Reklama
Řidičův chleba

Hašení hořícího elektromobilu je drahé. Jen likvidace kontaminované vody vyjde na 60 tisíc korun

Elektromobily zatím hoří málo, je to dáno jejich slabým rozšířením na českých silnicích
Zdroj: Tiskový servis Renault

Je to stále populární téma, takže abychom předešli zbytečným diskusím – hořet může jak elektromobil, tak spalovací auto. Likvidace takového požáru není úplně snadná a má také svou ekologickou stránku věci. Stejně jako se hasiči musejí vypořádat s uniklým benzinem nebo naftou, v případě elektromobilu se ukazuje, že problematickým místem jeho hašení je ekologická likvidace použité vody. Jen to vyjde na víc než 60 tisíc korun.

Vysoká teplota i náraz

Případy požáru elektromobilů nejsou příliš časté, což je logicky dáno i jejich malým počtem na silnicích. Riziko vzplanutí je téměř nepatrné při havárii nebo nárazu. Před pár lety dělala DEKRA pokusné nárazové testy se čtyřmi elektromobily při rychlostech 84 km/h pro čelní náraz a 75 km/h pro boční náraz. To je mnohem víc než u standardních nárazových testů. Ani v jednom případě nedošlo i při opravdu velkém mechanickém poškození baterie k požáru. Vždy došlo k automatickému odpojení sítě vysokého napětí. Podle různých studií hoří elektromobily zhruba 10krát méně často než vozy se spalovacím motorem.

Problémy vzniknou spíš při zkratu. Když se ale tak stane, je hašení obecně obtížnější než u spalovacího vozu. Ve veřejně dostupném materiálu Hasičského záchranného sboru určeného pro potřeby hasičů, se píše: „Možnost samovznícení či opětovného samovzněcování trakční baterie lze předpokládat i u zcela neporušené baterie, pokud byla vystavena teplotám vyšším než 80 °C. K samovznícení trakční baterie může dojít i mechanickým namáháním zapříčiněným samotnou událostí, nebo v průběhu záchranných prací. Samovznícení baterie může proběhnout, hodiny i dny po požáru vozidla, proto je nezbytné stanovit adekvátní opatření při předání místa zásahu.“

Hasiči upozorňují i na možnost přehřátí elektrolytu nebo odletování uvolněných článků baterie. Specifikem je i to, že trakční baterii je nutné po uhašení požáru dále chladit.

„Specifika hašení nastávají v případě, kdy je požárem zasažena trakční baterie,“ potvrdil nám Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí českých hasičů. „Po samotném uhašení požáru je nezbytné kontrolovat a případně dále ochlazovat trakční baterii, která by mohla být iniciátorem dalšího požáru. Nejefektivnějším způsobem je chlazení zevnitř, tzn. zaplavením samotné baterie. V takový okamžik dovážíme na místo také speciální prostředky (kontejnery). Nyní již disponujeme dostatečným množství těchto prostředků, abychom byli schopni v případě potřeby zásah provést prakticky v jakékoli části Česka,“ dodal.

Kontaminovaná voda

Spotřeba vody na chlazení baterie může být několik metrů krychlových. A tady narážejí hasiči na další specifikum týkající se elektromobilů. Voda z této lázně je totiž ekologicky kontaminovaná a je třeba ji ekologicky zlikvidovat. „Z hlediska využití hasební metody ponořením vozidla na bateriový pohon do kontejneru s vodní lázní, kdy následně dochází ke vzniku kontaminované vody, je stanovena povinnost její ekologické likvidace,“ dodává Jiří Fröhlich.

„Likvidace zachycené vody není zásah u dopravní nehody, ale pokud je nezbytné vodu ekologicky zlikvidovat, je to škoda, která byla způsobena provozem vozidla a lze ji nárokovat u pojišťovny osoby odpovědné za způsobenou škodu (např. viník nehody). Cena likvidace průměrného množství hasební látky (asi sedm tisíc litrů) pro provedení ochlazení baterie je cca 51 000 korun bez daně (61 710 korun včetně DPH). Na tuto likvidaci se dá využít několik firem, které tyto služby v Česku poskytují.“
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Auto, co splní všechny požadavky, s jakým vozem na fesťák, stylový drift. Nový Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu testy VW Amarok, nového a původního Mercedesu E a Subaru BRZ
11.09.2023 11:26
|
0
Reklama

Pozor při poruše elektromobilu. Nesprávný způsob odtahu znamená další poškození i konec záruky

Poruchy se nevyhýbají ani elektromobilům, ale většina výrobců nedoporučuje klasické odtažení
03.08.2023 13:14
|
3
Reklama

Komentář: Elektromobil jako noční můra rejdařů. Škody po požáru jsou obrovské, ekologický dopad také

U holandského pobřeží vzplála loď Fremantle Highway. Podle všeho za to může elektromobil
02.08.2023 08:14
|
35

Stavte méně silnic a zmenšete baterie elektromobilům. Ekologové přišli s novými požadavky

Lobbistická organizace navrhuje, aby Evropa celkově znepříjemnila lidem individuální dopravu
20.07.2023 07:30
|
17

Dotace na elektromobily v Česku: Už 352 lidí má schváleno, první si převzali auto

Balík peněz by měl vystačit na čtyři tisíce aut, po měsíci je v systému 780 žádostí
19.04.2024 14:00
|
9

V autě je víc bakterií než na záchodě. Volant ale není zdaleka tím nejšpinavějším místem

Ve vozech, kde cestovaly děti nebo zvířata, se podařilo objevit i nebezpečné bakterie E. coli.
15.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19
Reklama
Autosalon TV