Reklama
Řidičův chleba

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Rodinná dovolená autem je tady, a tak se hodí připomenout, jak je to s přepravou dětí v zahraničí. V každé zemi to může být totiž trochu jiné. Dodržováním tamních pravidel se tak můžete vyhnout desetitisícovým pokutám a snížíte riziko zranění. Kromě bezpečnostních prvků je nutná příprava před cestou a během ní, kterou by neměli podceňovat především motoristé, kteří nejsou zvyklí jezdit dálkové trasy na jeden zátah. Rady, jak na to, zveřejnil Tým silniční bezpečnosti.

Rozhoduje věk i výška dítěte

V Česku platí povinnost, že děti do 150 cm nebo váhy do 36 kg musí být přepravované v autosedačce. Nejmenší potomci se převážejí v takzvaných vajíčkách, která se vždy montují proti směru jízdy. „Pokud autosedačku (vajíčko) umístíme na místo spolujezdce, musí být deaktivován airbag,“ upozorňuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti a pokračuje: „Pokud je už dítě větší a je v autosedačce umístěné ve směru jízdy, zůstává airbag zapnutý, ale je nutné posunout sedačku tak, aby byl dostatečný prostor mezi dítětem a palubní deskou, odkud airbag vystřelí.“

Obecně se doporučuje, aby děti ve vajíčku vydržely co nejdéle. Od 1,5 roku až do 5 let se se pak mohou přepravovat v autosedačkách. Pro starší děti od 6 let se v Česku doporučuje, aby zůstaly v autosedačkách, které mají zádovou a hlavovou opěrku, protože tzv. podsedák nedokáže při nárazu zajistit dostatečné bezpečí.  

Při cestě do oblíbeného Chorvatska si dejte pozor například na to, že děti mladší 12 let nesmí sedět na sedadle spolujezdce. Výjimku tvoří pouze dítě do dvou let, které je ve vajíčku. I v tomto případě musí být vypnutý airbag. Autosedačka je jinak povinná pouze pro děti do 5 let, starší mohou sedět už na podsedáku a postačí jim podle chorvatských pravidel běžný bezpečnostní pás. 

Podobné je to v Bulharsku, kde rovněž děti do 12 let nesmí sedět vpředu. Děti do tří let pak musí být v autosedačce, u starších je rozhodnutí čistě na rodičích. V Rakousku pak platí, že dítě do 14 let nebo s výškou pod 150 cm musí být zajištěno ve vhodném zádržném systému a to, jak vpředu, tak i vzadu. A Slovinsko se drží také 150 cm výšky dítěte. To může sedět na jakémkoli místě v autě, ale jedině v autosedačce nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem, který je uzpůsobený jeho výšce.

Na dlouhé trasy dělejte přestávky častěji

Příprava na dlouhou cestu je stejně důležitá jako vhodný výběr dětské autosedačky. Pokud často necestujete v noci nebo na dlouhé trasy, měli byste dělat mnohem častěji přestávky. Dorazit do cíle první by nemělo být na prvním místě. Případným mikrospánkem za volantem můžete ohrozit celou rodinu.

Jíst během jízdy také není zrovna bezpečné. Raději si na trase naplánujte přestávky, při kterých budete moci sníst něco dobrého, projít se nebo se protáhnout. „Dítěti při jízdě může sousto zaskočit, může se začít dusit a pak už se hraje o vteřiny, jestli stihneme včas bezpečně zastavit vozidlo, vyndat dítě ze sedačky a poskytnout mu první pomoc,“ varuje Markéta Novotná. 

Moderní zábava v podobě puštěných pohádek na telefonu nebo tabletu může být v některých případech také nebezpečná. Je nutné mít ve voze nainstalované certifikované držáky na tato zařízení. Jinak při už při prudkém brzdění ohrožujete dítě. Doma nechte rovněž pastelky a jiné ostré předměty, kterými by se děti mohly snadno zranit. Navíc takové předměty mohou udělat paseku při dopravní nehodě.

Pokud děti během cesty nebudou spát, zabavte je jinak. Pomůžou oblíbení plyšáci, ale také povídání si. Slovní fotbal, hádání při hře Z okna jsem viděl nebo vyprávění pohádek je vhodnou alternativou, jak upoutat dětskou pozornost a  trávit společně kvalitní čas. 

Při vysokých teplotách, kdy se kabina vozu na slunci silně zahřeje doslova za pár minut, nenechávejte děti ani zvířata uvnitř. Vždy je vezměte s sebou, i kdyby šlo o krátkou návštěvu obchodu nebo čerpací stanice. Pootevřená okénka ani stání ve stínu nejsou někdy proti přehřátí kabiny dostatečně účinné metody.    
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvouleté dítě vypadlo i s autosedačkou z jedoucího auta. Má poraněnou hlavu

Policie musí zjistit, jak se to vůbec mohlo stát a kdo za to může. Viníkem ale bude nejspíš řidič
07.04.2021 14:35
|
0
Reklama

I dětské autosedačky mají maximální dobu trvanlivosti. Hodně rodičů to vůbec netuší

Převážení dítěte ve staré autosedačce má velká rizika. Poškození při tom nemusí být vůbec patrná
09.02.2021 07:47
|
3

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0

Volvo XC40 je jedno z posledních normálních aut. Pár much se na něm ale přeci jen najde

Prémiového ducha v sobě nezapře. Škoda jen, že není cenově dostupnější i pro obyčejné lidi
17.10.2024 13:14
|
0

Škoda představila nové SUV a není to elektro. Model Kylaq sází na kompaktnost i vzhled

Auto bude dostupné zatím pouze s jednou motorizací. Základem je litrový benzinový motor
15.10.2024 11:46
|
1
Reklama

Buď oslňují, nebo nejsou vidět. Řidiči často nevědí, jak správně používat mlhovky

V mlze je pravděpodobnost vzniku dopravní nehody vyšší. Navíc bývají i následky kolize vážnější
13.10.2024 18:25
|
3

O auta zločinců byl obrovský zájem. Prodala se všechna, dohromady za 27 milionů korun

Podobná aukce proběhne v příštím roce. Už v říjnu se ale uskuteční dražba lacinějších vozů
11.10.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV