Reklama
Řidičův chleba

Dálniční známka 2023: Nově zpoplatněné úseky, kolik stojí a kdo za ni nemusí platit

Přinášíme podrobný přehled všech důležitých věcí, které by řidiči měli vědět o dálniční známce
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy ČR

S novým rokem většinou přichází i potřeba obměnit dálniční známku. Už před dvěma lety skončil prodej papírových kupónů a řidiči jsou tak odkázáni na jejich elektronické verze. Oproti minulému roku se nic výrazně nezměnilo, tedy způsob nákupu, formát a dokonce ani cena. Nicméně pár novinek přeci jen najdeme, například lze koupit dálniční známku také přes web Portál dopravy. Lidé si také musejí dávat pozor na nově zpoplatněné úseky, mezi které přibyly i vybrané silnice první třídy.

Kdo musí a nemusí mít dálniční známku?

Povinnost mít dálniční známku platí pouze pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny. Nákladní vozy, autobusy, tahače či velké karavany vážící více pak mají svůj vlastní mýtný systém. Motocykly (jednostopá vozidla) nemusejí zpoplatněné úseky řešit vůbec.

A je tu ještě jedna výjimka. Už před delší dobou ministerstvo zavedlo pravidlo, které některé řidiče oprošťuje od povinného používání známek. Zcela bez poplatku mohou dálnice využívat řidiči čistokrevných elektromobilů, vodíkových aut nebo hybridů. Ty ale musí mít emise nižší než 50 gramů na jeden ujetý kilometr. Stejná úleva platí i pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P nebo majitele historických vozidel se zvláštní registrační značkou. 

Ceny, varianty a slevy

Nabídka i ceník dálničních známek zůstal pro rok 2023 stejný jako dřív. Stále tak máme možnost si vybírat mezi třemi variantami s platností na 10 dní, jeden měsíc nebo jeden rok. Řidiči si musejí dávat pozor na to, že na rozdíl od papírových verzí dálničních známek neplatí ty elektronické na kalendářní rok. Kupón vyprší po 365 dnech od zakoupení a začne platit ihned po zaplacení (pokud si to dotyčný nenastaví jinak). Není už tak nejvýhodnější si známku pořizovat hned první den v roce - nově na tom nezáleží. 

Kromě úplného zrušení dálničních poplatků pro některé skupiny vozidel si ministerstvo připravilo také výrazné úlevy pro majitele vozidel na zemní plyn (CNG) nebo biometan. Ty mají na všechny druhy dálničních známek 50procentní slevu.

Kde se dají elektronické dálniční známky koupit

Elektronickou dálniční známku je možné koupit primárně na webu edalnice.cz. Stačí pouze vyplnit registrační značku vozu, počátek platnosti a email. Ministerstvo dále zřídilo několik samoobslužných kiosků, především pak v okolí hraničních přechodů a koupit "dálničné" je dokonce možné na vybraných pobočkách České pošty nebo v síti státních čerpacích stanic EuroOil. Nově si řidiči mohou dálniční známku pořídit také na webu portaldopravy.cz, kde se přihlašují za pomocí elektronické identity občana. 

Nové zpoplatněné úseky

Počátkem roku 2023 se mezi zpoplatněné úseky zahrnuly i některé silnice první třídy. Aktuálně se tak v České republice nachází 1 439 kilometrů pozemních komunikacích, na kterých je povinností mít dálniční známku. Nové placené úseky naleznete v tabulce. 

Nově zpoplatněné úseky

Označení silnice Úsek Vzdálenost
D35 Časy - Ostrov 15 km
D7 obchvat města Louny 4 km
D48 Bělotín - Jeseník nad Odrou 4 km
D48 Palačov - Nový Jičín centrum 8 km
D3 Pohůrka - Krasejovka 11 km
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Na co si dát při pořízení dálniční známky pozor

Motoristé dělají při nákupu známek několik závažných chyb, které je v určitých případech mohou stát zbytečné peníze navíc. „Řidiči bohužel někdy chybují v zadávání registrační značky či emailu. Obojí přitom může mít vážné důsledky. Pokud si motoristé takto chybně koupí v eshopu známku s platností ihned, opravy jsou jen velmi omezené. Doporučujeme tedy kupovat známku alespoň s několikadenním předstihem a vše si v klidu zkontrolovat. Pokud kupuji známku na poště nebo čerpací stanici EuroOil, musím si údaje zkontrolovat ihned na místě. Opravy jsou možné na stejném místě pouze do 15 minut,“ sdělil už v minulosti tiskový mluvčí společnosti Cendis Martin Opatrný. 

Problém je v tom, že systém z legislativních a provozních důvodů umožňuje pouze drobnou zpětnou opravu registrační značky při nákupu známky s okamžitou platností (maximálně dva znaky). Oprava je možná jen při nákupu známky s platností pozdější. Navíc, dálniční známka v tomto případě není služba nebo zboží, takže se na ni nevztahuje spotřebitelský zákon a možnost jejího vrácení ve 14denní lhůtě. Jde o poplatek. V případě, že motorista koupí známku s okamžitou platností a splete se při zadávání značky, má smůlu. Musí si koupit známku novou.
Reklama

Diskuze

Zdeněk - 04.02.2023 17:51:05
Zdravím. Nevíte někdo, jak postupovat, když jsem si koupil roční dálniční známku, ale koupil jsem si jiné vozidlo a teď nevím, zda mám znova zaplatit nebo se to dá přepsat na druhé vozidlo.
Mudr.Mengele - 21.01.2023 11:14:14
Znám tu člověka co tři roky dálniční známku nemá a v pohodě jezdí po dálnici za co platit za tu pomalost nebo rozbitou cestu je tu jen pár úseku o kterých se dá říct že je to opravdu dálnice

Nejvytíženější úsek dálnice D1 už není dálnicí. Do Průhonic se jezdí zdarma, ale jen 110 km/h

Jedním z důvodů je fakt, že kolem dálnice je v tomto úseku naplánována další výstavba
02.01.2023 16:24
|
5
Reklama

Dálniční známky pro rok 2023 v Rakousku opět podraží. Švýcaři a Slovinci naopak ceny nemění

Vše nasvědčuje také tomu, že na Slovensku dojde ke skokovému zdražení
29.11.2022 13:37
|
0
Reklama

Řidiči mohou při nákupu dálniční známky naletět. Státní e-shop má plán, jak tomu zabránit

Falešné weby lákají zájemce tím, že se objevují na prvních místech vyhledávačů. Jsou předražené
07.11.2022 07:57
|
2

Ne všechny dálnice v Česku jsou zpoplatněné známkou. Toto je přehled všech úseků, které jsou zdarma

Ve vybraných úsecích řidičům nehrozí žádná pokuta. Musí však pozorně sledovat dopravní značení
06.09.2022 07:48
|
1

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
7

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
21.03.2023 17:09
|
2
Reklama

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
14

Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama
Autosalon TV