Reklama
Řidičův chleba

Komentář: je 150 km/h na dálnici krok správným směrem, nebo jen další populistická zbytečnost?

Zákon asi bude opravdu schválen. Otázka je kdy, kde a jestli vůbec bude možné rychlost využít
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Aktuálně z hlediska rychlostních limitů řeší tuzemský motoristický svět dva extrémy. V Praze se hrstka aktivistů snaží dosáhnout plošného zavedení nejvyšší rychlosti 30 km/h a ve sněmovně byl paradoxně v den, kdy proběhla poslední předprázdninová demonstrace, schválen zákon, který bude umožňovat na vytipovaných úsecích dálnic zvýšit rychlost až na 150 km/h. Ti, kdo rádi přitlačí pedál plynu k podlaze, se zaradovali, ale dost možná jde o radost předčasnou.

Zákon asi schválen bude, ale...

Poslaneckou sněmovnou schválený zákon, jehož součástí je i možné zvýšení dálničního limitu na 150 km/h, nyní putuje do senátu, a pokud jej schválí i zde, musí ho ještě podepsat prezident. Vzhledem k rozložení politických sil je ale pravděpodobné, že zákon bude schválen a vstoupí v platnost od 1. ledna 2024. U natěšených dálničních rychlíkům je ale nutné hned v zárodku krotit emoce. Předně nebude zvýšení limitu plošné, ba naopak - dle vyjádření ministra dopravy Martina Kupky se počítá jen s tím, že 150 km/h na dálnicích bude jen v předem vytipovaných úsecích dálnic, víceméně se mluví jen o těch nově vybudovaných, k tomu ještě rovných a přehledných... Kromě toho všichni dobře víme, jakým tempem a v jaké kvalitě se u nás dálnice staví.

Dále budou muset být splněny i jiné podmínky, které do možného využití vyššího rychlostního limitu vstupují. Úseky budou  muset být osazeny telematikou a proměnným dopravním značením, na kterém bude za ideálních podmínek svítit 150 km/h. Jenže stejně tak tam může po většinu času být limit klidně i méně než 100 km/h.

Populistický krok proti trendu? A pro koho vlastně

Popravdě se dost divím, že současné politické reprezentaci topící se ve spoustě mnohem závažnějších problémů stojí za to, s takovou vervou tlačit právě zvýšení rychlosti na 150 km/h. Jasně, řadu řidičů to určitě potěší, ale že bych registroval nějakou dlouhodobější celospolečenskou poptávku, to nemohu říct. Naopak si dokonce myslím, že poměrně velké části řidičů je tato změna buď zcela jedno, nebo jsou dokonce proti zvýšení rychlosti.

Situace je o to paradoxnější, že změna přichází v době, kdy jiné státy dálniční rychlosti či limity na okresních silnicích spíše snižují. Tím neříkám, že si máme brát příklad třeba z Francie, kde se po okreskách smí jezdit jen 80 km/h, nebo z Nizozemska, kde se po dálnicích může jezdit stovkou, protože tamější důvody omezení rychlosti jsou velmi diskutabilní, zejména pak tolik proklamované snížení emisí. Pouze komentuji obecnější trend, který mnohde cílí právě na zklidnění dopravy. Na druhou stranu asi všichni dobře víme, že 150 km/h není rychlost, s kterou bychom se na českých silnicích nesetkávali dnes a denně už nyní, aniž by statisticky vedla ke zvýšenému počtu dopravních nehod - ty jsou naopak velmi často způsobeny spíše pomalou kamionovou dopravou. Mezi vyšší dálniční rychlostí a nehodovostí totiž není taková úměra, jako by si odpůrci přáli. Kromě toho rychlostní limit neznamená, že ho musí všichni bezmezně využít. I dnes (a to nejen u nás) je nejčastější rychlost osobních aut na dálnici kolem 120 km/h a jedná se o dobrovolné rozhodnutí daných řidičů. 

Z kroku české vlády tak cítím hlavně jistý populizmus a snahu se zavděčit. Jen úplně nevím komu...Daný krok vnímám i jako symbol jisté rebelie ze strany Česka směrem do Evropy, který by měl sloužit jako důkaz, jak jsme u nás svobodní a rozhodujeme se nezávisle na „bruselském diktátu“. Až čas (prý zhruba za 2 roky se dočkáme prvního úseku) a hlavně reálná praxe ukáže, zdali se naše cesty po tuzemských dálnicích skutečně smysluplně zrychlí a bude se jednat o úseky, jejichž délku budeme počítat alespoň na desítky kilometrů a ne jen do první zatáčky.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 03.07.2023 15:59:28
MOJA FELICIJA TOLIK NEDÁ
Radek - 02.07.2023 20:03:29
Super, poslanci řeší rychlost na dálnici, ale jakou rychlostí se tato kolonie řítí k bankrotu to nechají koňovi, ten má větší hlavu.

Ničí silnice a dálnice. Přesto chce ministerstvo dopravy za přetížený kamion snížit pokutu na místě

Nově má být kvůli obcházení sankcí možný i postih nepodnikajících osob coby provozovatelů vozidel
23.05.2023 10:22
|
4
Reklama

Nejvytíženější úsek dálnice D1 už není dálnicí. Do Průhonic se jezdí zdarma, ale jen 110 km/h

Jedním z důvodů je fakt, že kolem dálnice je v tomto úseku naplánována další výstavba
02.01.2023 16:24
|
5

Ne všechny dálnice v Česku jsou zpoplatněné známkou. Toto je přehled všech úseků, které jsou zdarma

Ve vybraných úsecích řidičům nehrozí žádná pokuta. Musí však pozorně sledovat dopravní značení
06.09.2022 07:48
|
1

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
9

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV