Jedna drobnost může při cestě do Německa přinést pokutu až 250 tisíc. Sankce závisí na úředníkovi

Při cestování autem je celkem běžné, že lidé u sebe v zájmu sebeobrany nosí nějaké „pomůcky“, případně běžně přímo v autě vozí pepřový sprej. Protože nikdy člověk neví, koho na silnici potká. Jenže právě takovéto věci mohou být při jízdách do zahraničí docela velký problém. Kupříkladu Německo je v tomto ohledu velmi striktní. S odůvodněním boje proti extremismu člověk nesmí u sebe mít zbraň, což může být právě i pepřový sprej. Z vlastní zkušenosti víme, že se při kontrolách celníci mohou vyptávat právě na pepřový sprej nebo na nůž. Takže si dejte pozor, je to past.
Pepřový sprej někdy zbraň není, většinou ale ano
Nám se tohle stalo při cestě ze Švýcarska, kdy po překročení hranic s Německem následovala asi pět kilometrů od hranic silniční kontrola a zrovna nás si celníci vybrali. Hned se dotazovali na „prostředky pro sebeobranu, například pepřový sprej nebo nůž“. Zde sehrála roli nevědomost a má hloupost, takže jsem odpověděl, že pepřový sprej mám a rovnou jsem ho ukázal. Celníci si sprej vzali, následovala asi hodinová procedura zahrnující kontrolu auta policejním psem, vypsání řady papírů a nakonec propuštění s tím, že do dvou měsíců mám očekávat dopis oznamující výši pokuty.
Celníka jsem se proto dotazoval, kde je problém, jestli tedy pepřový sprej není povolený. Dostal jsem odpověď, že některé z těchto sprejů povolené jsou, jiné jsou zakázané, protože jsou klasifikovány jako zbraň. To byl bohužel můj případ.
Obecně na internetu kolují informace o tom, že pepřový sprej je v Německu povolený, pokud je určený na zvířata. Tohle mi říkal i celník přímo na místě. Jenže jak se ukázalo, není to tak docela pravda. Pokud by tomu tak bylo, člověk by si mohl v klidu vzít „pepřák“ na medvědy. Ten je mnohem větší (na výšku má klidně 30 cm) a má dostřik až 10 m. Dělení podle určení na zvířata a lidi tudíž není úplně přesné.
Jaký pepřový sprej lze do Německa dovézt?
Oficiální zákonné dělení je podle dostřiku. „Používání a nošení dráždivých sprejů je možné bez povolení pouze tehdy, pokud mají dráždivé postřikovače dosah do 2 metrů,“ uvedla na náš dotaz Yvonne Schamber z tiskového oddělení německých celníků.
V případě, že budete mít u sebe sprej s větším dosahem, je nutné mít na něj povolení. Pokud ho mít nebudete, vystavujete se riziku poměrně vysoké sankce. Německý Zákon o zbraních (WaffG) je totiž docela dost obecný. Obsahuje seznam toho, co je zbraň a definuje horní hranici sankcí. Jaký přesně trest bude uložen v případech, kdy celníci najdou (nebo jim ho přiznáte) obyčejný pepřový sprej, který si vezete zjevně jako turisté, to záleží na posouzení úředníků. Na místě mi dotyčný celník říkal, že za to nemusí být trest vůbec žádný. Pohled do zákona vás ale příliš neuklidní, protože připouští velmi širokou škálu sankcí jak finančních, tak dokonce i odnětí svobody.
Pokuta ve výši až 10 tisíc eur, nebo i vězení
Podle zákona se na držení pepřového spreje vztahuje paragraf 52, odstavec 3. Ten říká: „... bude potrestán odnětím svobody nepřesahujícím tři léta nebo peněžitým trestem, kdo v rozporu s § 2 odst. 3 ve spojení s přílohou 2 § 1 body 1.2.2 až 1.2.4.2, 1.2.5, 1.3.1 až 1.3.3, 1.3.5 až 1.3.8, 1.4.1 větou 1, body 1.4.2 až 1.4.4 nebo 1.5.3 až 1.5.7 získá, drží, převádí, nosí, přepravuje, odebírá, vyrábí, zpracovává, opravuje nebo obchoduje s věcí v nich uvedenou.“ Pepřový sprej je v zákoně uveden v bodě 1.3.5.
Z toho vyplývá, že teoreticky hrozí až tři roky vězení. Zákon ale dále říká, že v případě porušení zákona z nedbalosti se trest odnětí svobody snižuje maximálně na jeden rok. Sankce jsou tak o něco nižší oproti střelným zbraním.
V případě pokut německý zákon rovněž nestanovuje žádné přesné definice. Pouze v paragrafu 53 uvádí, že za tento delikt lze uložit pokutu ve výši až 10 tisíc eur, což je v přepočtu hnedle čtvrt milionu korun. Pro úplnost, pepřový sprej lze v našich končinách objednat bez problémů všude možně včetně třeba Alzy. Na podobná úskalí vás ale prodejci pochopitelně neupozorní, je potřeba o tom vědět.
Pozor také na nůž
Celníci se mohou vyptávat, a v našem případě to také dělali, i na nůž. I ten totiž může být považován za zbraň. Zákon ale neuvádí přímo délku čepele, o které se často mluví. V příloze jsou definovány jako zbraně klopné nože, vystřelovací nože nebo vrhací nože. V takových případech budou celníci postupovat stejně, jako u pepřového spreje a i sankce bude stejná. „Pokud jde o nože, které jste zmínil, rád bych zdůraznil, že je možné je dovážet/používat bez povolení za předpokladu, že manipulace s nimi není zakázána podle § 2 odst. 3 (např. klopné nože, vrhací nože, motýlkové nože),“ vysvětluje Yvonne Schamber z tiskového oddělení německé celní správy.
V případě nožů ale v Německu od loňského roku platí zákaz jejich nošení, což je trochu jiná problematika, která přímo nesouvisí s jízdou autem. Nože není možné nosit v dálkové veřejné dopravě, a to ani v případě malých kapesních nožů.