Hoří jen občas, ale když, tak to stojí zato
Podle pojišťovací společnosti Allianz bylo vloni hlášeno celkem 209 požárů velkých nákladních lodí, což je nejvyšší číslo za poslední dekádu a jedná se o 17procentní nárůst oproti roku 2021. Z toho 13 požárů vzniklo na lodích převážející automobily, není však jasné, za kolik z těchto požárů mohly elektromobily a jaké byly v jednotlivých případech hmotné škody. Někdy se totiž požár podařilo
posádce
uhasit už v zárodku.
K samovolnému vzplanutí nového vozu se spalovacím motorem vlastně vůbec nedochází, a pokud takové auto hoří, není zásadní problém ho jednou provždy uhasit za pomoci běžných hasicích přístrojů, které má lodní posádka k dispozici. To hašení elektromobilu je úplně jiný příběh a ukazuje se, že zlikvidování takového požáru, který mimochodem představuje výzvu i pro profesionální hasiče, je nad síly a výbavu pouze několikačlenné posádky obrovské nákladní lodi. Vždyť i po jeho uhašení by mělo být auto umístěno na několik dní do obrovské vodní lázně - to je na lodi víceméně nerealizovatelné.
Právě náročnost hašení elektromobilu stojí i za celou řadou omezení ohledně parkování, např. v podzemních garážích. Jakkoliv je požár elektromobilu statisticky málo četný, když už k němu dojde, může mít fatální následky. Proto se nelze divit odpovědným orgánům, které jsou při vydávání různých povolení velmi opatrné. Elektromobilistům se to samozřejmě nelíbí, ale možná by se i oni sami zdráhali svým podpisem a na svou osobní odpovědnost leccos schválit.