Dopravní předpisy zakazují bezdůvodně pomalou jízdu. V ostatních vyvolává agresivitu
Každý řidič už v autoškole slyší, že podle silničních pravidel musí „přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat“. Už méně se ale při výchově nových řidičů mluví o tom, že stejný paragraf zakazuje i omezování plynulosti provozu bezdůvodně pomalou jízdou. Ta podle průzkumu agentury STEM/MARK vyvolává agresivitu u víc než třetiny řidičů.
Jak vzniká agresivita na silnicích
Mnoho výzkumů, které se zabývají bezdůvodně pomalou jízdou, v Česku nevzniklo. Výjimkou je průzkum provedený agenturou STEM/MARK, který se zabýval reakcí ostatních řidičů na auta, která jedou neadekvátně pomalu. Až 36 % českých řidičů se v něm přiznalo, že je to vyprovokuje k agresivitě. U mužů šlo dokonce o 42 % dotázaných, u žen to bylo 29 %.
„I z tohoto důvodu by se na tento fenomén měla více zaměřit policie. V řadě států tomu tak již je. Bezdůvodně pomalá jízda je nesporně aktuálním tématem i u nás,“ říká Roman Budský z Platformy VIZE 0, která chce snížit počet dopravních nehod na českých silnicích.
Za bezdůvodně pomalou jízdu se považuje taková, která není odůvodněna aktuální provozní situací, vlastnostmi řidiče, jeho vozidla či přepravovaného nákladu.
To není země, to je zahrádka …
Typickým příkladem může být rozhlížení po krajině, které známe třeba z filmu Vesničko má středisková v podání Rudolfa Hrušínského. Nebo fenomén takzvaných čumilů, kteří výrazně zpomalí, aby mohli pozorovat dění na místě dopravní nehody.
Ale týká se to i jiných činností řidiče jako je psaní SMS, dívání se do mapy a podobně. V zásadě je pak pomalá jízda spojena i s dalšími přestupky, tedy s nevěnováním se řízení a držením telefonu za jízdy. Takové chování je vůči ostatním motoristům nejen bezohledné, ale také nebezpečné.
„Zvolené tempo jízdy by nemělo omezovat a ohrožovat ostatní. Řidič překračující rychlosti může nebezpečnou jízdou způsobit nehodu přímo tím, že nezvládne řízení, čímž je nebezpečný pro sebe i ostatní. Šofér, který naopak jede nepřiměřeně pomalu, je nebezpečný hlavně ostatním. V delších úsecích, kde se nedá předjíždět, se za ním zbytečně hromadí další pomalu jedoucí vozidla. A jejich řidiči bývají frustrováni. V takovém stavu není daleko k nebezpečnému manévru v podobě riskantního předjíždění, zvlášť, když někam spěcháte,“ doplňuje Budský.
V Británii extrémně pomalou jízdu trestají
České statistiky neuvádějí počty nehod vzniklých kvůli nepřiměřeně pomalé jízdě. Ale ve Velké Británii tenhle nešvar sledují. Například v roce 2019 kvůli ní podle VIZE 0 dva lidé na britských silnicích zemřeli, dalších 26 jich bylo zraněno těžce a 132 lehce.
„Taková jízda je proto v Británii považována za bezohlednou. Viníkovi hrozí pokuta 100 liber (v přepočtu 3017 Kč) a tři trestné body. Pokud se takový případ dostane ke správnímu projednání, pokuta může být až extrémních 5000 liber (v přepočtu 151 tisíc korun), počet trestných bodů se zvýší na devět a bude vysloven zákaz řízení,“ dává srovnání se zahraničím Roman Budský.