Záleží jí na lidech? Dokázala pravý opak
Nepoutání se v autě je velmi zajímavý psychologický jev. Mnohokrát bylo dokázáno, že připoutaný člověk má v případě nehody násobně větší šanci, že vyvázne živý a bez vážných zdravotních následků. Přesto existuje docela početná skupina lidí, kteří pásy ignorují. Většinou kvůli tomu, že jim to není pohodlné. Někteří i proto, že věří historkám, ve kterých právě absence pásů lidem při bouračce zachránila život. Neříkám, že taková situace nemůže nastat. Je však mnohem pravděpodobnější, že nepřipoutaný cestující
zbytečně
přijde k úrazu.
Myslím si, že nepřipoutání se řidiče je jeho osobní rozhodnutí, za které by neměl být pokutovaný. Je to jeho riziko a nikoho tím neohrožuje. Pokud by se ale za volantem nepřipoutala ministryně, budu okamžitě křičet, že ona si něco podobného nemůže dovolit. Veřejně známá a činná osoba by totiž měla jít příkladem. A její špatný příklad může způsobit zbytečná zranění desítek občanů, kteří si řeknou, že když se nepoutá ani ministryně, tak proč bych se poutal já.
V době boje s pandemií a při nouzovém stavu je jakýkoli přestupek vrcholného politika o to horší.
Jde hlavně o symbolickou a psychologickou rovinu.
Boj s covidem se v Česku prohrává i kvůli tomu, že mocní po obyčejných lidech něco chtějí, ale sami se chovají úplně jinak.
Navíc byla celá situace s nepřipoutanou ministryní ještě horší. Alena Schillerová se totiž nepřipoutala na zadním sedadle za spolujezdcem, který jí pak ve videu galantně otvírá při vystupování dveře. A tady už nejde jen o její bezpečnost a její život. Případný čelní náraz by jí totiž katapultoval proti sedačce před sebou. Nejen, že by nejspíš ublížila sobě, ale s velkou pravděpodobností i člověku na místě spolujezdce.
Ministryně se snažila případ bagatelizovat tím, že šlo jen o popojíždění po parkovišti. Video je v tom smyslu evidentně poupravené. Jenže velmi amatérsky. Stále je tam totiž vidět, že ve skutečnosti byla scéna točená na rychlostní víceproudé komunikaci. A zřejmě při vysoké rychlosti, protože je na nahrávce zřetelně vidět stín automobilu, který je vozem ministryně předjížděn. Takže členka vlády pravděpodobně nejen páchala přestupek, ale následně i lhala.
To, že pak uznala chybu a rozhodla se dobrovolně zaplatit deset tisíc korun na dobročinnost, ve světle všech událostí vyznívá velmi neupřímně. Pokud chtěla paní ministryně svým videem a chováním dát najevo, jak moc jí záleží na běžných občanech, povedl se jí přesně pravý opak.