Správně provedený drift může pomoci
Schopnost auta driftovat, tedy sunout se bokem do projížděného oblouku, může být vyvolána mnoha faktory. Vždy jde ale o souběžné působení odstředivých sil, jejichž citlivé ovládnutí vede k efektnímu průjezdu zatáčkou. Nejpříhodnější pro tento druh zábavy jsou pochopitelně vozy se zadním pohonem a pokud možno ještě vybavené samosvorným diferenciálem, pro nějž je smyk zádě přirozenou vlastností.
Do driftu samozřejmě dostanete i čtyřkolku nebo předokolku – někdy stačí jen odstavit plyn v zatáčce, jindy brnknout o brzdy, a když ani to nezafunguje, lze si pomoct ruční brzdou (pokud tedy není elektrická). Jak jednotlivé druhy smyku zvládat, naleznete
zde.Technika řízeného driftování, nebo také powerslidu, začala být hojně užívána jezdci rallye v případech, kdy nevěděli, jaký rádius má zatáčka, do které se zrovna přiřítili. „Rozhozením“ auta před zatáčkou do bočního smyku docílili situace, kdy auto projíždělo zatáčku a současně brzdilo. Prací s plynem a řízením upravovali úhel průjezdu podle aktuální potřeby, čímž dosáhli bezpečného a rychlého průjezdu zákrutou. Viditelným driftem ale dřív zatáčky projížděly také vozy formule 1 nebo prototypy pro Le Mans.