Reklama
Řidičův chleba

Komentář: 150 km/h na dálnici je jako konopí. Jejich legalizaci brání jen předsudky a strach

Nikoho nepřekvapí, že policie je proti. Ráda by totiž řidiče držela zkrátka, podobně jako „huliče“
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Auto je zbraň, rychlost je smrt, čeští řidiči jezdí špatně. Rétorika dopravní policie se nemění ani poté, co statistiky ukázaly, že rok 2022 byl vůbec nejbezpečnějším na českých silnicích. Na řidiče je potřeba přísnost. A do toho si přijde ministr dopravy Martin Kupka, který chce prosadit na vybraných úsecích českých dálnici zvýšený rychlostní limit 150 km/h? Okamžitě je proti nejen policejní šéf Jiří Zlý, ale i řada „dopravních expertů“. Snaží se předložit argumenty, jenže se za nimi skrývají jen předsudky a iracionální strach.

Ano, je to jako s marihuanou

Laskavý čtenář mi snad odpustí srovnání dvou zcela odlišných odvětví, ale nemohu si pomoci. Boj o vyšší rychlost na českých dálnicích je jako boj o legalizaci marihuany. V jejím případě je vědecky dokázáno, že nezpůsobuje tak závažné následky jako pití alkoholu. Například po ní nikdo neumírá. Je tedy objektivně lehčí drogou než alkohol, který je ale povolen, zatímco marihuana je démonizovaná a lidé, kteří si doma vypěstují několik květin pro osobní potřeby, končí před soudem jako by šlo o narkobarony.

Absurdní strach z neznámého je zakořeněn hlavně ve starší generaci a také v úřednících, kteří pracují na potírání drog. Logicky nechtějí přijít o možnost chytat a usvědčovat „huliče“ a pěstitele. Ostatně, pokud dojde k legalizaci konopí, budou to vnímat jako políček na tvář, protože se tím vlastně popře jejich dosavadní práce. Proto se snaží vymyslet řadu argumentů proti, které ale příliš logiky v závěru nedávají. Marihuana by měla být regulována, ale podobně jako panák vodky. Více represí si rozhodně nezaslouží.

A tak nějak stejně je to i s rychlostí. Je až bizarní, kolik argumentů proti zvýšení limitu na vybraných úsecích o pouhých 20 km/h se může vyrojit. Soudní znalci přispěchají s výpočtem brzdné vzdálenosti, dopravní experti zase s tím, že to mnoho času neušetří. Ekologové se bojí emisí a dopravní policisté označují řidiče za agresory, kterým podáte prst a oni ukousnou celou ruku, tedy když se povolí 150 km/h, což už se jezdí dnes, bude se zítra lítat 180! Přitom v sousedním Německu se jezdí na mnoha úsecích neomezeně. Třeba hned za hranicemi, navazující dálnice na naše D5 a D8 mají horší parametry včetně povrchu (už jste někdy drncali do Drážďan?).

Zbavme se strachu

Naštěstí jsou lidé, kteří se nebojí otevírat taková témata. Mám radost, že se toho ujal sám ministr dopravy Martin Kupka. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas upozornil na jednu věc, kterou policisté i samozvaní experti opomíjejí. „Když se podaří dát dohromady soubor předpisů, které budou co nejvíce odpovídat přirozené logice, chování řidičů i situaci na silnicích, tak to i podle zkušeností ze světa povede k tomu, že se dopravní předpisy budou těšit většímu respektu,“ řekl Radiožurnálu.

A to je naprosto přesné. Když mám před sebou rovnou poloprázdnou dálnici s vynikajícím povrchem a dobré povětrnostní podmínky, proč bych nemohl jet o něco rychleji? Cesta bude příjemnější a já zase budu mít tendenci víc věřit dalším značkám, které mě třeba naopak zpomalují. Ostatně, přesně tak to funguje v Německu. Tamní řidiči na zpomaleních rádi přibrzdí, když vědí, že za pár kilometrů zase budou moci jet libovolně rychle.

Chápu, že strach z něčeho nového a neznámého v lidech převládá. Ti, kteří neznají nikoho, kdo konzumuje marihuanu, se jí bojí. Ti, kteří nikdy nevyjeli za hranice, nechápou, že se dá jezdit rychleji. Zbavme se toho a nepropadejme panice. Když se rychlost zvýší o 20 km/h, nenastane apokalypsa. Paradoxně bude naopak provoz klidnější. Jediné, co hrozí, je zase o něco méně policejního dohledu nad našimi životy.
Reklama

Diskuze

Jan - 02.02.2023 08:03:04
Co to je za lejno, tenhle článek? Protože má něco menší následky, je to lepší???
PICHAV - 31.01.2023 15:20:36
APELUJI NA DOPLNENI !!!! O DOPLNENI NA POVOLENI !!!! ZVYSOVANI DAVEK !!!! PRO ZKUSENE A PRAVIDELNE UZIVATELE RYCHLOSTBRANI !!!! TEM NESTACI 150 !!!! PROTOZE BEZNE DVESTA Z MESTA TRISTA ZA CX SVISTA TLACI KECKA PEDAL DO NEMECKA NA 4STA DO OBJETI ANTIKRISTA

Nižší rychlost na dálnici pro auta se spalovacím motorem. Slováci chtějí podpořit elektromobily

Podpora elektromobility je na Slovensku dosud mizivá, jeho vláda by to ale nyní ráda změnila
13.12.2022 07:25
|
31
Reklama

Rychlostní kamery umí dohlížet i na jiné přestupky řidičů. Lze tak dostat víc pokut najednou

Souběžně může řidič dostat například pokutu za rychlost spolu s používáním telefonu za volantem
03.11.2022 13:32
|
4
Reklama

Řidiči se kamer ve zúžení bojí zbytečně. Aktuální povolené rychlosti se přizpůsobují jen v tunelech

Výjimkou jsou rychlostními kamery, které se do opravovaných úseků instalují dodatečně. Na ty pozor!
01.11.2022 07:36
|
4

Maximální rychlost na dálnicích 150 km/h: „Zásadně s tím nesouhlasím,“ říká ředitel dopravní policie

Jiří Zlý se vyjádřil k novele zákona, která navrhuje zvýšit maximální povolenou rychlost o 20 km/h
27.10.2022 15:42
|
59

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Acros na dlouhé cestě

Pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
23.03.2023 16:40
|
14

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
3
Reklama

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
21

Ford ukázal nové elektrické SUV. Explorer bude v Česku stát lehce přes milion korun

Na technické údaje je zatím automobilka skoupá. O dojezdu nehovoří, slibuje ale rychlé nabíjení
21.03.2023 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV