Ano, je kde nabíjet, ale...
Spousta lidí (alespoň z mého okolí), kteří nemají čas úplně sledovat vývoj kolem elektromobilů, si dodnes myslí, že primárním problémem bude vůbec najít místo na nabíjení. To už samozřejmě dávno neplatí. Během naší zhruba 3000 km dlouhé cesty
z Prahy na Sardinii a zpět
jsme neměli potíže s vyhledáním nabíječek nikdy. Jistě, v odlehlých koutech Sardinie asi nabíječku nenajdete, ale v okolí tamních velkých měst možnosti už jsou. Kolem dálnic v Rakousku, Německu, Itálii a nakonec i v ČR je pak stanic spousta. Má to háček?
Ano, má. Nejsou stanice jako stanice. V nouzi určitě nějakou zásuvku při troše snahy najdete, ale lidé na svých dlouhých cestách chtějí nabíjet tak, jak je to pohodlné. Tedy rychle a ideálně v kombinaci s nějakým obědem. I takové stanice existují, ale pochopitelně jsou nejvíce vytížené. A zde nastává jeden velký problém. Na hlavních tazích a podobně exponovaných místech je už dnes poptávka tak velká, že ještě v polovině září jsme potkali hub s osmnácti nabíječkami Ionity, který byl plně obsazený. Bohužel, přidávat stanice donekonečna se nemusí vyplatit, protože je to drahé a když většinu roku nejsou využívané, je to problém.
Elektromobily zde naráží na jednu základní potíž. Nabíječky nemají příliš velkou rezervu v počtu aut, která dokážou obsloužit. Čerpací stanice mají naproti tomu obří rezervy, a hlavně lze každé auto natankovat v zásadě stejně rychle. To u elektromobilů neplatí. Čím dále se svým elektromobilem pojedete, tím větší šance je, že přijedete k obsazené stanici. Nejde o život, člověk si počká, ale je to otravné. V rámci celého evropského trhu se pořád elektromobilů prodává celkem málo a čekat se na hlavních tazích musí už teď.