Japonsko trápí spousta plastového odpadu. Tak z něj bude vyrábět vodík nejen pro auta
Skupina japonských firem plánuje využívat plastový odpad jako zdroj čistého vodíku. Automobilka Toyota, producent průmyslových plynů Iwatani a konstrukční skupina JGC Holdings, budou při výrobě vodíku používat plast pocházející z domácností i průmyslu. Cílem je přechod Japonska k vodíkové ekonomice.
Uklidit i vyrobit
Plastový odpad se v celém procesu výroby nejdřív rozemele a následně spaluje za nízkých i vysokých teplot ve zplynovacích pecích. Dochází tak k přeměně na syntetický plyn, který obsahuje oxid uhelnatý a vodík. Následně se přidávají vodní páry, aby se zvýšila koncentrace H2. Na závěr se páry pomocí absorpčního činidla odstraní. Vyřeší se tak hned dva velké problémy japonské společnosti. Bude dostatek čistého vodíku nejen pro vodíková auta, ale zároveň bude mizet nashromážděný plastový odpad.
Podle společnosti Ways2H je výroba čistého vodíku pomocí odpadu levnější než využívání obnovitelných zdrojů. Země vycházejícího slunce čelí problému, jak naložit s ohromným množstvím jednorázového plastového odpadu, kterého se ročně v zemi vyprodukuje kolem 9,4 milionů tun. Na každého Japonce v roce 2019 průměrně připadlo 37 kilogramů plastového odpadu, který se navíc nerecykluje přímo v Japonsku. Osm procent odpadu míří na skládky, 12 procent se vyváží a 67 procent se spaluje. Každoročně se tak uvolní do atmosféry kolem 13 milionů tun CO2.
Průkopníkem mezi vodíkovými auty je Mirai
Vodíkové technologie nabízí v porovnání s jinými zdroji vysokou spolehlivost, modulární rozšiřitelnost a veškeré výhody obnovitelné energie bez závislosti na klasickém energetickém trhu. Průkopníkem v této oblasti na silnicích je japonská Toyota se svým modelem Mirai, který je na trhu už ve své druhé generaci. Sériový vůz na vodík nabízí také Huyndai pod názve Nexo. Tento model nabízí dojezd až 800 kilometrů, natankování zvládnete v čase okolo pěti minut. Toyota Mirai druhé generace ujede přes 600 km, přičemž tankování zabere necelé tři minuty. To je obrovská výhoda v porovnání se současnými klasickými elektromobily, které na dobití energie musí čekat výrazně déle a dojezd přitom mají kratší.
Obě auta jsou poháněna jen vodíkem, který se v palivovém článku proměňuje na elektrickou energii pro elektromotor. Jedinými emisemi jsou vodní páry.