Neplést si předjíždění s objížděním
Vyhrazené jízdní pruhy mají autobusům, záchrankám, policistům nebo třeba vozům taxislužby usnadňovat a zejména pak urychlovat průjezd dopravní špičkou. Běžní řidiči je však často zneužívají a za jejich pomoci si zkracují čekání v zácpách, čímž pochopitelně porušují zákon. Existují ale situace, ve kterých je možné autobusový pruh využít.
Jedná se například o dobu, kdy není jízdní pruh díky případné dodatkové tabulce v platnosti (od 8-10 hodin nebo třeba od 14-19 hodin). Mimo tyto intervaly lze pruh běžně využívat bez jakéhokoliv rizika postihu. Dále pak když řidič potřebuje z vyhrazeného jízdního pruhu odbočit. Zákon totiž nijak nestanovuje, kdy se v takovém případě smí do pruhu připojit. Předpokládejme ale, že co nejblíže křižovatce, kde bude odbočovat.
Málokdo však ví, že buspruh lze využít také k předjíždění ostatních účastníků provozu. „Řidič jiného vozidla, než pro které je jízdní pruh vyhrazen, může vjíždět do takto vyhrazeného jízdního pruhu za účelem objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, či vjíždění na pozemní komunikaci," píše se v zákoně. Toto tvrzení nám potvrdila i mluvčí policie Hana Rubášová. Zároveň ale upozornila na definici slova předjíždění.
Většina autobusových pruhů se totiž nachází na pravé straně vozovky, což znamená, že v takovém případě by nešlo o předjíždění, nýbrž o podjíždění. A to už dovolené není. Vyhrazený pruh tak musí ležet na levé straně silnice, aby mohlo jít o legální předjetí. Přiznáváme, že jich sice není moc, ale pár se jich najde. Například v Praze víme minimálně o třech. Za legální předjíždění se pak nepovažuje ani objíždění kolony. Podle zákona se jedná o souběžnou jízdu.