropský zákazník? Kolik peněz je ochotný utratit za nové auto? Jakou požaduje výbavu? Jaký chce motor? Jaký je na trhu vůbec trend? Samé otázky... Jasnou odpověď hledají automobilky, ekologičtí aktivisté a možná i politici. Jenže letošní statistiky ukazují, že přijít na chuť zákazníkům a vyhovět jim v čistě tržním prostředí, je natolik složité, že to až hraničí s tím, že je to nemožné.

Na jedné straně tu neoddiskutovatelně máme poměrně velkou skupinu lidí, kteří nemají hluboko do kapsy a mají otevřenou mysl směrem nejen k novým druhům pohonu (rozuměj elektromobilitě), ale i technologiím, kterými je Tesla Y vybavena. A ano, za prvních šest měsíců bylo takových lidí, co se týká preferencí u konkrétního modelu nejvíce. Kromě zmíněné akceptace elektromobilů v tom ale velkou roli zahrály i další dva ryze pragmatické faktory - jednak se Tesla v Evropě letos rozhodla výrazně zlevnit, což je pro zákazníka vždy dobrá zpráva a v dnešní době všeobecného zdražování je to zpráva o to cennější, a také se do prodejů Tesly promítly dotace, kterými (zatím ještě) motivují zákazníky velké trhy jako je Německo a Francie. Ty mimochodem představují polovinu trhu. Pokud tedy Tesla Y stojí v přepočtu od 1 159 990 Kč a ještě by vám zhruba 100 tisíc Kč snížila dotace, dostáváte se s tímto autem opravdu do zajímavých vod.

Jenže hned druhá příčka v žebříčku ukazuje, že tu máme neméně velkou (rozdíl je pouhých cca 6000 kusů) skupinu zákazníků, kteří navzdory všem moderním vymoženostem kupují Dacii Sandero s cenovkou, která se i v dnešní době u nás vejde pod 300 tisíc Kč. Tito lidé evidentně netouží po moderních technologiích, řeší při investici do mobility každou korunu, nekupují auto na odiv a image a elektromobilita je zatím naprosto míjí, protože jinak by byla druhým nejprodávanějším modelem Dacia Spring. Což není. A nikdy nebude.

Tesla je jako iPhone mezi auty

Jedna věc je ale při pohledu na statistiky jasná. Navzdory tlaku na elektromobilitu chce většina lidí v Evropě stále osvědčené a hlavně malé modely. Bohužel se tedy jedná o segment, který kvůli bezpečnostním předpisům, povinným asistentům a postupnému tlaku na elektromobilitu, bude čím dál méně dostupný. Tím, že malá auta zdraží, nebo se úplně přestanou vyrábět, se netají většina výrobců. Otázkou za všechny bludišťáky pak je, čím tito lidé budou v budoucnu jezdit. 

V TOP 20 nejprodávanějších modelů v Evropě za letošní první půl rok nenajdete větší auta než je třeba VW Tiguan (8. místo), Hyundai Tucson (13. místo) nebo Kia Sportage (17. místo). Naopak modely jako VW T-Roc, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Toyota Yaris, Citroën C3 nebo VW Polo se to v přehledu jen hemží. Jejich zákazníci mají spoustu společného - hledají normální auta pro normální lidi, kteří mají normální příjem, normální práci, normální starosti i radosti a auto pro ně není statusovou záležitostí a neprahnou u něj po vysokém výkonu. Vždyť vše krásně dokresluje i Fiat Panda na 21. příčce. 

Tesla bezesporu navzdory skeptikům změnila a nadále bude měnit automobilový trh nejen v Evropě. Drahý a poměrně luxusní elektromobil vévodí žebříčku. Ve skutečnosti to ale neznamená nic jiného, než že se zatím ještě nevyčerpala skupina lidí, kterým takové auto vyhovuje a kteří na něj mají. Tesla je iPhone mezi automobily. Její potenciál je určitě velký, ale ne nekonečný. Při pohledu na statistiky se tak stále nemohu ubránit dojmu, že běžní Evropané napříč všemi státy chtějí ve skutečnosti něco úplně jiného. Normálního. 
Reklama

Diskuze

Jan - 15.08.2023 10:35:40
Alespoň je vidět, co lidi kupují mimo český rybníček. Slavné předražené Škodovky v dehtu kupují jen Češi. Na západě to funguje jinak. Kdo má peníze, tak si koupí Teslu nebo jiné elektro. Normální lidi kupují levná auta typu Dacia, 208, Clio apod.
dr.tačr - 28.07.2023 09:02:16
Trocha kontextu k tomu, co je dle autora článku "drahé a luxusní": Průměrná cena nového vozu prodaného v Německu byla v roce 2022 necelých 43 000 Euro. Nová Tesla Model 3 se v té samé zemi dá pořídit za cenu nižší, než 40 000 Euro...

Češi prodejcům ojetých aut příliš nevěří. Před nákupem si chtějí auto pořádně prověřit

Koupit ojetinu nemusí být vždy výhra. Nákladné opravy majitele vrací často do reality
27.06.2023 13:30
|
0
Reklama

Prodej elektroaut z druhé ruky rapidně roste. Přispěla k tomu i energetická krize

Za poslední čtyři roky se zájem o čistě elektrické vozy ztrojnásobil. Zvyšují se i ceny
06.06.2023 11:30
|
5

Ceny jako před rokem. Kia se snaží zachránit prodeje, nabízí slevy pro většinu svých aut

Korejská automobilka upravila nejen cenovky vozů, ale zaměřila se i na dodatečné slevy
02.05.2023 07:42
|
0

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
2

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV