Může být i levnější
Zpoplatněné dálnice jsou samozřejmostí ve většině evropských států, ať už formou mýtného nebo známky. Délka platnosti kuponu a jejich ceny se však liší podle dané země.
Evropská unie určuje pouze maximální hodnotu, nikoliv konkrétní částku. A podobně tomu bude i u jednodenní dálniční známky, která
má být výhodná pro ty, kteří dálnici využijí jen pro tranzit. Skončí tím tak drahé cestování například do Chorvatska, kdy je potřeba v Rakousku a Slovinsku kupovat několikadenní a tedy i zbytečné kupóny.
Podle Evropské unie může jednodenní dálniční známka stát nanejvýš 9 procent z ceny ročního kuponu, což Autosalonu potvrdilo i Ministerstvo dopravy ČR. Pokud tedy vezmeme aktuální cenu roční viněty v Česku (1500 Kč), vychází ta jednodenní na 135 korun. To znamená, že je dokonce o víc než polovinu levnější než desetidenní, která v současnosti vyjde na 310 Kč. Jednotlivé země ji však mohou prodávat ještě levněji, zaleží čistě na nich a samozřejmě na okolnostech v roce 2024.
Stále víc zemí EU totiž už nyní plánuje plošné zdražení dálničních známek, což může konečné výpočty podle dnešních cen výrazně změnit. Zároveň je v přípravě i legislativa, která poplatky odliší podle emisní třídy či jiných kritérií (například druh pohonu apod.) Otázkou zůstává i to, jestli se na jednodenní známku bude vztahovat
„Eko cena", tedy poloviční cena vozy s ekologickým palivem (CNG).