Reklama
Řidičův chleba

Jíst za volantem nesmí jen někteří řidiči. Podobné je to i s kouřením

Zákon tyto činnosti plošně nezakazuje, i tak za ně můžete být potrestáni
Zdroj: Lucie Wanková pro Autosalon.tv

Asi každý z nás si uvědomuje, že konzumace jídla za volantem nebo zapalování cigarety či odklepávání popela jsou činnosti, které mohou být za jízdy docela nebezpečné. Přesto je dopravní předpisy výslovně nezakazují. Tedy až na některé výjimky. Znáte je?

Jako když držíte mobil

I před letošními cestami auty na dovolené před tím dopravní experti varují. Jídlo a kouření při řízení jsou srovnatelně rizikové jako telefonování s mobilem v ruce. To je přitom u nás dopravními předpisy plošně zakázáno.

Protikuřácký zákon, který platí od roku 2017, se řízení přímo netýká. Tomu se věnuje zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu, který kouření, stejně jako konzumaci jídla při jízdě, v určitých případech zakazuje. A nerozhoduje, jestli jde o klasickou zápalnou cigaretu nebo její elektronickou náhražku s nahříváním tabáku.

Zákonné omezení se týká některých profesionálních šoférů: „Řidič vozidla hromadné dopravy osob nesmí ve vozidle kouřit a za jízdy jíst a pít, bavit se s přepravovanými osobami a vpouštět je do prostoru vyhrazeného pro řidiče, rozjíždět se před uzavřením dveří a otevírat dveře před zastavením. Řidič vozidla taxislužby a příležitostné osobní silniční dopravy nesmí při přepravě osob ve vozidle kouřit.“

Pochopitelně, že zákaz kouření a konzumace jídla za volantem mají také řidiči vozidel s právem přednostní jízdy označených výstražným zařízením (majákem). Patří mezi ně šoféři sanitek, policejních vozů, hasičských aut i vládních limuzín. „Řidič vozidla s právem přednostní jízdy nesmí za jízdy jíst, pít a kouřit,“ určuje zákon.

Na motorce smí jíst jen spolujezdec

Je pochopitelné a logické, že jasný zákaz konzumace jídla i kouření mají řidiči všech jednostopých vozidel. Zákon v tomto případě říká: „Řidič nesmí kouřit při jízdě na motocyklu, na mopedu a na jízdním kole.“ Takzvaný silniční zákon upravuje i povinnosti přepravované osoby na jednostopém stroji, čili spolujezdce, včetně zákazu kouření: „Přepravovaná osoba při jízdě na motocyklu se musí nohama dotýkat stupaček a nesmí kouřit.“

Pravidla silničního provozu myslí i na situace, kdy je zakázáno kouřit, pokud se řidič nebo spolujezdec pohybuje mimo vozidlo. Typicky například při tankování pohonných hmot: „V prostoru čerpací stanice pohonných hmot je řidiči i přepravované osobě zakázáno kouřit, zacházet s otevřeným ohněm a seřizovat nebo opravovat motor vozidla.“ Podobné nařízení zakazující kouření posádce platí i v případě, že nepojízdné auto zůstane stát při poruše v tunelu.

Pokutu může dostat každý

Silniční zákon obecně určuje, že řidič je povinen věnovat se plně řízení vozidla a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích. V praxi to znamená, že není možné konzumovat jídlo a obsluhovat cigaretu tak, abyste ohrozili sebe nebo někoho jiného. Typickým příkladem může být zapalování cigarety nebo rozbalování jídla.

Nemluvě o nebezpečné situaci, kdy oharek z cigarety spadne na sedačku a vy ho začnete rychle hledat a hasit. Pokud kvůli tomu například zdržujete dopravu na křižovatce, přestože padla zelená, může policie vaše chování hodnotit jako přestupek „Jiné porušení povinnosti“ se sazbou na místě (bloková pokuta) do 2000 korun a 1500 až 2500 korun ve správním řízení.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 10.07.2024 12:23:06
JENZE JA MAM SVY !!!! PORSCHE TAYCAN CROSS TURISMO TURBO S !!!! JA HO PROSTE ZERU !!!! CO S TIM ????

Zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici D1 platí od dnešního dne. Je to hloupost, říká Amazonka

Na trase mezi Prahou a Brnem byly nainstalovány dopravní značky, které frustrují řidiče kamionů
29.05.2024 17:08
|
71
Reklama

Pokuta 100 tisíc korun nebo zákaz řízení na tři roky. I takové tresty letos čekají na řidiče v Česku

Vyhledali jsme dopravní přestupky, za které na tuzemských silnicích hrozí nejpřísnější sankce
24.01.2024 13:55
|
11

Neplést jablka s hruškami: Plná čára není totéž jako značka zakazující předjíždění. Liší se i tresty

Plná čára není zeď, říkávají rádi dopravní piráti. Kdy přes ni lze legálně jet a kdy je to zakázané?
10.04.2023 20:20
|
12

Kupovat nové stěrače je zbytečné. Existuje legální fígl, který může řidičům ušetřit tisíce

Německý autoklub ADAC doporučuje řešení, které ztrojnásobí životnost vašich stěračů
22.07.2024 08:00
|
19

Klimatizace nejčastěji vypoví službu v létě. Poradíme, jak poznat, že se blíží problém

Před cestou na dovolenou byste měli mít klimatizaci pod kontrolou. Víte, na co se zaměřit?
17.07.2024 17:23
|
0
Reklama

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
1

Po testování nižších kubatur přesedáme na nejsilnější jednostopé novinky. Nový Autosalon ve středu

V premiérovém dílu otestujeme BMW M 1000 XR, Ducati Multistrada RS, Suzuki GSX-S1000GX a další
08.07.2024 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV