Pojem "snížená viditelnost"
Pravidla pro použití správných světel v autě se často opírají o termín snížená viditelnost. Co si pod tímto slovním spojením vlastně v praxi představit? Zákon říká, že „snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.“
Pokuta i odečet bodů
Povinnost zvolit správná světla vždy spadá na řidiče vozu. Výmluvy typu „promiňte, mně dálková světla přepíná samo auto,“ rozhodně nejsou na místě. Použití světel se řídí pravidly a předpisy, zejména pak zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Neosvětlené vozidlo ohrožuje zejména samotného řidiče, a naopak příliš osvětlené dokáže protijedoucí vozidlo vytlačit ze své dráhy a dostat ho i mimo hranici vozovky.
Proto je nesmírně důležité umět dálková světla správně používat. Podle zákona nesmí řidič užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla. Z toho vyplývá, že se smí používat výhradně za snížené viditelnosti, například za tmy, ale pouze tak, aby neoslňovala ostatní. Za jejich nesprávnou aktivaci hrozí bloková pokuta.
V některých případech mohou řidiči přijít i o body.