Reklama
Bonusy k TV pořadu

Zimní radovánky, aneb jízda dveřmi napřed je super! Různé typy smyků a jak je efektně zvládnout

Sníh či lehká námraza vytvářejí ideální podmínky pro zdokonalení v umění, jak jezdit smykem
Zdroj: Autosalon.tv
Jízda experta Františka.

Zima je období, které my motoristé oprávněně nemilujeme. Ovšem podívejme se na toto období pozitivním pohledem. Když je sníh či lehká námraza, krásně se můžeme naučit, případně zdokonalit v umění, jak jezdit smykem. Lidově řečeno lítat po dveřích.

Snížená adheze díky sněhovému povrchu nám ušetří pneumatiky, podvozek či hnací ústrojí, které by na běžné suché komunikaci velmi trpěly. Stačí najít nějaký větší bezpečný plácek mimo veřejnou komunikaci a můžete to vyzkoušet. Ovšem platí pár základních faktorů. Musíte mít vypínatelný protiprokluzový systém, jinak zasáhne elektronika a vaše snaha přijde vniveč. A pozor u některých starších vozů, zejména francouzské provenience. Systém je sice možné jednoduše tlačítkem vypnout, ale při rychlosti nad cca 40 km/h se opět aktivuje.

Auto s pohonem zadních kol

Máte-li automobil s pohonem zadních kol, nepotřebujete žádné rady, určitě víte jak na to. Prostě vjedete do zatáčky a prudce dupnete na pedál plynu. Zadní kola se tzv. utrhnou a záď vás začíná předbíhat. Když neuberete, tak se roztočíte a asi to nebude to, co právě chcete. Takže uberte plyn a současně kontrujete volantem. Tím se boční pohyb vozu zpomalí a vy postupně můžete směřovat ze zatáčky ven. Po chvilce tréninku zjistíte, kolik plynu je potřeba a jak korigovat úhel natočení vozu volantem. Samozřejmostí je, že váš pohled směřuje tam, kam chcete jet.

Auto s pohonem všech kol

V tomto případě to bude dosti obdobné. Valná většina „čtyřkolek“ má totiž rozdělování točivého momentu tak, že na zadní nápravu jde více točivého momentu. Názorně je to vidět i na našem videu. BMW 440i má sice pohon všech kol, ale v případě, že aktivujete jízdní režim Sport plus, tak inteligentní pohon všech kol dokáže přenést většinu výkonu na zadní nápravu. To se to potom jezdí!
Reklama

Auto s pohonem předních kol

V tomto případě vám přijde vhod klasická parkovací brzda. Přijedete do zatáčky a krátkým, ale rychlým zatažením ruční brzdy a současným natočením volantu uvedete vůz do požadovaného smyku. Ten potom regulujete volantem směrem proti pohybu zádě. Opět platí, že po pár opakování vychytáte, jak to vše synchronizovat.

Mimochodem, takto se lze naučit i slavnou gangsterskou otočku o 180 stupňů. Stačí držet zataženou ruční brzdu delší dobu a nebát se v poslední fázi přidat plyn.

Problematická elektrická ruční brzda

Moderní automobily s pohonem přední nápravy hlavně vyšší třídy mají také dosti často elektrickou parkovací brzdu. Rozhodně ji tedy nepoužívejte při jízdě - slouží výhradně k parkování. Chcete-li přesto vyzkoušet jaké to je, když vaše auto jede ve smyku, nezbývá, než zapojit do práce i pedál brzdy. Po nájezdu do zatáčky ťuknete na pedál brzdy. Tím, že sejmete nohu z pedálu plynu, tak motor ztratí částečně otáčky, ovšem stále má dost výkonu na překonávání působení brzd na přední kola.

Současně brzdový systém v tu dobu zapůsobí více na kola zadní, a tím se záď utrhne. Poté následuje korekce volantem. Ovšem tento styl projíždění zatáček kontrolovaným smykem nedoporučuji, neboť je těžké odhadnout, jak přesně se auto natočí. Ale když si chceme vyzkoušet, co náš vůz dokáže, proč ne.

Levá noha na brzdě

Podobný styl průjezdu zatáčkou v podání soutěžních jezdců existoval s využitím brzdění levou nohou. Pravá noha na pedálu plynu stále drží konstantní polohu, levá razantně sešlápne pedál brzdy. Opět výkon motoru odolává brzdicímu účinku na přední nápravě a zadní kola jsou v tu chvíli přebrzděna.

Vzhledem k natočení volantu požadovaným směrem se zadní část vozu začne přetáčet, jednoduše řečeno z nedotáčivého auta se stane přetáčivé, a to je přesně to, co potřebujeme. Ovšem opět platí to, co bylo napsáno výše. Rozhodně nedoporučuji, z důvodů nepřesnosti i náročnosti odhadu a navíc u moderních vozů to ani elektronika nedovolí, neboť v případě, že sešlápnete pedál brzdy, okamžitě sníží výkon motoru.

Vyšší dívčí

V případě, že nemůžete u vašeho auta s pohonem přední nápravy použít ruční brzdu a vaše touha po jízdě tzv. bokem je opravdu velká, zkuste styl jízdy používaný rallye jezdci především ze Skandinávských zemí. Mimochodem je k vidění i na některých historických rallye i u nás.

Před vámi je např. pravá zatáčka. Vy se trochu nelogicky stále držíte na pravé straně, těsně před zatáčkou plynulým pohybem volantu zatočíte vlevo a vzápětí opět doprava směrem do zatáčky. Tímto váš stroj vlastně rozhodíte do plynulého smyku a směr jeho další jízdy korigujete volantem i akcelerací. Je to vlastně jediný způsob, jak brzdit smykem v zatáčce.

Držím palce, ať se vám daří. A hlavně bezpečně!

Podrobný test BMW 440i a další ukázky Františkových smyků sledujte v premiérovém Autosalonu ve středu 6. ledna ve 20.15 na Prima COOL a v repríze pak v sobotu 9. ledna v 9.05 na Primě. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Špatně naložený vozík se ve vysoké rychlosti na dálnici D8 rozkmital a poslal auto do smyku

Podívejte se, co dokáže fyzika v kombinaci s řidičovou nevědomostí
13.07.2020 14:40
|
5
Reklama

Motokrosová trať, simulátor smyku i umělá zeď. Testovali jsme nové Subaru Forester

Ještě před uvedením na český trh jsme vyzkoušeli zbrusu nového "lesníka" s elektrifikovaným motorem
03.10.2019 09:45
|
0

Miliarda v sázce! Tenhle smyk mohl přijít pěkně draho

Britské závody gentlemanů jsou známé snad po celém světě. Ultra bohatí miliardáři se při nich schází, aby ze svých desítky let starých klenotů vymáčkli maximum. Jenomže taková auta umějí být i pěkně záludná. Žádné ABS, žádné ESP, jen řidič a stroj...
22.11.2017 22:05
|
0

V pelotonu Tour de France 2021 to vypadá jako v Mladé Boleslavi. Jede tam víc škodovek než cyklistů

Mapovali jsme zákulisí nejslavnějšího cyklistického závodu z motoristického hlediska
28.07.2021 08:02
|
4

Dobříš už dávno není městem rukavic. Teď ho proslavují těžké stroje

Vznikají tam bagry, nakladače a další technika. Nejnověji nakladač Bobcat L85
30.06.2021 13:41
|
1
Reklama

Soutěživý expert František se na tohle natáčení hodně těšil. O to větší bylo jeho překvapení

„Budeš točit závody, ve kterých bude hrát hlavní roli značka Lamborghini.“
29.06.2021 09:27
|
0

Pick-up Jeep Gladiator zvládne v terénu leccos. Překvapil především svými vodními hrátkami

V Autosalonu však tentokrát nebudeme zkoušet brodivost, ale něco úplně jiného
20.04.2021 13:14
|
0
Reklama
Autosalon TV