Časová tíseň a nevyužitá příležitost
Tento druh carsharingu má ještě další negativní efekt. Řidiče může tlačit k tomu, aby se prohnali městem co nejrychleji. Jednoduše proto, že každá minuta stojí peníze. Červená na semaforu? Deset korun proletělo oknem. Zácpa na Magistrále? Ta mě stála 60 korun! Samozřejmě nejde o velké peníze, ale dá se předpokládat, že taková věc ovlivní psychiku některých jedinců, kteří se pak řítí po Jižní spojce 150 km/h, aby dohnali několik desetikorun.
Dalším problémem je uživatelská zkušenost, kdy je v některých hodinách a na některých místech velmi těžké najít volné auto. Zkuste to třeba v Karlíně po páté, kdy místní hipsteři odjeli z coworkingových kanceláří domů na Jižní město. Sám se občas jednu ze služeb snažím používat a párkrát se mi stalo, že jsem našel nejbližší auto na půl cesty tam, kam jsem potřeboval dojet. Tak už jsem si to nakonec došel celé. Jediným řešením tohoto problému by bylo zmnohonásobit počet aut carsharingových služeb, ale tím bychom se dočkali již zmíněných ucpaných ulic.
A pak je tu ještě jeden psychologický problém, kterému musí „sdílená“ auta čelit. Pokud má člověk vlastní auto, nezdráhá se ho využít. Stačí vzít klíčky a jet. V případě carsharingu ale potřebujete dostatečný impulz k tomu, abyste ho využili. A zvažujete, zda je to vůbec nutné. Jednak to stojí peníze, jednak budete pro auto muset dojít, protože zřejmě neparkuje hned před vaším domem. A tak se v mnoha případech rozhodnete službu raději nevyužít a jít pěšky, jet MHD, vzít si taxi nebo požádat kamaráda s dodávkou, protože s ním se ty krabice odstěhují snáz. A nebudete platit za každou minutu, co je snášíte dolů!