Tunel je velmi nebezpečné místo
Studie tvrdí, že si během jízdy v tunelu připadá až jedna pětina řidičů stísněně a ne moc bezpečně. Právě proto pak někteří v tunelech zmatkují, což vede k řadě nebezpečných situací a ke vzniku nehod. Jak se po takové nehodě nebo jen při poruše auta v tunelu chovat a čeho se naopak vyvarovat? Nejdůležitější je bezpečnost všech, tedy jak posádky nepojízdného auta, tak všech ostatních řidičů okolo.
I malý městský ťukanec stačí v tunelu ke vzniku velmi vážné dopravní situace. Na to upozorňují specialisté portálu Bezpečné cesty, kteří vysvětlují: „Malá nehoda je v tunelu velmi nebezpečná, protože hrozí větší riziko vzniku řetězové nehody. Navíc způsobuje mnohem větší zdržení než mimo tunely. Rovněž hrozí větší následky než při nehodě mimo tunel, zejména při vzniku požáru vozidla, kdy tubus tunelu vytváří komínový efekt a požár je tak intenzivnější a jeho vznik a šíření mnohem rychlejší.“
V tunelech je tedy více než jinde nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti silničního provozu. Více než kde jinde je nezbytné sledovat dopravní značení a informační hlášení, které včas upozorní na nehodu, vznik kolon nebo jinou nepříjemnou událost. A navíc je drtivá většina tunelů osazena kamerovým systémem, zbytečně rychlá jízda by tak mohla být nejen nebezpečná, ale také drahá.