Evropská unie chce zavést jednodenní dálniční známky. Mají stát ve všech zemích stejně
Je to jen rok, co u nás byly zavedeny elektronické dálniční známky. V souvislosti s nimi se řada řidičů ptala po jednodenních virtuálních kuponech, ovšem ministerstvo dopravy na ně nikdy nechtělo přistoupit. Podle něj by jejich zavedení bylo neefektivní a v konečném důsledku by se cena známky přiblížila ceně za desetidenní kupón, který vyjde na 310 Kč. Podle nové směrnice Evropské unie to ale teď vypadá, že všechny členské státy budou muset zavést jednodenní dálniční známky, navíc cenově zastropované. Zároveň bude zapotřebí výrazně zvýhodnit ekologická auta a sjednotit zpoplatnění nákladních aut.
Jednodenní známka pro tranzit
Evropská unie chce, aby do poplatků za dálnice nebyl zahrnut jen čas, ale také fakticky ujetá vzdálenost. Parlament ve svém stanovisku píše: „Zpoplatněním skutečně ujetých kilometrů bude systém dálničních známek odrážet zásadu „kdo znečišťuje, ten platí“, která je jádrem politiky EU v oblasti životního prostředí. Finance od těchto znečišťovatelů by pak měly pokrýt náklady na stavby a údržby silnic v celé unii.
Směrnice nabádá jednotlivé členské státy, aby zvážily zavedení jednodenních dálničních známek, které by pomohly zlepšit stav cestovního ruchu. Zároveň by tím skončilo drahé cestování například do Chorvatska, kdy je potřeba v Rakousku a Slovinsku kupovat několikadenní a tedy i zbytečné kupóny. EU pak navrhuje, aby byly tyto kupóny cenově zastropované a tím dostupné i pro občasné řidiče a výhodné pro ty, kteří dálnici využijí jen pro tranzit.
EU ale zdůraznila, že v žádném případě nenutí jednotlivé státy zavádět nové dálniční známky, ale pokud se tak rozhodnou učinit, budou se muset držet těchto pravidel.
Konec známek pro náklaďáky
Součástí směrnice je i povinné zrušení dálničních známek pro těžká nákladní auta a autobusy. Povinně budou muset přejít na systém mýtného, ale naopak minibusy a dodávky by měly mít možnost používat viněty. I v tomto jde o zavedení poplatků za ujetou vzdálenost.
Pravidlo zrušení známek pro nákladní auta bude muset být zavedeno do osmi let. Zavedení jednodenních známek má proběhnout nejpozději do roku 2024. Jednotlivé státy by měly snížit či zcela zrušit dálniční poplatky těm automobilům, které nezatěžují životní prostřední. Nová směrnice se má týkat hlavně silnic a dálnic, na jejichž stavbě či udržování se finančně podílí EU. Jde o takzvanou transevropskou silniční síť TEN-T. V Česku jde o dálnice prvních tříd a dálnice v délce asi 2600 kilometrů.