Reklama
Řidičův chleba

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Rodinná dovolená autem se už blíží, a tak je nutné si připomenout, jak je to s přepravou dětí v zahraničí. V každé zemi to může být totiž trochu jiné. Dodržování tamních pravidel se tak vyhnete deseti tisícovým pokutám a snížíte možné nebezpečí. Kromě bezpečnostních prvků je nutná příprava před cestou a během ní, kterou by neměli podceňovat především motoristé, kteří nejsou zvyklí jezdit dálkové trasy na jeden zátah. Informace uvedl Tým silniční bezpečnosti.

Rozhoduje věk a výška dítěte

V Česku je povinné, aby děti do 150 cm nebo váhy do 36 kg byly přepravované v autosedačce. Nejmenší potomci se převážejí ve vajíčkách, která patří vždy do protijedoucího směru. „Pokud autosedačku (vajíčko) umístíme na místo spolujezdce, musí být deaktivován airbag,“ upozorňuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti a pokračuje: „Pokud je už dítě větší a je v autosedačce umístěné ve směru jízdy, zůstává airbag zapnutý, ale je nutné posunout sedačku tak, aby byl dostatečný prostor mezi dítětem a palubní deskou odkud airbag vystřelí.“

Obecně se doporučuje, aby děti ve vajíčku vydržely co nejdéle. Od 1,5 až do 5 lety se děti se pak mohou přepravovat v autosedačkách. Pro starší děti od 6 let se v Česku doporučuje, aby zůstaly v autosedačkách, které mají zádovou a hlavovou opěrku, protože tzv. podsedák nedokáže zajistit dostatečné bezpečí.  

Při cestě do oblíbeného Chorvatska si dejte pozor například na to, že děti mladší 12 let nesmí sedět na sedadle spolujezdce. Výjimku tvoří pouze dítě do dvou let, které je ve vajíčku. I v tomto případě musí být vypnutý airbag. Autosedačka je jinak povinná pouze pro děti do 5 let, starší mohou sedět už na podsedáku a postačí jim podle chorvatských pravidel běžný bezpečnostní pás. 

Podobné je to v Bulharsku, kde rovněž děti do 12 let nesmí sedět vpředu. Děti do tří let pak musí být v autosedačce, u starších je rozhodnutí čistě na rodičích. V Rakousku pak platí, že do 14 let nebo dítě menší 150 cm musí být zajištěno ve vhodném zádržném systému a to, jak vpředu, tak i vzadu. Nakonec Slovinsko se drží také 150 cm výšky dítěte, kdy může sedět na jakémkoli místě v autě, ale jedině v autosedačce nebo na podsedáku s bezpečnostním pásem, který je uzpůsobený jeho výšce.

Na dlouhé trasy dělejte přestávky častěji

Příprava na dlouhou cestu je stejně důležitá jako vhodný výběr dětské autosedačky. Pokud často necestujete v noci nebo na dlouhé trasy, pak byst si měli dělat mnohem častěji přestávky. Dorazit do cíle první by nemělo být na prvním místě. Nezapomeňte, že ve voze necestujete sami a případným mikrospánkem můžete ohrozit celou rodinu.

Jíst během jízdy také není zrovna bezpečné, obzvlášť pro děti. Raději si na trase naplánujte přestávky, kdy budete moci sníst něco dobrého, projít se nebo se protáhnout. „Dítěti při jízdě může sousto zaskočit, může se začít dusit a pak už se hraje o vteřiny, jestli stihneme včas bezpečně zastavit vozidlo, vyndat dítě ze sedačky a poskytnout mu první pomoc,“ varuje Markéta Novotná. 

Moderní zábava v podobě puštěných pohádek na telefonu nebo tabletu může být v některých případech také nebezpečná. Je nutné mít ve voze nainstalované certifikované držáky na tato zařízení, jinak při například prudkém brzdění ohrožujete dítě. Doma nechte rovněž pastelky a jiné ostré předměty, kterými by se děti mohly snadno zranit. Navíc takové předměty mohou udělat dost paseku při dopravní nehodě.

Pokud děti během cesty nebudou spát, zabavte je jinak. Pomůžou oblíbení plyšáci, ale také povídání si. Slovní fotbal, hádání při hře Z okna jsem viděl nebo vyprávění pohádek je vhodnou alternativou, jak upoutat dětskou pozornost a pro změnu spolu trávit kvalitní čas. 

Nakonec při vysokých teplotách, kdy se kabina vozu na slunci vyhřeje na smrtelnou hodnotu doslova za pár minut, nenechávejte děti ani zvířata uvnitř. Vždy je vezměte s sebou, i kdyby se jednalo o krátké navštívení obchodu nebo čerpací stanice. Pootevřená okénka, ani stání ve stínu vyhřátí kabině příliš nezabrání.    
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvouleté dítě vypadlo i s autosedačkou z jedoucího auta. Má poraněnou hlavu

Policie musí zjistit, jak se to vůbec mohlo stát a kdo za to může. Viníkem ale bude nejspíš řidič
07.04.2021 14:35
|
0
Reklama

I dětské autosedačky mají maximální dobu trvanlivosti. Hodně rodičů to vůbec netuší

Převážení dítěte ve staré autosedačce má velká rizika. Poškození při tom nemusí být vůbec patrná
09.02.2021 07:47
|
3

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
28.06.2024 08:04
|
0
Reklama
Autosalon TV