Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Nepřipoutaná ministryně financí ohrožovala muže před sebou. Těžko věřit, že jí jde o lidi

Alena Schillerová se vydala kontrolovat, zda po zrušení DPH klesly ceny respirátorů. Zvrtlo se to
Zdroj: Facebook Aleny Schillerové.
Ministryni usvědčilo video na jejím vlastním facebookovém profilu. Teď ji vyšetřuje policie.

Ministryně financí Alena Schillerová se rozhodla, že zlepší svůj obraz v očích veřejnosti. Osobně se vydala zkontrolovat, zda ve velkých obchodních řetězcích klesly po zrušení DPH ceny respirátorů. To, jestli má být něco takového náplní práce vysoké státní manažerky, ponechám politickým komentátorům. Mě mnohem víc zaujalo to, co se pak velmi rychle objevilo ve zprávách - že jela v autě na zadním sedadle nepřipoutaná.

Záleží jí na lidech? Dokázala pravý opak

Nepoutání se v autě je velmi zajímavý psychologický jev. Mnohokrát bylo dokázáno, že připoutaný člověk má v případě nehody násobně větší šanci, že vyvázne živý a bez vážných zdravotních následků. Přesto existuje docela početná skupina lidí, kteří pásy ignorují. Většinou kvůli tomu, že jim to není pohodlné. Někteří i proto, že věří historkám, ve kterých právě absence pásů lidem při bouračce zachránila život. Neříkám, že taková situace nemůže nastat. Je však mnohem pravděpodobnější, že nepřipoutaný cestující zbytečně přijde k úrazu.

Myslím si, že nepřipoutání se řidiče je jeho osobní rozhodnutí, za které by neměl být pokutovaný. Je to jeho riziko a nikoho tím neohrožuje. Pokud by se ale za volantem nepřipoutala ministryně, budu okamžitě křičet, že ona si něco podobného nemůže dovolit. Veřejně známá a činná osoba by totiž měla jít příkladem. A její špatný příklad může způsobit zbytečná zranění desítek občanů, kteří si řeknou, že když se nepoutá ani ministryně, tak proč bych se poutal já.

V době boje s pandemií a při nouzovém stavu je jakýkoli přestupek vrcholného politika o to horší. Jde hlavně o symbolickou a psychologickou rovinu. Boj s covidem se v Česku prohrává i kvůli tomu, že mocní po obyčejných lidech něco chtějí, ale sami se chovají úplně jinak. 

Navíc byla celá situace s nepřipoutanou ministryní ještě horší. Alena Schillerová se totiž nepřipoutala na zadním sedadle za spolujezdcem, který jí pak ve videu galantně otvírá při vystupování dveře. A tady už nejde jen o její bezpečnost a její život. Případný čelní náraz by jí totiž katapultoval proti sedačce před sebou. Nejen, že by nejspíš ublížila sobě, ale s velkou pravděpodobností i člověku na místě spolujezdce.

Ministryně se snažila případ bagatelizovat tím, že šlo jen o popojíždění po parkovišti. Video je v tom smyslu evidentně poupravené. Jenže velmi amatérsky. Stále je tam totiž vidět, že ve skutečnosti byla scéna točená na rychlostní víceproudé komunikaci. A zřejmě při vysoké rychlosti, protože je na nahrávce zřetelně vidět stín automobilu, který je vozem ministryně předjížděn. Takže členka vlády pravděpodobně nejen páchala přestupek, ale následně i lhala.

To, že pak uznala chybu a rozhodla se dobrovolně zaplatit deset tisíc korun na dobročinnost, ve světle všech událostí vyznívá velmi neupřímně. Pokud chtěla paní ministryně svým videem a chováním dát najevo, jak moc jí záleží na běžných občanech, povedl se jí přesně pravý opak.
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 07.02.2021 04:39:10
Teda že vám to stojí za to..ona si kdyžtak namlati ústa a příště už si ty pásy vezme.akkrat zase média mají o čem psát a pranyrovat.
PICHAV - 07.02.2021 05:45:27
SKODA VELICE !!!! MOHLA BYT HVEZDOU ULICE !!!! KONKURENCNI STANICE !!!! MOHLA LETET JAK NAMYDLENEJ MYDLAR !!!! KAT A PULT !!!! ALE NA MUZE BYT I DVOJNICE !!! KLAUS TO TAKE NEBYL PRAVY CO TEHDY UKRADL PRO PYSKU !!!! LEVY KLAUS DVOJNIK BOJUJE PROTI PRAVYMU

Mýtus mezi řidiči: těhotné ženy se nesmí/nemusí poutat. Jak je to doopravdy?

Nepřipoutaná žena za volantem ohrožuje sebe i plod. Jak si správně pásy zapnout?
12.11.2020 15:56
|
1
Reklama

Nepřipoutaný řidič při nehodě u Lázní Bělohrad vypadl z auta. Vezl s sebou dítě

Zraněného řidiče musel do nemocnice transportovat vrtulník. Nezletilý spolujezdec dopadl lépe
11.08.2020 21:25
|
1

Za nepřipoutaného spolujezdce řidič pokutu neplatí. Existují ale výjimky

Neplatí to pro například děti, za které je řidič jako dospělá osoba zodpovědný. Nebo pro zvířata
11.07.2020 10:39
|
4

Francouzský sedan vyrobený v Číně přijíždí do Česka. DS 9 je dražší než Mercedes třídy E

Nejsilnější verze s pohonem všech kol a plug-in hybridním pohonem se upravuje ve Francii
26.07.2021 17:15
|
1

Policie začíná jezdit vozy Škoda Kodiaq. Dostala je za ceny, které by byly pro běžné smrtelníky snem

Cena za jeden Kodiaq 2.0 TSI DSG 4x4 Ambition vychází i s policejní přestavbou na 734 tisíc s daní
23.07.2021 10:47
|
28
Reklama

Nový Hyundai Ioniq 5 vypadá zvenčí malý jako Golf. Uvnitř ale nabízí prostor a luxus vily Tugendhat

Korejský elektromobil okouzlil jednoduchostí a čistotou designu zvenčí i uvnitř auta
20.07.2021 18:21
|
0

Porovnali jsme hned čtyři verze nové Škody Kodiaq. Výsledek testu nepotěší běžně vydělávající Čechy

Čím dražší verze, tím lepší dojem z ní. Nejlepší byl Kodiaq RS, zklamalo základní provedení 1.5 TSI
05.07.2021 09:23
|
8
Reklama
Autosalon TV