Někdy povinnost neplatí
Musím se při couvání poutat? Co když moje auto pásy nemá, dostanu pokutu?
Musí se poutat u těhotné ženy?
Podobných otázek najdete na automobilových fórech spousty. Jak ale na používání zádržných systémů, neboli pásů hledí policie a samotný zákon? Podle něj je řidič povinen být připoután, ovšem existují výjimky, při nichž tato povinnost neplatí.
„Jedna z nich se týká posádek vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Ty se nemusí poutat v případě, že řeší mimořádné události a použití bezpečnostního pásu může bránit v rychlém opuštění vozidla. Výjimka se vztahuje také na instruktory autoškol," uvedla Hana Štefflová z krajského ředitelství policie.
Výjimky se týkají i běžných řidičů. Ti se například nemusí poutat při couvání, což je poměrně známý fakt. Dále se naa ně povinost připoutání nevztahuje, pokud jsou menší než 150 centimetrů, ale zároveň starší 18 let, popř. mohou mít výjimku z důvodu zdravotních potíží. „Může se stát, že lékař z jakéhokoliv důvodu používání bezpečnostních pásů nedoporučuje. V tomto případě ale musí osobě vystavit potvrzení a člověk oproštěný od této povinnosti jej musí policistům na požádání předložit," dodala Štefflová s tím, že nejedná-li se o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena a to na dobu jednoho roku. To stejné platí i pro těhotné ženy. Poutat se nemusí, jestliže jim lékař udělí výjimku.
Připoutat se nemusí ani řidiči sedící v autě, které už z výroby bezpečností pásy nemá (případně je nemá jako homologovaný doplněk). Jde zpravidla o historická vozidla. V takovém případě je ale v něm zakázáno přepravovat dítě do tří let. A pokud vůz nemá ani pásy vpředu, nesmí na sedadle spolujezdce vpředu sedět dítě menší než 150 centimetrů. Jakmile řidič nebude připoután, vyjma výše zmíněných situací, hrozí mu pokuta na místě dva tisíce korun a až 2,5 tisíce ve správním řízení. Tento přestupek je zároveň trestán třemi body.